Novinky ze sportovních organizací (2018/II)

Trenérským objevem roku 2017 se stala plavecká trenérka Škábová

Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru pojedenácté ocenila celoživotní trenérky a cvičitelky. Za rok 2017 převzaly ocenění také profesionální trenérky. Cenu pro objev loňského roku si odnesla plavecká trenérka Petra Škábová, a to za juniorské úspěchy talentované osmnáctileté olympioničky Barbory Seemanové. Celý článek si můžete přečíst zde.

Po letech znovu: Začíná diskuze o podobě státní hymny

Republika slaví 100 let. A sportovní prostředí otevírá diskuzi o jednom z nejcennějších státních symbolů - české hymně. V historické budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech představil Český olympijský výbor nové verze nejznámější české písně, včetně původní dvouslokové. Celou zprávu si můžete přečíst zde.

ČOV neplánuje kandidaturu na pořádání olympijských her

Český olympijský výbor nepodniká žádné kroky ke kandidatuře České republiky na pořádaní olympijských her, proto bychom rádi uvedli na pravou míru informace z médií, které vytvářejí opačný dojem. Celé prohlášení čtěte zde.

Mobilní aplikace ZOH 2018 zaznamenala během olympiády přes 130 tisíc stažení

Celkově více než 130 tisíc fanoušků si stáhlo během konání Her mobilní aplikaci Českého olympijského týmu z dílny T-Mobile. Aplikace navázala na úspěšné předchozí verze ze ZOH 2014 a LOH 2016. Celou zprávu si přečtěte zde.

KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE

DUÁLNÍ KARIÉRA

O sportovní diplomacii přednášel studentům i zástupce MOV

Modulem na téma Sportovní diplomacie a olympijské hnutí pokračoval po zimních olympijských hrách studijní kurz Sportovní diplomacie, který připravuje zástupce sportovních svazů na role v domácích i zahraničních organizacích. Přednášet do Prahy přijel i Jérôme Poivey, který v Mezinárodním olympijském výboru řídí institucionální vztahy. Více o projektu najdete zde.

Pro vrcholové sportovce, kteří přemýšlí co dělat po ukončení sportovní kariéry, je připravena nabídka programu Duální kariéra. V rámci programu je možnost využít finanční podpory na nejrůznější aktivity pro osobní rozvoj, osobnostní poradenství, studium na vysoké škole, jazykové i rekvalifikační kurzy apod. Připravuje se další zasedání komise Duální kariéry, kde se hlasuje o výši přidělených prostředků. Přihlásit se je možné na www.dualcareer.cz.

TOP TEAM

Odborníci představili na Sympoziu sportovní medicíny oblasti zajištění projektu Top Team

Úvodní část šestého ročníku Sympozia sportovní medicíny, které nabízí odborné veřejnosti vhled do řady oblastí sportovního lékařství, fyzioterapie i dalších oborů, patřila projektu Top Team. Odborníci zde představili jednotlivé oblasti z vědeckého a servisního zajištění olympijské přípravy českých sportovců. Více čtěte zde.

Trenéři a odborníci se v projektu Top Team seznámili s metodou funkčního respiračního tréninku

Jak může správné dýchání pomoci vrcholovým sportovcům ke zlepšení tréninku i výkonu? To se dozvěděli účastníci semináře na téma Funkční respirační trénink, který proběhl v Institutu sportovního lékařství v rámci projektu Top Team. První seminář se věnoval rychlostním sportům a intermitentním pohybovým aktivitám, tedy sportovním hrám. Následovat budou v dubnu semináře pro vytrvalostní a ostatní sporty. Podrobnosti najdete zde.

ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

Únor se nesl v duchu olympijských her

V únoru celý sportovní svět žil olympijskými hrami a ani v České olympijské nadaci tomu nebylo jinak. Díky Olympijským festivalůmměly i děti podpořené nadací tuto událost doslova na dosah ruky - fandily, sportovaly a užívaly si olympijskou atmosféru. Jak v Brně, tak i v Ostravě si pro ně organizátoři připravili nabitý dopolední program. Děti tak měly možnost vyzkoušet si např. základy bruslení, snowboarding, jízdu v bobu, florbal v netradiční podobě, ale i další sporty, které festivaly nabízely. „Moc děkujeme za možnost účastnit se Olympijského festivalu. Celá akce byla skvělá a program opravdu zajímavý, Vojta si vyzkoušel i méně známé sporty a celý den jsme si moc užili.“uvedla maminka Vojty, kterého ČON podporuje ve sportování.

