Novinky ze sportovních organizací (2018/V)

Bývalý skip české reprezentace Jiří Snítil bude působit ve Světové curlingové federaci

Jiří Snítil, dlouholetý skip české reprezentace, se stal členem Světové curlingové federace (WCF). Bývalý curler bude pro organizaci pracovat jako delegát na mezinárodních akcích a spolupracovat na přípravě tréninkových kempů.Celý článek čtěte zde.

Anna Kubešková byla zvolena do Komise sportovců Světové curlingové federace

Skipka nejlepšího českého ženského týmu Anna Kubešková byla společně s Kanaďankou Jill Officer zvolena do Komise sportovců (Athlete Commission) Světové curlingové federace (WCF). Celý článek čtěte zde.

Novinky pro ZOH v Pekingu: do programu Her přibude sedm disciplín

Zimní olympiáda rozšířila pro Hry v Pekingu v roce 2022 svůj program. Oproti Pchjongčchangu narostl počet disciplín o sedm s důrazem na genderovou vyváženost. Celkový počet účastníků však klesne. Celý článek si můžete přečíst zde.

ČOV doufá, že konec kariéry Erbanové není definitivní

Český olympijský výbor dnes obdržel oficiální stanovisko Karolíny Erbanové k ukončení její kariéry. Je nám velmi líto, že se bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu rozhodla ukončit kariéru v pouhých 25 letech. Celý článek čtěte zde.

Český a Maďarský olympijský výbor budou blíže spolupracovat

Český olympijský výbor a Maďarský olympijský výbor budou blíže spolupracovat v oblastech sportu, sportovní diplomacie, vědy a technologií i propagace olympijského hnutí. Memorandum o spolupráci podepsali předseda ČOV Jiří Kejval a prezident Maďarského olympijského výboru Krisztián Kulcsár. Celý článek čtěte zde.

V Praze se sešli zástupci evropského projektu POINTS

Zástupci EOC EU Office a zapojených evropských národních olympijských výborů, sportovních federací a dalších organizací se sešli v Praze při jednání o projektu POINTS. Jeho cílem je posílit jednotný postup sportovních organizací a jejich členů v oblasti řádné správy a zajištění bezúhonnosti ve sportu, zejména pak na poli prevence i řešení manipulace se sportovními soutěžemi vytvořením základní sítě kontaktů osmnácti zúčastněných stran, která se bude nadále rozvíjet. Celý článek čtěte zde.

Zlatá medailistka z LOH v Londýně 1948 Věra Růžičková slaví devadesátiny

Brněnská rodačka Věra Růžičková, členka zlatého družstva gymnastek z olympiády v Londýně v roce 1948 a také trenérka i rozhodčí, slaví dnes 10. srpna kulaté devadesáté narozeniny. Celý článek čtěte zde.

Stanovisko ombudsmana ČOV k problematice rovnoprávnosti můžu a žen ve sportu

Na základě předmětných žádostí, podle Stanov ČOV a Statutu ombudsmana ČOV se ombudsman Alexander Károlyi v posledních měsících věnoval záležitostem týkající se problematiky rovnoprávnosti můžů a žen ve sportu v souvislosti s publikovaným článkem místopředsedy ČOV Zdeňka Haníka ve společenském týdeníku Reflex. Plné znění jeho stanoviska najdete v článku. Celý článek čtěte zde.

KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE

KOMISE ROVNÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ VE SPORTU

Golfový den pro ženy - Ladies Cup 2018

Ve spolupráci s Komisí rovných příležitostí ve sportu ČOV uspořádal 1. Jihočeský golfový klub Bechyně 25. srpna v golfovém resortu Bechyně další ročník již tradiční akce, Golfový den pro ženy. Přes 60 účastnic a účastníků akce absolvovalo golfový turnaj i golfovou akademii pro začátečníky, program byl doplněn relaxačním odpolednem i společenským programem.

Novinky ze světa sportu žen

V termínu 17. – 18. 9. se v Sofii uskuteční první Gender fórum Mezinárodní boxerské federace, cílem fóra je podpora rovných příležitostí pro ženy a dívky, účastnice soutěží v boxu. MOV z programu olympijských her odebral dvě soutěže boxu mužů a zařadil dvě soutěže boxu žen.

