Po letech znovu: Začíná diskuze o podobě státní hymny

Republika slaví 100 let. A sportovní prostředí otevírá diskuzi o jednom z nejcennějších státních symbolů - české hymně. V historické budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech představil Český olympijský výbor nové verze nejznámější české písně, včetně původní dvouslokové.

Autorem nových variant je hudební skladatel Miloš Bok. Dílo je ke stažení na adrese www.hymna2018.cz.

„Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskuzi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji. Znovu otevíráme otázky, zda by hymna neměla být sebevědomější či zda by neměla mít opět dvě sloky jako před více než sto lety. Vždyť odpověď na otázku Kde domov můj přichází až v posledním verši druhé sloky,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Diskuze o hymně jde napříč sportovním prostředím, tématu se věnuje i Česká unie sportu.

Nové nahrávky vznikly 4. prosince 2017 v historických prostorách Smetanovy síně Obecního domu, nahrál je Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a nazpíval Kühnův smíšený sbor. Sólových partů se ujali Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem. „Mým cílem bylo připravit sebevědomější a slavnostnější verzi. Změny doznala hymna po stránce harmonické i instrumentační,“ říká Miloš Bok.

ČOV otevřel téma na půdě Českého rozhlasu, stanice Vltava pak poskytla odborný diskuzní rámec: „Oceňujeme, že se sportovci pouští do debaty o věcech veřejných, třeba i tím, že nyní sami iniciují diskusi na téma podoby státní hymny,“ říká šéfredaktor stanice Petr Fischer. „Úkolem rozhlasu jako veřejné služby je otevírat a vést veřejnou debatu, proto chceme být v této věci nápomocni, zejména jde-li o věc nám tak blízkou, jako je hudba a milé tóny národní písně.“

ČRo Vltava se bude podílet na odborné hudební debatě o nové verzi hymny, ale i na zkoumání širších souvislostí vztahu společnosti k tomuto národnímu symbolu. „Hudba je tu,“ dodává Fischer, „vzácně sdíleným tmelem české společnosti a o ni a její budoucnost nám jde stejně jako sportovcům především.“

Budoucí česká hymna vznikla již roku 1834. Hudbu složil František Škroup, slova napsal Josef Kajetán Tyl. Skladba odedávna budila velké vášně a často se o ní diskutovalo, a to především za první republiky, mezi politiky, umělci, v hospodách i domácnostech. Vyjadřovali se k ní i dva první českoslovenští prezidenti – Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Po roce 1992, s rozpadem Československa, přišla hymna o druhou, slovenskou sloku a zůstala „useknutá“.

Nové varianty hymny si budou moci poslechnout i návštěvníci výstavy Založeno 1918: Doteky státnosti, která se otevře již 10. května a kterou připravuje Vojenský historický ústav.

Záznam celé tiskové konference při příležitosti představení nových verzí české hymny si můžete prostřednictvím sociální sítě Facebook pustit zde.

@Olympijský tým: Další výkon! @esterledecka skončila ve sjezdu ve Švýcarsku kousek od medaile na pátém místě #czechteam @ceskelyzovani instagram.com/p…
@Olympijský tým: *Swipe ➡️ pro video* PŘEPIŠTE DĚJINY... Tolik dvojek? Neuvěříte tomu, co se skrývá na konci zlatého příběhu z Nagana. @narodnitym #cestazazlatem #olympiadavpekingu #czechteam instagram.com/p…