Novinky ze sportovních organizací (2018/IV)

Český hokej mění tvář. Představil nové logo i reprezentační dresy

Český svaz ledního hokeje si ke 110. výročí své existence nadělil originální dárek: Mění tvář. V souladu s historií se vrací k symbolu lva na reprezentačních dresech a jako vklad pro budoucnost přináší originální hokejové písmo. V rámci změny korporátní identity bude vystupovat pod názvem Český hokej. Změna byla nutná, hokej dosud neměl symbol na dres, který by mohl právně chránit. Celý článek čtěte zde.

Místopředseda Kumpošt obhájil pozici v předsednictvu FIS

Místopředseda Českého olympijského výboru pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt zůstává i nadále zástupcem českého lyžování v Předsednictvu Mezinárodní lyžařské federace FIS. Do nejvyššího orgánu FIS, ve kterém působí od roku 2010, znovu zvolil viceprezidenta výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky na další dva roky Kongres FIS. Celý článek čtěte zde.

Cenu Oty Pavla převzal dlouholetý redaktor deníku Právo Karel Felt

Dlouholetý sportovní novinář a publicista Karel Felt převzal z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala Cenu Oty Pavla za rok 2017, kterou ČOV předává za propagaci sportu a šíření olympijských hodnot. Celý článek si můžete přečíst zde.

Výkonný výbor ČOV přijal Etický kodex MOV

Výkonný výbor Českého olympijského výboru přijal písemným prohlášením Etický kodex Mezinárodního olympijského výboru jako nedílnou legislativní součást interní činnosti a působnosti Českého olympijského výboru. V návaznosti na tento krok se také novelizoval Statut ombudsmana ČOV. Celý článek čtěte zde.

Ve věku 81 zemřel veslař Vladimír Andrs, olympijský medailista z Tokia 1964

České veslování zasáhla smutná zpráva. V neděli 17. června zemřel po dlouhé nemoci ve věku 81 let Vladimír Andrs, bronzový medailista z olympiády v Tokiu 1964. Celý článek čtěte zde.

KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE

TOP TEAM

Jak správně jíst při sportu? Takhle to vidí výživový poradce českých olympioniků

Cíl, to je přesně ten základní kámen, od kterého se všechno odvíjí. Klidně totiž můžete vypadat jako římský gladiátor a ve svém sportu sbírat cenné kovy, přesto uslyšíte: Zhubni! „Ano, to se klidně může stát,“ směje se profesor Libor Vítek z 4. interní kliniky a Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky a také výživový poradce sportovců z projektu TOP Team. „Záleží totiž na tom, jaké máte cíle. Jestli chcete vyhrát olympiádu, nebo ne. Jaké procento tuku je pro ten či onen sport ideální a tak dále.“ O základních principech hovořil také na trenérské konferenci Mosty. Přečtěte si více zde.

KOMISE ROVNÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ VE SPORTU

Genderová politika i ochrana před šikanou. V Brně se sešly zástupkyně ČOV a SOV

V Brně se potkaly zástupkyně dvou národních olympijských výborů. V jihomoravské metropoli zasedaly členky Komise rovných příležitostí ve sportu za Český a Slovenský olympijský výbor. „V diskusi komise probraly aktuální témata mezinárodního sportovního hnutí v oblasti genderové politiky, aktivity MOV v oblasti ochrany sportovců před šikanou a zneužíváním ve sportu,“ vypočítává Naděžda Knorre, předsedkyně této komise ČOV. Celý článek čtěte zde.

Zneužívání ve sportu i ochrana dětí. V Botswaně se debatovalo nad ožehavými tématy

Přes tisíc delegátů ze všech pěti kontinentů se v květnu sešlo na 7. světové konferenci Ženy a sport v Botswaně. „Hlavními tématy byla prevence šikany, obtěžování, psychologického nátlaku či zneužívání ve sportu a ochrana dětí při sportovní přípravě,“ vypočítává Naděžda Knorre, předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru. Celý článek čtěte zde.

Dámská jízda pod plachtami 2018

Areál TJ LODNÍ SPORTY BRNO u Brněnské přehrady hostil ve středu 13. června v pořadí již pátý ročník Dámské jízdy pod plachtami. Sportovně-relaxační setkání žen působících v oblasti sportu si nenechalo ujít více než třicet účastnic, mezi kterými byly také zástupkyně Českého i Slovenského olympijského výboru. Všechny si užily projížďky na plachetnicích, občerstvení a také společné sledování ohňostroje z programu Ignis Brunensis.