Olympismus na akčním fóru MOV v Buenos Aires, 5. – 6. října. Před letními Olympijskými hrami mládeže se očekává 2000 účastníků fóra, jak z oblasti sportu, tak oblasti obchodní, politické i státní správy. Tématem panelových diskusí je i oblast Ženy ve sportu, prevence obtěžování a násilí.

AIOWF (Asociace mezinárodních federací zimních olympijských sportů) přednesla 20. srpna hodnocení rozvoje své činnosti, konstatovala nedostatek žen v řídících pozicích ve svých výkonných výborech, na řízení těchto mezinárodních federací se podílí pouze 25 procent žen.

Pro srovnání situace ve výkonných výborech českých národních sportovních svazů těchto sedmi sportů sdružených v AIOWF je:

Sport Počet žen ve vedení
Boby 0
Lední hokej 0
Saně 1
Curling 2
Biatlon 0
Rychobruslení 0
Lyžování 0


ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

Trampolína pro postiženého Toníka. Česká olympijská nadace splnila další dětský sportovní sen

Toníkovi je devět let a trpí hypotonickým syndromem, kvůli kterému je mentálně na úrovni pětiletého dítěte. Jeho velkou zálibou je sport a měl sen si doma zaskákat na trampolíně. To se mu teď díky České olympijské nadaci splnilo – trampolínu mu přímo na zahradě rodinného domku v Ostravě předali patron nadace a olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda spolu s další olympioničkou Petrou Vachníkovou, která se ve skocích na trampolíně zúčastnila Her v Sydney v roce 2000. Celý článek čtěte zde.

Prague Challenge a předání šeku od Nadace ČEZ

Čtrnáctiletý Jakub je vášnivý florbalista a touží osobně zažít atmosféru světového šampionátu, který proběhne v prosinci v Praze. Osmiletý Ján si splnil sen, když se potkal s Jaromírem Jágrem, sám totiž hraje hokej. Devítiletý Tonda se věnuje baseballu a jeho starší sestra Anička patří ve své věkové kategorii k nejlepším akvabelám. Anička má několik titulů mistryně republiky, jezdívá už závodit do ciziny a ze všeho nejvíc si přeje dostat se na olympijské hry. Celý článek čtěte zde.

Mentální kouč Jan Mühlfeit podpořil Českou olympijskou nadaci

Jak rychle se člověk zpotí v šermířském oblečení? Jaké to je pohybovat se po planši a zkoušet kordem zasáhnout soupeře? To si díky reprezentantům a závodníkům z SC Praha vyzkoušeli úspěšní sportovci i děti, které podporuje Česká olympijská nadace. ČON navíc získala finanční příspěvek od mentálního kouče Jana Mühlfeita, který podpořil také Nadační fond Veroniky Kašákové, jenž pomáhá co nejsnáze přejít do běžného života dětem z dětských domovů.Celý článek čtěte zde.

SPORTOVNÍ PŘEHLED

BOWLING

Sportovní bowling a olympijské hry

Snaha začlenit sportovní bowling mezi olympijské sporty trvá několik desítek let. Již v roce 2002 byla pro prosazení bowlingu do rodiny olympijských sportů vytvořena prezentace, ve které byly shrnuty všechny důvody, proč by se měl sportovní bowling stát jedním z olympijských sportů. Bowling byl mezi činovníky mezinárodního olympijského výboru propagován již při zimních olympijských hrách v Salt Lake City. Bohužel při zasedání MOV v Lausanne byl bowling zamítnut s vysvětlením, že není dostatečně světovým sportem.

Popularita bowlingu je patrná ve všech směrech. Bowling má obrovskou hráčskou základnu a je bezesporu jedním z nejpopulárnějších sportů na světě. Jen v USA je možno zahrát si na více než 150 000 drahách. Od roku 2018 je zastoupen na všech světových kontinentech, což je také jednou z podmínek zařazení určitého sportu do programu OH. Jako ukázkový sport byl bowling zařazen do programu již 22. června 2015, spolu se softballem, karate, kolečkovými sporty, sportovním lezením, squashem, surfováním a wushu. Bohužel se však nedostal do užšího výběru pěti kandidátů a nebude tak součástí 33 sportů prezentovaných na OH 2020.

Dalším kritériem pro přijetí bowlingu mezi olympijské sporty je jeho prokazatelná popularita mezi mladými lidmi. Česká bowlingová asociace se rozhodla podporovat snahu MOV právě tímto směrem.