Díky medailovým úspěchům na Olympijských hrách v PyeongChang se rozšířila i řada patronů, kteří se mohou zapojit do dění v České olympijské nadaci. Někteří staronoví, jiní úplně poprvé jako patroni České olympijské nadace! Novou patronkou nadace se stala například rychlobruslařka Karolína Erbanová. Těšíme se na spolupráci a další splněné sny pro děti!

Sportovci zapojení do projektu ČRo Radiožurnál s názvem Olympijský rokpo skočení Her věnovali své podepsané sportovní náčiní do charitativní aukce, která probíhala v polovině března. Výtěžek z dobročinné dražby směřuje na konto NFČRo Světluška a České olympijské nadaci. ČON díky těmto financím bude moci podpořit další mladé sportovce.

Na začátku dubna proběhne již 21. zasedání komise ČON, jenž bude rozhodovat o další podpoře dětí z rodin, které mají problém s financováním sportovních aktivit. Žádosti o příspěvek lze podávat v průběhu celého roku. Podpora od nadace může být použita na členské příspěvky, sportovní vybavení nebo soustředění či sportovní kempy. Pomáhejte spolu s námi a šiřte povědomí o ČON dál.

KOMISE ROVNÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ VE SPORTU

V Madridu se konalo první celosvětové fórum Safe Sport International o problematice zneužívání sportovců

150 delegátů ze všech pěti kontinentů se 6. a 7.dubna zúčastnilo fóra Safe Sport International ve španělském Madridu, jehož tématem bylo zneužívání a šikana ve sportu.

„Na fóru byli vrcholoví trenéři, právníci i špičkoví sportovci, kteří s účastníky fóra diskutovali své nehezké zážitky ze sportovní kariéry. Popsali, čím vším si v cestě za olympijským či jiným sportovním snem prošli. Po lidské stránce to byly obrovsky silné příběhy,“ říká Naděžda Knorre, předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV, která se konference zúčastnila.

Mezinárodní olympijský výbor se této problematice intenzívně věnuje již druhým rokem, dokumenty už obdržely i národní olympijské výbory. Téma aktivně řeší také Evropská komise, která aktuálně vydala materiály s názvem Start to talk, aby se sportovci nebáli své problémy řešit.

„Sportovci ve svých příbězích zpětně přiznávají, že nevěděli, jak se mají bránit, případně netušili, že se jedná o zneužívání. Je to velké téma, o kterém se musí otevřeně mluvit,“ dodala Knorre.

ČESKÝ KLUB OLYMPIONIKŮ

Proběhlo tradiční setkání olympioniků

Tradiční setkání generací českých olympioniků proběhlo těsně před Velikonoci v Národním domě na Vinohradech. Nechyběli olympijští medailisté a legendy minulosti, ale dorazili také letošní olympionici z Pchjongčchangu. Celou zprávu včetně fotogalerie si můžete zobrazit zde.

ČESKÝ PARALYMPIJSKÝ VÝBOR

Bez medaile ale s vírou v sebe sama. Čeští paralympionici v Jižní Koreji obstáli

Válečný veterán, žena, která na svět kouká skrz „ruličku od toaletního papíru“, či mladý muž, který ze dne na den přestal vidět. Celkem čtyřiadvacet sportovců včetně trasérů vyslal Český paralympijský výbor na XII. Zimní paralympijské hry v korejském Pchjongčchangu. Na těch se sice Češi medailových oslav nedočkali, přesto výkonná předsedkyně Alena Erlebachová vidí na české účasti řadu pozitiv. Jedním z nich je právě výsledek mladého talentovaného lyžaře Tadeáše Kříže. Celý článek si můžete přečíst zde.