V rámci networkingového odpoledne si navíc vyslechly zkušenosti z mezinárodního projektu SUCCESS zaměřeného na posílení role žen v rozhodovacích pozicích ve sportu, o které se podělily jeho absolventky Milena Moulisová, Tereza Doušová a Hana Schlangerová. „I přes mírnou nepřízeň počasí byl zájem aktivních žen, trenérek nebo sportovních manažerek opět velký. Příjemné bylo pro všechny i motivační setkání se zástupkyněmi různých sportovních svazů a delegátek ze Slovenska,“ řekla tajemnice lodních sportů Kateřina Fantová, která akci ve spolupráci s Komisí rovných příležitostí ČOV každoročně pořádá. Fotografie z akce jsou ke zhlédnutí zde.

Golfový den pro ženy Ladies' Cup

1. Jihočeský golfový klub Bechyně a Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru srdečně zvou na Golfový den pro ženy - Gentlemen welcome, a to v sobotu 25. srpna v Golf Resortu Bechyně.

SPORTOVNÍ PŘEHLED

BADMINTON

V sobotu 5. května proběhl v Rousínově druhý ročník para-badmintonového turnaje Czech Para-Badminton Open, tentokrát i s mezinárodní účastí. Otevřeného mistrovství České republiky v para-badmintonu za podpory Českého badmintonového svazu a obce Rousínov se zúčastnilo 17 hráčů z Česka, Polska a Rakouska.

Brněnskou tréninkovou skupinu tvoří 3 junioři a 4 dospělí. Vrchol sezony si nenechalo ujít hned 6 z nich. Z Prahy dorazili i vítězové z loňska, Zdeněk Krupička a Zuzana Přibilová. Krupička dosáhl na bronzovou medaili ve čtyřhře společně s Jakubem Sikorskim. Přibylová nestačila jen na Rakušanku, která ji ve dvouhře i v mixu odsunula na 2. příčku. Ve společné čtyřhře byly úspěšné i proti mužským párům a celkově zvítězily. Silva Chládková se těžko prokousávala turnajem v singlu, ale ve čtyřhře s Ditou Brabcovou si spravila náladu. Nakonec braly bronz. Brabcová přidala 3. místo ve dvouhře a po odděleném vyhlášení mixů jí a Tomovi Grycovi viselo na krku zlato.

Jiří Vrba uhájil v deblu s Lukášem Šemberou 2. místo za párem Hanisch-Postl z Rakouska. Šembera ke stříbru ze čtyřhry přidal ještě jeden druhý nejcennější kov ve dvouhře, když nestačil jen na celkového vítěze Jakuba Sikorského z Polska.

Výsledky

Vítězové dospělých: ženy: Henriett Koósz, muži: Jakub Sikorski Codi
Vítězové juniorů: dívky: Julia Bolibrzuch, chlapci: Tomáš Gryc
Vítězové čtyřhry: Henriett Koósz a Zuzana Přibilová, Alexander Hanisch a Alexander Postl-Znidarcic
Vítězové mixu: Henriett Koósz a Alexandrem Hanischem

DRAČÍ LODĚ

Posádky EFG a KVS Hranice na 44. ročníku největší světové regaty – Voga Longy

Ne jedné z největších mezinárodních vodáckých akcí v italských Benátkách, 44. ročníku Voga longy, nebylo o české zástupce nouze. Na dračích lodích jste mohli narazit na posádku EFG, jejíž výpravu organizoval Český svaz dračích lodí společně s hlavním partnerem výpravy společností Energy Financial Group, tak i posádku členů KVS Hranice. Na start trati dlouhé okolo 30 km, která vede po moři kolem ostrovů sousedících s Benátkami se letos postavilo více jak 2000 různých plavidel. Voga longa symbolizuje a odkazuje na dobu, kdy Benátkami proplouvali lodě a plavidla byla poháněny jen lidskou silou, protože moderní motorové čluny mají vliv na statiku tohoto nádherného města na moři. Vzhledem k různým druhům plavidel se nejedná o klasický závod, ale důležité je poměrně náročnou jízdu zvládnout a projet cílem před náměstím San Marco

Naše posádky si tento závod zpestřily a prodloužily a to tak, že k místu startu vyrážely z pevniny vzdálené přibližně 7 km a cestou na start i zpět po dojetí bylo nutné projet otevřené moře a Kanál della Giudecca, kde jezdí opravdu velké lodě i několikapatrové trajekty, přičemž se musíte na tomto místě vypořádat s několika metrovými vlnami. Člen posádky EFG řekl: „Bylo až neuvěřitelné, že jsme se zde nepotopili, když víme jak málo dračí lodi k potopení ve vlnách stačí. Kdybych tam nebyl přítomen, nevěřil bych, že se takové vlny na dračí lodi dají zvládnout.“