Přispěly k tomu i dosažené výsledky našich juniorů na mistrovstvích Evropy v posledních dvou letech, kdy Česká republika získala stříbrnou a bronzovou medaili.

Díky finanční podpoře ČOV Česká bowlingová asociace vypracovala koncepci rozvoje sportovního bowlingu. Ta se ubírá dvěma směry.

Prvním je podpora mladých reprezentantů, pořádání kempů a spolupráce s nejlepšími našimi i světovými trenéry. Zároveň zapojení většího počtu dětí do přípravy v širších nominačních kempech pro reprezentaci, kde jsou mladí hráči průběžně sledování reprezentačním trenérem juniorského bowlingu, zváni na soustředění a mají možnost se účastnit sérií turnajů v celé ČR i v zahraničí.

ČBA také podporuje jednotlivá TCM v bowlingových centrech, pořádá školení trenérů a celorepublikové turnaje právě pro naše juniory.

Druhým směrem je rozvoj projektu „Začni hrát bowling - školní liga“. Jeho nultý, tedy zkušební ročník proběhl ve školním roce 2017/18 a vyvrcholil celostátním finále v bowlingovém centru DUO Praha. Celého projektu se zúčastnilo 300 mladých hráčů. Několik desítek z nich si bowling oblíbilo natolik, že pokračují v trénincích a rádi by se tomuto sportovnímu odvětví věnovali i nadále. Právě pro ně byl na posledním zasedání výkonného výboru ČBA vytvořen program, který umožní vznik bowlingových kroužků, vedených certifikovanými trenéry ČBA, jako mezistupněm mezi školní ligou a tréninkovými centry mládeže.

Práce na projektu školních lig byla vyčerpávající, přinesla však velký úspěch. Nejenom navýšení počtu nových hráčů, ale vůbec účast takového množství dětí bylo velkým povzbuzením pro celou Českou bowlingovou asociaci a velkým příslibem do budoucna. Již teď víme, že prvního ročníku ve školním roce 2018/19 se zúčastní další školy. Kromě jiného se připojí jihomoravský, olomoucký a západočeský kraj. Lze tedy směle říci, že popularita našeho bowlingu vzrůstá právě v této, pro nás nejdůležitější skupině.

ČESKÝ PARALYMPIJSKÝ VÝBOR

Ohlédnutí za mistrovstvím Evropy v para plavání 2018 – nová plavecká generace se na mezinárodní scéně neztratila

Evropský šampionát přinesl celkem 5 medailí (2 – 2 – 1). Reprezentace ČR se v konkurenci 500 plavců ze 38 zemí neztratila a v celkovém hodnocení zemí skončila na 14. místě díky bronzu Petra Andrýska, stříbru Venduly Duškové a Dominiky Míčkové a dvěma zlatým medailím Arnošta Petráčka. Přední místa obsadily plavecké velmoci Ukrajina, Itálie, Velká Británie, Španělsko a Německo.

Vendula Dušková dvojnásobná finalistka a jedna z nejmladších členů českého paralympijského týmu v Riu 2016. Svou medailovou sbírku zde obohatila stříbrem z prsařské stovky. Výkony na letošním šampionátu a příkladná příprava prokazují, že je velkým příslibem pro nadcházející mistrovství světa i paralympijské hry Tokio 2020. Dominika Míčková předvedla obrovský výkonnostní posun především díky intenzivní práci na technice a vybojovala svou první medaili na vrcholné soutěži. Petr Andrýsek při svém comebacku na mezinárodní scénu získal evropský bronz na prsařské stovce. Anežka Floriánková, Jonáš Kešnar, Tomáš Hlavinka jsou plavci s již splněnými limity na světový šampionát 2019. Tadeáš Strašík a Agáta Koupilová na limity nedosáhli jen těsně akvalitními výkony na sebe upozornil i benjamínek týmu Petr Frýba. Nominace není ještě zdaleka uzavřena a uvidíme, jak se jim povede na finálovém závodu Českého poháru XXVII. Strahov Cupu, který se koná dne 1. prosince 2018 v Aquacentru Šutka.

Dvojnásobným mistrem Evropy se stal odchovanec KONTAKTu bB Arnošt Petráček na 50 m volný způsob a 50 m znak. Miroslav Smrčka, v 80. letech československý reprezentant mezi nepostiženými, si ze šampionátů odváží dvě čtvrtá místa a další finálové starty.

