V Lublani byla založena Asociace evropských olympijských akademií

Za účasti 23 zástupců evropských států byla ve slovinské Lublani založena Asociace evropských olympijských akademií (EOA) včetně zvolení jejich předsedů a členů výkonného výboru. Českou akademii zastupoval na místě její sekretář Zdeněk Škoda.

Evropa se tak stala posledním kontinentem, kde asociace sdružující olympijské akademie vznikla. Myšlenka o založení tohoto združení byla poprvé představena už v roce 2012, k definitivní dohodě došlo o šest let později v Lublani při čtvrté společné konferenci Evropských olympijských akademií.

Hlavními cíli EOA jsou například podpora spolupráce mezi národními olympijskými akademiemi na základě odpovídajících ustanovení olympijské charty (jmenovitě článku 27) v úzké spolupráci s jednotlivými národními olympijskými výbory, evropskými olympijskými výbory (EOC) a Mezinárodní olympijskou akademií (IOA), organizace kulturně-vzdělávacích akcí a seminářů nebo vzájemná inspirace v oblastech olympijských projektů.

Mimo zástupců jednotlivých národních olympijských akademií se zasedání zúčastnili také hosté z Mezinárodní olympijské akademie prezident Isidoros Kouvelos, čestný děkan Konstantinos Georgiadis (oba Řecko) a předseda Evropských olympijských výborů (EOC) Janez Kocijančič (Slovinsko), kteří vyjádřili nové asociaci podporu a nabídli do budoucna svou pomoc.

Předsedou Asociace evropských olympijských akademií byl v Lublani zvolen prof. Manfred Lämmer z Německa (na fotogrfafii třetí zleva), viceprezidenty prof. Maria Bulatovová (Ukrajina) a prof. Lozan Mitev (Bulharsko).