Start ohlásil přesně v devět hodin výstřel z námořního děla a celý peloton plavidel roztažený na několika stovkách metrů se dal do pohybu. To jsou chvíle euforie a velkého zážitku, který v cíli završí upomínková medaile pro každého člena posádky. Například posádka EFG zvládla trať za 2:53min, byť vyjížděla ze zadních pozic, byla v cíli, při kterém se Benátkami projíždí po Kanálu Grande za povzbuzování velkého množství diváků, mezi úplně prvními. Odměnou pro ně pak byla plavba nádhernými spletitými kanály v Benátkách určených gondolám a otevřených ostatním plavidlům jen v tento jeden den v roce. Posádka KVS Hranice se podělila o podobné pocity, mezi které patřil skvělý zážitek, doplněný krásným počasím, skvělou náladou a super partou. Po dojetí do kempu na pevninu, citujeme, „oslavili, že všichni důchodci tento skvělý výkon přežili.“

Jednoduše se jedná o nádhernou vodáckou akci a životní zážitek pro účastníky.

ORIENTAČNÍ BĚH

Fenomén prázdninových závodů v orientačním běhu

Orientační běžci, to jsou lidé, kteří rádi oželí dovolenou na pláži u moře a stráví své chvíle volna na prázdninových závodech. Každoročně totiž tisíce českých orienťáků jezdí trávit dovolenou na vícedenní závody. Ty bývají většinou tři až pět dní dlouhé a každý den se běží jedna i více závodních etap. Závody může aktivně trávit celá rodina, neboť jsou vždy vypsány kategorie od nejmladších dětí (kategorie do 10 let) až po zkušené sedmdesátileté veterány, trať si mohou zaběhnout i příchozí závodníci, kteří nemají s orientačním během mnoho zkušeností.

Pořadatelé připravují pro závodníky často nejrůznější formy doprovodného programu, kterými vyplní volný prostor mezi jednotlivými etapami. Časté jsou různé minizávody na shromaždišti – orientační sprinty, štafety či bludiště. Fotoorienťák vás provede po zajímavých místech v okolí závodu a večerní koncert vám vlije krev do žil na další závodní den.

V České republice se konají takové závody téměř každý červencový a srpnový víkend v různých terénech od Jeseníků přes Vysočinu a Český ráj až do nejzápadnějších koutů Čech, nejznámější jsou pak Pěkné prázdniny, Bohemia či Vysočina cup. Prázdninové závody ovšem nejsou jen záležitostí Česka, i v Evropě se pořádají desítky dalších takových závodů, například OOCup, Croatia open či švédské O-Ringen, které se konají již od roku 1965 a účastní se jich i přes 20 tisíc závodníků.

SPORTOVNÍ BOWLING

Sportovní bowling – Školní bowlingová liga

Pod názvem „Začni hrát…BOWLING!“ vytovřila Česká bowlingová asociace novou koncepci pro rozvoj sportovního bowlingu především mezi mládeží. Kromě systematické práce s již registrovanými juniory, trénujícími v tréninkových centrech mládeže, proběhl v roce 2017/2018 pilotní projekt Školní bowlingové ligy.

Prvotním cílem bylo zapojit naše děti a mládež do sportovního klání, rozšířit jejich povědomí o bowlingu jako takovém, dát jim možnost soutěžení a pohybu. Samozřejmě i získání nových bowlingových talentů a nadějí je pro budoucnost ČBA, tedy českého bowlingu, velkým přínosem.

Na prvních setkáních v různých bowlingových centrech se naši noví mladí hráči seznámili s historií bowlingu jak světového, tak českého, a mohli se setkat s našimi úspěšnými bowlingovými reprezentanty, medailisty z Mistrovství Evropy, jen o něco málo let staršími. Pro mnohé bylo novinkou, že sportovní bowling není jen zábavou, ale regulérním sportem. Seznámili se s jeho technikou, zjistili, že se nejedná jen o „hod koulí“, ale že bowlingový hráč musí skloubit a vyhodnotit hned několik faktorů najednou, jako je například výběr koule, přizpůsobení se konkrétním podmínkám na dráze apod. Naši reprezentanti dětem vysvětlili i nutnost logického myšlení a obrovskou dávku předvídavosti, kterou správný bowlingový hráč musí mít. Mimo to poskytuje sportovní bowling, tak jako hodně jiných sportů, možnost „soupeření“ mladších a starších, učí pomáhat si, radit se, povzbuzovat se, sdílet a přát si úspěch nebo podpořit při neúspěchu.