Tenista Jaroslav Šmédek se stal nejlepším handicapovaným sportovcem roku za rok 2017

Každoroční anketa o nejlepšího handicapovaného sportovce České republiky zná svého vítěze. Do konečných výsledků se nejvýrazněji promítly letní deaflympijské hry v tureckém Samsunu a také plavecké MS v Mexiku.

Letošní ročník opanoval tenista Jaroslav Šmédek. Teprve šestnáctiletý sportovec zaujal ziskem zlaté medaile z letních deaflympijských her v Samsunu. V těžké konkurenci si suverénním způsobem došel pro turnajový triumf, což hlasující z řad trenérů a svazových funkcionářů náležitě ocenili.

Druhá příčka se letos rozdělila mezi sportovce Terezu Kmochovou a Arnošta Petráčka. Dlouhodobě úspěšná lyžařka prožila další skvělý rok, ve kterém získala dvě zlaté a tři stříbrné medaile na MS. Úspěchy však sbírá i mezi zdravými lyžařkami, kde se podílela na zisku zlaté medaile v týmové soutěži na univerziádě v kazašském Almaty. Loňský vítěz ankety Arnošt Petráček i letos skončil na stupních vítězů a to především díky zisku zlaté medaile na MS v Mexiku v závodě na 50 metrů znak. Dvakrát dokonce překonal světový rekord na téže trati.

V Samsunu zazářila i třetí nejlepší handicapovaná sportovkyně roku Lenka Matoušková. Ta vybojovala zlato v hodu diskem, přičemž stanovila i nový deaflympijský rekord. Nejlepším kolektivem byla vyhlášena sledge hokejová reprezentace, která hned po převzetí ocenění odletěla reprezentovat české barvy na zimních paralympijských hrách v Koreji.

Mezi hosty galavečera, který hudebně doprovodila kapela Support Lesbiens, byli přítomni zástupci partnerů Českého paralympijského výboru či významní čeští sportovci, mezi nimiž byla i tenistka Barbora Strýcová, která předala cenu svému možnému následovníkovi Jaroslavu Šmédkovi. Loňskému nejlepšímu handicapovanému sportovci a letošnímu stříbrnému Arnoštu Petráčkovi pak blahopřál lyžař Kryštof Krýzl.

Vítěz ankety převzal z rukou generálního ředitele společnosti Toyota Central Europe - Czech pana Martina Pelešky klíče od vozu Toyota C-HR k ročnímu užívání.

Záznam slavnostního galavečera můžete zhlédnout zde.

Duben nabídne bohatý sportovní program na všech úrovních

I v dubnu se můžeme těšit na řadu zajímavých sportovních akcí. Mezi ty nejvýznamnější patří především Halové mistrovství Evropy v atletice neslyšících, které se koná ve dnech 22. až 24. dubna v bulharském Gomelu. Další mezinárodní akcí bude Mistrovství Evropy v trail orienteeringu, které se na přelomu měsíců dubna a května uskuteční na Slovensku.

Mimo to nás čeká i několik Mistrovství České republiky, namátkou zmiňme: MČR v šachu a ve stolním tenisu neslyšících, MČR vozíčkářů v curlingu či MČR v plavání mentálně handicapovaných v Liberci. Na konci měsíce si to také rozdají borci o republikové tituly v bowlingu zrakově postižených. Uskuteční se i závody v boccii, simulované zvukové střelbě nebo ve florbalu. Ani v dubnu tak nebude nouze o zajímavé sportovní události, jejich podrobný přehled naleznete v kalendáři.

Držte našim paralympionikům v jejich bojích palce!

SEMINÁŘE

Agentura Sport&university již několik let pořádá pro všechny zájemce o studium na univerzitách v USA pravidelné bezplatné semináře, kde jsou prezentovány veškeré základní informace o studiu a především možnostech získání sportovních a akademických stipendií na univerzitách v USA.

Další připravované semináře se budou konat 18.4.2018 v Moravské zemské knihovně v Brně a 23.5.2018 v Americkém centru na Velvyslanectví USA v Praze.

Semináře budou rozdělené do dvou částí: 16:00-17:30hod. studium na univerzitách v USA a 17:30-19:00hod. sportovní stipendia na univerzitách v USA a jsou určené nejen pro studenty středních škol, ale také pro studenty vysokých škol, kteří mají možnost transferovat na univerzitu do USA. Více informací najdete na www.stipendia.cz.