DRAČÍ LODĚ

Konečná nominace na MS dračích lodí ICF v americké Atlantě

Během prvního srpnového víkendu (od pátku 3. srpna až do neděle 5. srpna 2018) se konalo hlavní soustředění letošní národní výpravy na mistrovství světa dračích lodí ICF 2018 do americké Atlanty, které se uskuteční od 12. do 16. září.

V rámci tohoto soustředění proběhla i konečná nominace juniorské posádky, která nakonec bude čítat 18 členů a celá národní výprava bude mít 54 členů včetně seniorské posádky i posádky mužů v kategorii 40+. Celý seznam posádky naleznete na stránkách Českého svazu dračích lodí pod tímto odkazem.

FLORBAL

Startuje florbalová sezona, vrcholem bude domácí mistrovství světa

Tři měsíce - tolik zbývá do startu v pořadí již třetího mužského domácího šampionátu. Florbalové mistrovství světa mužů se do České republiky vrací opět po deseti letech a už nyní se k němu upíná pozornost florbalistů i širší veřejnosti. Než však nadejde čas bojů o titul mistrů světa, započnou v Česku boje o tituly domácí. Oficiální tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

CHEERLEADING

Češi přivezli z ME v cheerleadingu 3 poháry

Mistrovství Evropy v cheerleadingu (ECU Europeans 2018) se konalo o víkendu 30. 6. – 1. 7. 2018 ve Finsku v Helsinkách. Zúčastnilo se téměř 3 000 nejlepších sportovců z celé Evropy. V obrovské konkurenci 26 zemí Češi obsadili hned tři pohárová místa!

Kategorii Senior Allgirl Elite (čistě ženské formace) ovládly Češky. Lady Eagles (klub Prague Eagles Cheerleaders) vybojovaly letos krásnou stříbrnou příčku za kolegyněmi z Maďarska. Bronzový pohár v této divizi putuje také do ČR, a to skupině JNS Phoenix (klub Join New Spirit Allstars). Linda Kotvová, trenérka Lady Eagles, zhodnotila výsledné umístění skupiny "Jsem pyšná, že se nám po druhé v řadě podařilo získat tak dobré umístění na evropském šampionátu. Do příprav jsme daly všechno a i když se nepodařilo obhájit loňský titul mistrů, ze stříbrné příčky máme velikou radost, je to obrovský úspěch pro náš klub i pro ČR."

JNS Thunderbirds (klub Join New Spirit Allstars) vezou stříbro za svou choreografii v kategorii Senior Coed Elite (formace tvořená z žen i mužů). Zlato obsadil tým z Estonska. Ondřej Polanský, trenér JNS Thunderbirds, uvedl “S týmem JNS Thunderbirds jsme jeli obhajovat mistrovský titul a bylo pro nás velmi těžké ustát tlak. Po nevydařené sestavě jsme už ani nedoufali v umístění. Druhé místo pro nás bylo překvapení a jsme za něj vděční.”

V tanečních divizích ČR reprezentovaly Wild Cheerleaders, které v nejobsazenější divizi letošního šampionátu obsadily 19. místo.

České juniorky reprezentovaly v nedělní části soutěže JNS Silverbirds (klub Join New Spirit Allstars) a obsadily 13. příčku.

V cheerleadingu se soutěží ve tříminutových dynamických choreografiích, které předvádí 16-24 sportovců najednou. Cheerleading je širokospektrálním sportem zahrnující kombinaci akrobacie na zemi i ve vzduchu, atraktivní lidské pyramidy či tanec s barevnými pom-pomy. Důraz je kladen na obtížnost a technické provedení jednotlivých prvků. Jednotlivé divize se dělí dle věku a pohlaví sportovců, dále pak na choreografie akrobatické či čistě taneční.

Sportovní cheerleading je mezinárodně uznávaným sportovním odvětvím. V roce 2016 byl uznán Mezinárodním Olympijským výborem a byl přijat jako oficiální sportovní odvětví v sekci neolympijských sportů. Cheerleading v ČR má již čtvrt století historie (první klub založen roku 1993). V současné době se závodnímu cheerleadingu věnuje téměř 2 000 sportovců ve 36 klubech z celé ČR, ve všech věkových kategoriích.