Jak již bylo výše řečeno, pilotní projekt začal v říjnu na bowlingových centrech v Praze, ale také například v Hluboké nad Vltavou nebo Ústí nad Orlicí, tzv. zvacími dny. Po závazném přihlášení týmů z různých škol začala jednotlivá ligová kola. Například jen v Praze se do pilotního ročníku přihlásilo 12 škol. Základní kola byla dohrána v dubnu 2018, regionální finále o postup do celostátního finále Školní bowlingové ligy proběhla v květnu a „velké“, tedy celostátní finále, proběhlo 19. června 2018 ve sportovním centru DUO v Praze.

Propozice a systém hry byly připraveny podobně, jako většina mistrovských soutěží. Proti sobě nastoupila tříčlenná družstva, která v jednotlivých vzájemných utkáních hrála celkově o pět bodů a to takto: - hráči na prvních, druhých a třetích místech v sestavě hráli vždy o jeden vítězný bod a navíc družstvo, které dosáhlo vyššího součtu výkonů jednotlivých hráčů získalo body dva.

V propozicích bylo samozřejmě myšleno i na smíšená družstva či velké věkové rozdíly mezi jednotlivými hráči. Proto každá hráčka získala 8 bodů na hru k dobru tak, jak tomu je i na jiných juniorských mistrovských a ligových soutěžích. Zároveň byly určeny věkové handicapy, kde například mezi dětmi narozenými v roce 1999 a 2011 bylo rozděleno na základě doloženého věku až 45 bodů na hru.

Finále

Celostátního finále Školní bowlingové ligy se nakonec zúčastnilo osm nejlepších družstev, která se utkala také ve formátu každé s každým. Do čela tabulky se hned po zahájení dostal favorit soutěže a úřadující Mistr Prahy pro rok 2018, tým Zelený pruh (z Akademie řemesel SŠT), za ním se v těsném závěsu drželi Krakeni (ZŠ Hluboká), Sasanky (SPŠ na Proseku) a druhý tým z Hluboké Bowling Masters. Mladí hráči bojovali doslova o každý bod a nakonec se ukázalo, jak je to důležité. Vždyť o konečném vítězi celé soutěže nakonec rozhodovalo jen půl bodu!

Po velmi napínavých posledních bojích tedy zvítězil tým Krakeni a stal se tak Mistrem České republiky ve Školní bowlingové lize pro rok 2018. Na druhém a třetím místě skončily týmy Zelený pruh a Bowling Masters. Nejlepším hráčem tohoto finálového dne byl vyhlášen Tomáš Pelikán s náhozem dne 194 bodů. Nejlepší hráčkou pak Zdeňka Čížková s náhozem 166 bodů. Všechny medailisty vyhlásil a dekoroval osobně prezident České bowlingové asociace Ing. Karel Vopička.

Celého pilotního projektu se tento rok zúčastnilo celkem 50 týmů a více než 300 hráček a hráčů. Co nás těší nejvíce, některé děti či mladí studenti pokračují v trénincích pod vedením našich vyškolených trenérů na pořadatelských bowlingových centrech.

Pokud bychom srovnali výkony jednotlivých týmů v prvním ligové kole a ve velkém finále, dojdeme k zajímavým číslům. V průměru hráčky a hráči zlepšili své náhozy o 80 až 100 kuželek na hru, a to vše během necelého půl roku.

Tato akce byla pro Českou bowlingovou asociaci znamením, že nápad, realizace a organizace tak velkého turnajového klání je to, co chceme pro naši mladou generaci udělat. Opakujeme, že se jednalo o pilotní, tedy nultý ročník Školní bowlingové ligy. I tak zájem mladých hráčů předčil veškerá očekávání a již teď se hlásí další školy, které se chtějí zúčastnit příštího, oficiálně prvního ročníku. Ten bude vyhlášen v září 2018 a s prvními „zvacími dny“ počítá ČBA již v říjnu 2018.

Česká bowlingová asociace vytvoří veškeré podmínky pro to, aby další ročník 2018/2019 přilákal ještě více hráček a hráčů všech věkových kategorií.

STOLNÍ TENIS

Olomouc už posedmé hostí Czech Open ve stolním tenise

Tradičně na konci srpna se Olomouc stane centrem světového stolního tenisu. Ve dnech 21. - 26. srpna se tu už posedmé uskuteční turnaj seriálu Seamaster 2018 ITTF World Tour, na němž budou startovat hráči a hráčky absolutní světové špičky.