SPORTOVNÍ PŘEHLED

FLORBAL

Poslední ostrý test na domácí půdě proti týmům TOP 3 čeká českou reprezentaci. Dubnové setkání reprezentačních kádrů nejlepší světové čtveřice se uskuteční v DRFG Areně. Do domácí haly hokejové Komety Brno tak poprvé zavítá florbal, a to rovnou v podání světové špičky.

Euro Floorball Tour je turnaj čtyř nejlepších zemí světa, do Brna tak zavítá vedle toho českého i výběr Švédska, Finska a Švýcarska. EFT je důležitým bodem a také poslední domácí akcí v přípravě na Mistrovství světa ve florbale 2018, které se uskuteční v Praze.

Mužská Euro Floorball Tour 2018 se uskuteční 27. – 29. dubna 2018. Více informací o vstupenkách najdete zde.

Superfinále florbalu 2018 poprvé mimo Prahu

Historicky první Superfinále mimo pražskou O2 arénu se uskuteční již za méně než 14 dní. Hostit jej bude 21. dubna 2018 Ostravar Aréna s kapacitou okolo 10 000 diváků. Podaří se české Superfinále poprvé vyprodat?

Své brány aréna otevře už v 9:30. Boj o titul ženské extraligy odstartuje ve 14:00, vrchol programu, finále Tipsport Superligy pak plánuje úvodní hvizd na 17:00.

Informace o vstupenkách najdete zde.

TRIATLON

Triatlon světové úrovně v centru Prahy

Česká triatlonová asociace zaznamenala v loňském roce velký úspěch, povedlo se jí získat pro Prahu pořadatelství závodu, který je součástí celosvětové triatlonové série Challenge Family. Ohlasy na první ročník závodu Ford Challenge Prague, který je jedním ze 41 závodů v sérii Challenge v 21 zemích světa, byly ze všech stran velmi pozitivní. Nejednalo se však o jednorázový počin, v letošním roce se 28. července uskuteční 2. ročník akce a světová triatlonová špička se do Prahy bude sjíždět minimálně po dobu dalších čtyř let, na kterou je zatím uzavřena smlouva s Challenge Family.

V rámci této akce se můžete zúčastnit individuálního závodu Ford Challenge Prague Middle na distancích 1,9 km plavání, 90 km kola a 21,1 km běhu nebo kratšího závodu, Challenge TRY-athlon na vzdálenosti 0,38 km plavání, 18 km kola a 4,2 km běhu. Hlavní závod je možné absolvovat také jako tříčlenná štafeta, kterou si vloni vyzkoušel také tým České Olympijské Nadace. Pokud by jste chtěli zažít závod z pohledu jeho účastníka, na webu akce www.challenge-prague.com naleznete registrační formulář a také veškeré další informace o největším triatlonovém závodě v České Republice, který se letos v létě opět uskuteční v samém centru Prahy.

VESLOVÁNÍ

Český veslařský svaz získal pořádání MS ve veslování seniorů 2022 a MS U23 2021

Česká republika se může těšit na další vrcholnou sportovní akci. V Labe aréně v Račicích se po dlouhých 29 letech představí nejlepší veslaři světa. Council Mezinárodní veslařské federace (FISA) schválil pořadatelství Mistrovství světa seniorů 2022 v Račicích. Předběžný termín konání této akce je 28.8. – 4.9. 2022. Více informací najdete zde.

Jakub Podrazil vyhrál v únoru první oficiální MS ve veslování na trenažéru

Jakub Podrazil sice musel vynechat mistrovství ČR na trenažéru, kde by obhajoval loňský titul. Měl pro to však pádný důvod! Veslař pražské Dukly se rozhodl vypravit do Alexandrie na první oficiální mistrovství světa v jízdě na veslařském trenažéru. A jeho mise byla více než úspěšná! Celý článek čtěte zde.

