O sportovní diplomacii přednášel studentům i zástupce MOV

Modulem na téma Sportovní diplomacie a olympijské hnutí pokračoval po zimních olympijských hrách studijní kurz Sportovní diplomacie, který připravuje zástupce sportovních svazů na role v domácích i zahraničních organizacích. Přednášet do Prahy přijel i Jérôme Poivey, který v Mezinárodním olympijském výboru řídí institucionální vztahy.

Tématem Poiveyho přednášky byly olympijská diplomacie, Mezinárodní olympijský výbor a jeho struktura. Zabýval se také vztahy národních olympijských výborů a sportovních federací.

Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru pro zahraniční vztahy, představil studentům strategii zahraniční politiky ČOV, jejímž výsledkem bylo i zvolení předsedy ČOV Jiřího Kejvala členem MOV. Hovořil o jejích nástrojích, ale také o tom, bez čeho se sportovní diplomaté neobejdou.

Celý modul měl na starosti Ivan Štulajer z Fakulty politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela. O sportu a politice, antidiskriminaci ve sportu i řadě dalších témat hovořil jeho kolega Peter Terem, vedoucí katedry mezinárodních vztahů a diplomacie. Generální sekretář Slovenského olympijského výboru Jozef Liba představil zimní olympijské hry v Pchjongčchangu z pohledu sportovní diplomacie.

Zástupkyně ČOV v EU kanceláři Evropských olympijských výborů Jana Janotová se zabývala tématy sportovní politiky Evropské unie a prosazování zájmů sportovního hnutí v EU. Šéf českého softbalu Gabriel Waage vykreslil vlastní zkušenosti z mezinárodní sportovní diplomacie, tedy z pohledu předsedy Evropské softbalové federace.

@Olympijský tým: Na Kanadu s čerstvou krví! Petr Pála složil tým na duel Fed Cupu z @bkrejcikova, Markéty Vondroušové, @karolinamuchova, @maryybou a @lucie.safarova! Tak držíme o víkendu v Prostějově palce, holky! ✊ #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Hokejový @narodnitym má v přípravě na MS čtyři výhry ze čtyřech zápasů! Ať se daří, držíme palce! #czechteam #jakolev instagram.com/p…