Více informací k cheerleadingu najdete na webu cach.cz nebo cheerleadingjesport.cz.

ORIENTAČNÍ BĚH

Finále Světového poháru orientačních běžců bude hostit Česká republika

Po sedmi letech se do České republiky vrací závody Světového poháru (SP) v orientačním běhu, které se uskuteční od 4. do 7. října v Praze, Turnově a Mladé Boleslavi. Návrat to bude vskutku velkolepý, neboť právě tyto závody budou hostit finálovou show celého SP, která se dříve konala výhradně ve Švýcarsku.

Finálová série začne ve čtvrtek v Praze závodem v premiérové disciplíně, kterou je knockout sprint. Během roku se tato disciplína stále vyvíjela a právě v Česku se poprvé naostro otestuje. Vyřazovací boje by měly být divácky atraktivní a napínavé. Nejlepší světoví orientační běžci o den později poběží sprintové štafety, ve kterých český tým sbírá v posledních letech mnoho úspěchů. Tyto štafety jsou čtyřčlenné a běží vždy na 1. úseku žena, 2. a 3. úsek je v podání mužů a finiš opět běží ženy. V sobotu se celé závody přesunou do Českého ráje, závodníky čeká krátká trať v pískovcových terénech, které jsou pro Česko unikátní. Náročné seběhy, těžké kontroly ve skalních průchodech nebo běh skalním městem. Posledním závodem a zároveň vrcholem finálové série SP bude sprintve městě automobilového průmyslu, tedy v Mladé Boleslavi. Zde se v hlavním závodě představí pouze 40 nejlepších žen a 40 nejlepších mužů, které čeká 15minutový závod a poté vyhlášení celkového pořadí SP pro rok 2018. Reprezentační trenér pravděpodobně plně využije kvótu 16 závodníků pro český tým (8 žen a 8 mužů), nicméně konkrétní jména budou známa až dva týdny před závody, protože o reprezentantech se bude rozhodovat dle zářijových nominačních testů.

Mezi hlavní české naděje by měl patřit Vojtěch Král, který loni dokázal na světovém závodě ve sprintu zvítězit a nyní mu v pořadí Světového poháru patří průběžné 6. místo. „Samozřejmě mají závody na domácí půdě jinou atmosféru než v zahraničí a určitě se na ně každý závodník těší. Předvést se doma, to je docela dobrá motivace, troufám si tvrdit, že už jsem dostatečně zkušený a nenechám se domácí atmosférou strhnout. Nejdůležitější bude nastřádat si dost mentální síly k závodění,“ shrnuje své pocity před závody Vojtěch Král.

Ženskou nadějí českého týmu bude především Jana Knapová, která na nedávném Mistrovství světa v Lotyšsku skončila na krátké trati na 5. místě a na domácí půdě se bude chtít předvést v tom nejlepším světle: „Těším se moc! Myslím, že to bude skvělá akce. Sprintové závody v krásných prostorech jako jsou pražský Petřín nebo skály Českého ráje budou mít určitě atmosféru. Nemůžu mluvit za všechny, ale pro mě je domácí prostředí jednoznačně výhodou. Je skvělé vidět naživo lidi, co nám fandí. Tak snad dorazí co nejvíc fanoušků a užijí si to s námi. A my se postaráme o zážitky.“

Pro fanoušky budou o víkendu připraveny doprovodné závody, kterých se může zúčastnit i široká veřejnost. V sobotu si budou moci zaběhnout lesní závod v Českém ráji a v neděli orientační sprint v Mladé Boleslavi.

Více informací na webu Světového poháru: www.wcup.cz

POZEMNÍ HOKEJ

V červenci se v Rakovníku konalo mistrovství Evropy (II. divize) dívek do 18 let v pozemním hokeji. Poté, co děvčata prohrála semifinále s Ruskem, nakonec porazila dívky z Rakouska a z turnaje si odnesly skvělé bronzové medaile. Je to krásný výsledek a opět je důkazem, že pozemní hokej v České republice se hraje na mezinárodní úrovni. Podívejte se na videosestřih.

Pokud Vás zajímá více informací z ME, reporty den po dni naleznete zde.

Na konci srpna odstartovala i kvalifikace na Olympijské hry v Tokiu 2020 – tzv. Hockey Series Open. Výsledky naší seniorské reprezentace sledujte na http://www.pozemnihokej.cz.