GOLF

Golf vytvořil novou platformu, láká rekreační hráče na zdravý sport

Golf hrají desítky milionů hráčů bez rozdílu věku, nadání a finančního zázemí. Drtivá většina z nich hraje pouze pro radost ze hry a totéž čeká nové zájemce, kteří objeví cestu na hřiště prostřednictvím platformy Bav se golfem, kterou 26. března spustila Česká golfová federace. Oslovovat nebude pouze nováčky, ale také ty, kteří kdysi už golf vyzkoušeli, ovšem z různých důvodů u něj nezůstali, či aktivní hráče. Cílit bude na potencionální rekreační golfisty všeho věku.

Co od Bav se golfem mohou zájemci o golf očekávat? Na specializovaném webu bavsegolfem.cz se budou dozvídat na jednom místě o nejnovějších akcích golfových klubů a resortů v jejich nejbližším
(i vzdálenějším) okolí – o dnech otevřených dveří, o nových akcích na hřištích, o lákavých nabídkách hry, vhodných turnajích pro ženy, děti, seniory i celé rodiny a mnoho dalších aktivit spojených
s golfem. Každému podle jeho hrací úrovně, kterou si sám v nabídce zvolí.

Celá platforma bude upozorňovat i v negolfovém prostředí, že navštívit areál golfového hřiště může každý, že nejde o uzavřenou společnost. Nezáleží na věku, dovednostech, pohlaví, vzdělání a dávno už ani na financích. Aktivní hráči vědí, že golf má mnoho podob. Bav se golfem ale hodlá tyto informace šířit v široké populaci, která ještě nemá dostatek informací. Třeba i o tom, že golf se neustále vyvíjí
a nabízí novým zájemcům zdravou outdoorovou aktivitu.

Mnoho golfových adeptů se někdy setkalo s klišé o nudné hře pro zbohatlíky, o její nákladnosti,
o uzavřené společnosti. Ovšem golf se už dávno nehraje pouze v soukromých klubech, ostatně celosvětově jde o jeden z nejvíce otevřených sportů a Česká republika tento vývoj stále silněji kopíruje. Na mnohých veřejných hřištích dokonce už není nutné mít složenou základní golfovou zkoušku, jak tomu bývalo v minulosti.

Platforma si nedává za cíl okamžitý hromadný přísun golfistů, i když samozřejmě dlouhodobě má za úkol počty hráčů navyšovat, a to jak registrovaných, tak neregistrovaných. Její základní snahou bude
v nadcházejících letech ukazovat golf jako ideální možnost rodinné a zdravé zábavy. Jako krásný sport v přírodě, s kterým lze začít v každém věku. A pokud ho nevyzkouší noví zájemci okamžitě? Třeba se k němu nějak dostanou v budoucnu a budou už vědět, že z prvních kroků nemusejí mít obavu.

Prezident ČGF Zdeněk Kodejš ani neočekává, že mávnutím kouzelného proutku český golf přiláká na tisíce nových hráčů. „To se mi na Bav se golfem líbí nejvíce. Využijeme zkušenosti z našich dřívějších projektů, začneme kopírovat historický vývoj golfu. Nebude to revoluce, ale spíše evoluce. Budeme vysvětlovat, že golf je krásný, zdravý i dostupný a na základě reakcí veřejnosti budeme platformu upravovat, aby šlo o dlouhodobý proces. Potřebujeme mít možnost, jak lidem představovat golf a ničit v jejich podvědomí všechna ta hloupá klišé, která o něm existují,“ avizuje šéf českého golfu, že jde o dlouhodobý vývoj.

Resortů zapojených do platformy utěšeně přibývá, možností zahrát si golf v nejbližším okolí bude stále více. „Už teď se do Bav se golfem zapojilo 62 hřišť a další přibývají. Na webu již nyní najdete téměř 130 nabídek,“ popisuje rychlý a úspěšný start projektový manažer ČGF Tomáš Přikryl.

JACHTING

Ondřej Teplý na mistrovství Evropy nakonec bronzový, Jachting – olympijská třída Finn, Cádiz

Ve španělském Cádizu se od pondělí 12. do soboty 17. března jelo mistrovství Evropy třídy Finn. Mezi 96 účastníky z 33 zemí celého světa byli i dva Češi – Ondřej Teplý a Michael Maier. Pro ně stejně jako pro mnohé ostatní závodníky to byl první velký test před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Konkurence byla opravdu nabitá – 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy.