V OMEGA centru sportu si diváci opět přijdou na své, organizátoři slibují účast takových hvězd, jakými jsou legendární Němec Timo Boll, mistr Evropy Emmanuel Lebbesson a řada asijských hráčů, včetně loňského vítěze Japonce Tomokazu Harimota. „Máme veliký zájem na tom, aby se geniální junior opět na našem turnaji představil. Nebude však jediný, v letošním roce se pravidelně turnajů světové série účastní i přední hráči a hráčky z Číny. Nic lepšího samozřejmě světový stolní tenis nenabízí," říká místopředseda České asociace stolního tenisu Nikolas Endal.

Letošní Czech Open se bude hrát o celkovou dotaci 160 000 dolarů, což je o dvacet tisíc víc než vloni. Turnaj je jedním z dvanácti největších podniků okruhu World Tour a svoji pozici si chce udržet i pro další roky. „Už je jisté, že se tento podnik uskuteční i v roce 2019, máme velikou radost, že je turnaj i z pohledu mezinárodní asociace stolního tenisu úspěšným. Například vloni přenášelo živě závěr turnaje jedenáct televizních stanic z celého světa a sledovanost bojů o medaile dosáhla 500 milionů diváků. To je úžasné číslo, které dělá z turnaje akci světového významu. Za to samozřejmě patří obrovský dík našim významným partnerům, kterými jsou Olomoucký kraj a statutární město Olomouc," připomíná Nikolas Endal.

„Podpora tak prestižní akce, jakou je světový turnaj ve stolním tenise, je pro Olomoucký kraj samozřejmostí. Nejde jen o sportovní rozměr události, ale také o to, že na špičkové hráče se do Olomouce přijedou podívat lidé z celého světa, kteří tak dostanou příležitost poznat náš region," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ve stejném duchu podporu turnaje vnímá také vedení města. „Sportovní akce světové úrovně Olomouci sluší a zvyšují prestiž i povědomí o našem městě jako o městě sportu,“ hodnotí význam sportovního podniku náměstek primátora města Olomouce Ladislav Šnevajs. „Přeji hráčům, rozhodčím, trenérům i divákům radost ze hry, mnoho sportovních zážitků a příjemný pobyt v Olomouci,“ vzkázal všem účastníkům Czech Open, jehož 7. ročník město podpořilo částkou ve výši téměř 400 tisíc korun.

Systém turnaje bude stejný jako v loňském roce. První dva dny se hraje kvalifikace a od 23. srpna pak hlavní soutěže. Opět se bude hrát systémem multiballs, který byl na okruhu World Tour testován poprvé vloni právě v Olomouci. Letos už ho používají všechny turnaje na okruhu.

Fanoušci se mohou těšit samozřejmě nejen na hráče a hráčky z celého světa, ale také fandit českým reprezentantům a reprezentantkám. Do Olomouce se moc těší i letošní mistr Evropy do 21 let Tomáš Polanský, který kvůli zranění ramene ukončil letošní sezonu o několik týdnů dříve. "Je to škoda, že zranění přišlo právě po mistrovství Evropy do 21 let. Byl jsem v dobré formě a měl jsem v plánu ještě odehrát dva velké turnaje. Ale to se nedá nic dělat. Jsem už naštěstí v pořádku a pomalu začnu s tréninkem. V létě už budu doufám dobře připraven. Mně se v Česku vždycky hraje moc dobře, před pěti lety jsem v Ostravě vybojoval zlato na mistrovství Evropy kadetů, v Praze jsem zase před dvěma lety vyhrál turnaj TOP 10 juniorů. Domácí prostředí mi zkrátka vyhovuje, takže věřím, že i v na Czech Open se mi bude dařit. Je to ale velmi kvalitní turnaj a prosadit se mezi nejlepší není vůbec snadné," říká mladý český reprezentant

Není samozřejmě jediný, kdo by se před českými fanoušky rád předvedl ve skvělé formě. V Olomouci budou startovat, členové družstva mužů, které obsadilo na nedávném MS ve Švédsku 13. místo. Konkrétně Tomáš Konečný, Pavel Širuček, Tomáš Tregler a Lubomír Jančařík, ale také české reprezentantky Hana Matelová, Dana Čechová, Karin Adámková či Zdena Blašková. "Čekáme účast zhruba tří set hráčů a hráček. Do uzávěrky přihlášek zbývá ještě pár týdnů, ale už nyní víme, že například opět přijede na Czech Open výprava Číňanů, která se ohlásila s předstihem kvůli vyřizování víz," dodává Nikolas Endal.