TANEČNÍ SPORT

Projekt NINE zahájí Prague Open ve Foru Karlín

Prague Open Dance Festival se po letech stěhuje z Lucerny do Fora Karlín. To však není jediná novinka. V předvečer soutěže 14. září se uskuteční akce, která by měla nastartovat novou tradici a v níž se představí devět špičkových tanečních párů světa. Projekt dostal název NINE.

„Projekt NINE vznikl jako nenápadná myšlenka organizátorů soutěže v létě roku 2017 a jako výsledek úvah, jak tanec více přiblížit široké veřejnosti. V programu se bude prolínat devět múz moderního umění, které se budou v průběhu jednotlivých ročníků obměňovat, propojovat a doplňovat,“ řekla produkční projektu Lucie Putryk.

Při výběru tanečních párů podle ní rozhodovala kvalita, zajímavost, oblíbenost páru, ale také nadšení se projektu zúčastnit. Organizátoři se zároveň oprostili od oficiálního dělení na federativní příslušnosti tanečníků, proto na NINE vystoupí páry jak WDSF, tak i WDC.

Letos se představí těchto devět tanečních párů:

  • Gabriele Goffredo a Anna Matus (Moldávie), trojnásobní mistři světa v latině, kteří loni dojali taneční svět, když po získání třetího titulu Gabriele veřejně požádal Annu o ruku.
  • Nikita Brovko a Olga Urumova (Rusko), mistři Evropy a finalisté Blackpoolu.
  • Armen Tsaturyan a Svetlana Gudyno (Rusko), trojnásobní mistři Evropy v latině.
  • Pavel Zvychaynyy a Oxana Lebedew (Německo), mistři světa v latinském showdance.
  • Dmitry Zharkov a Olga Kulikova (Rusko), trojnásobní mistři světa a Evropy ve standardu.
  • Sergiu Rusu a Dorota Rusu (Polsko), mistři světa a finalisté Blackpoolu ve standardu.
  • Madis Abel a Aleksandra Galkina (Estonsko), mistři světa ve standardu v kategorii do 21 let.
  • Warren a Kristi Boyce (Velká Británie), pětinásobní mistři Velké Británie ve standardu.
  • Glenn Boyce a Caroly Janes(Velká Británie), juniorští mistři světa v deseti tancích a vítězové Blackpoolu, kteří tančí „podobojí“, tedy za WDSF i WDC.

Tím výčet hostů nekončí, taneční sport totiž v sobě spojuje mnoho uměleckých prvků: šaty, muzikalitu, divadelní projev, mnohdy až akrobatické figury. Součástí večera tudíž bude i přehlídka návrhářky Natali Ruden (coby módní „múzy“), která si připravila luxusní kolekci Alter Ego, či vystoupení vítězky Česko-Slovenské SuperStar Emmy Drobné („múzy“ hudební), která chystá show se svou kapelou, a další umělecká vystoupení. Moderovat bude herecká a divadelní dvojice Dana Morávková a Roman Vojtek.

Večer NINE začíná v 19 hodin, vstupenky jsou v prodeji ZDE.

STOLNÍ TENIS

Letošní Czech Open ve stolním tenise přilákalo i světové hvězdy

V Česku se možná nikdy předtím tak kvalitně obsazený turnaj nekonal. Ve dnech 21. a 26. srpna se v Olomouci uskutečnilo Czech Open ve stolním tenise, na kterém startovalo 330 hráčů a hráček z 46 zemí světa.

Nechyběli na něm ani velké hvězdy světového formátu včetně členů první desítky světového žebříčku. Turnaj ve dvouhře skončil vítězstvím Číňana Zheng Peifenga a Japonky Kasumi Ishikawové, ve čtyřhře dominovali mistři Evropy Němec Patrick Franziska s Dánem Jonathanem Grothem a čínská dvojice žen Liu Gaoyang, Zhang Rui.

„Nikdy jsme na turnaji neměli tak početné hráčské obsazení, překonali jsme rekord v počtu účastníků i v počtu zemí. Přijeli novináři a fotografové z Číny i Japonska a zápasy jsme vysílali živě do více než deseti zemí světa,“ pochvaloval si místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal. „Ale nejvíce nás těší, že přijeli fanoušci nejen z celé republiky fandit našim tenistům a vytvořit na zápasech parádní atmosféru.“