Krátce po poledni byla v pondělí odstartována první rozjížďka, za větru 7–10 uzlů. „Dnes jsme strávili celý den na vodě. V první rozjížďce zajel Ondra vynikající 10. místo, já BFD. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po včerejší bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry. Byl to celkem složitý jachting,“ hodnotil Michal. V úterý se Ondra posunul dokonce na průběžné sedmé místo.

Ve středu v Cádizu začalo pořádně foukat a za větru 20–25 uzlů se odjely tři rozjížďky. Ondrovi se dařilo, po první černé vlajce (diskvalifikace za předčasný start) přidal dojezdy 10 a 6 a je byl na průběžném 11. místě. Polepšil si také mezi juniory do 23 let, když se posunul na druhé místo.

„Tři rozjížďky v opravdu silném větru a velkých vlnách byly těžké. V první rozjížďce jsem byl na startu ve skupině, která vyjela dřív a všichni jsme byli přes čáru, ale další dvě rozjížďky byly dobré. Měl jsem slušnou rychlost a držel jsem se v přední skupině. Potěšilo mě také, že jsem byl vždy po první stoupačce na návětrné bójce v první desítce, v poslední rozjížďce dokonce na druhém místě,“ zhodnotil Ondra průběh dne.

Ve čtvrtek se v Cádizu za slunečného počasí v obřích vlnách a ve větru přes 20 uzlů odjely dvě rozjížďky. Ondrovi Teplému se v těchto podmínkách nedařilo. V první rozjížďce si připsal 50. místo. Druhá rozjížďka, v níž dojel podobně, byla nakonec po protestech zrušena kvůli chybě rozhodčích, kteří chybně napsali kurz na první bójku. Její pozice tak neodpovídala údaji na lodi závodní komise a několik závodníků podalo žádost o nápravu.

V pátek se v Cádizu odjela poslední rozjížďka základní části závodu (před časovým limitem konce závodu se druhá již nestihla) za nádherných jachtařských podmínek s větrem kolem 15 uzlů, který postupně zesiloval. V ní skončil Ondra na 21. místě. Celkově to pro něj znamená 19. místo, ale bronzovou příčku mezi juniory do 23 let. Tuto kategorii vyhrál Švýcar Nils Theuninck, který skončil celkově dvanáctý. O pouhý bod za ním na 14. místě byl druhý junior Brit Henry Wetherell.

V sobotu byla na programu medailová rozjížďka pro prvních deset, která rozhodla o celkovém vítězi. Jelo se v silném větru a extrémních vlnách na hranici zrušení rozjížďky. Po celý závod vedoucí Nicholas Heiner se několikrát převrátil a dojel poslední, čímž se otevřela cesta k vítězství pro Edwarda Wrighta. Ten získal evropský titul znovu po dvanácti letech. Vítězstvím v medailové rozjížďce si bronz zajistil Švéd Max Salminen.

ŠACHY

David Navara postoupil na Světový pohár

Až do posledního kola bojoval David Navara na šachovém mistrovství Evropy v gruzínském Batumi o zlato. V rozhodující partii nejlepší český hráč bohužel podlehl Chorvatu Šarićovi. Porážka Navaru odsunula na celkové 14. místo. Náplastí mu byl postup na Světový pohár 2019, kam se z ME dostalo 23 hráčů.

Navara během turnaje oslavil své 33. narozeniny a v 10. kole si k nim dal pěkný dárek, když se výhrou nad Polákem Piorunem dostal do vedoucí skupiny. V posledním dějství ale v sicilské obraně nestačil na papírově slabšího Chorvata Šariće a ten díky tomu získal překvapivý mistrovský titul.

Skvělým výkonem se na ME prezentoval náš největší šachový talent, šestnáctiletý Thai Dai Van Nguyen. Uhrál sedm bodů a porazil dva velmi silné velmistry s ratingem přes 2600 ELO, Bosiočiće a Bartela. V celkovém pořadí skončil na 44. místě a předstihl mimo jiné dva naše zkušené reprezentanty Jiřího Štočka (celkově 71.) a Zbyňka Hráčka (116.).

Celkové výsledky turnaje