Novinky ze sportovních organizací (2018/I)

Předseda ČOV Jiří Kejval se stal členem Mezinárodního olympijského výboru

Jiří Kejval je sedmým českým či československým členem Mezinárodního olympijského výboru. Do vrcholného sportovního orgánu ho zvolili v tajné volbě delegáti na 132. zasedání MOV v hotelu Kensington Flora v dějišti ZOH v Pchjongčchangu. Hlas mu dalo 73 z 84 hlasujících delegátů, padesátiletý Kejval je tak aktuálně stým členem MOV. Plénum může mít maximálně 115 členů. Celou zprávu si můžete přečíst zde.

Dokument „The Nagano Tapes“ připomněl v Českém domě výročí hokejového triumfu

Přesně po dvaceti letech od slavného triumfu českého hokejového týmu na olympijském „Turnaji století“ viděli první diváci dokument „The Nagano Tapes“. Třiasedmdesát minut dlouhý film plný dobových i historických záběrů a také aktuálních rozhovorů s účastníky tehdejšího turnaje měl předpremiéru v Českém domě v dějišti zimních olympijských her 2018. Celý článek včetně videopříspěvku najdete zde.

Olympijské Raškovky jsou podruhé vyprodané

Česká outdoorová společnost ALPINE PRO během vánočních svátků dovyráběla na přání Českého olympijského výboru desítky tisíc čepic Raškovka. I druhou várku legendárních čepic se podařilo vyprodat, a to během necelých dvou týdnů. Za skvělými prodeji stojí také spolupráce s Mall.cz. Více čtěte zde.

T-Mobile Olympijský běh spustil registrace. Olympijský den oslavíme 20. června

Největší tuzemská běžecká akce, T-Mobile Olympijský běh, se uskuteční ve středu 20. června 2018. Přesně v jeden okamžik oslaví společně 80 tisíc běžců na 90 místech po celé České republice Olympijský den. Běžci se mohou registrovat na www.olympijskybeh.cz. Další podrobnosti najdete zde.

ČEPS se stala oficiálním partnerem CZECH TEAMU

Těsně před vrcholnou událostí olympijského cyklu vstoupila do rodiny oficiálních partnerů Českého olympijského týmu společnost ČEPS - provozovatel české národní elektroenergetické přenosové soustavy. Partnerství společnosti ČEPS a Českého olympijského výboru platí od letošního roku až do konce olympijského cyklu v roce 2020. Více informací najdete zde.

KOMISE, KLUBY, PROJEKTY, NADACE

DUÁLNÍ KARIÉRA

Z projektu Duální kariéra ČOV byli podpořeni další sportovci, kteří projevili zájem o sebevzdělávání a zvyšování své kvalifikace na trhu práce. Komise projektu přidělila v dalším kole hlasování žadatelům příspěvky na školné, kurzy a studium trenérských tříd za téměř 220 000 Kč.

Projekt Duální kariéra je určen všem sportovcům, kteří se účastní minimálně vrcholných národních soutěží a mají chuť se rozvíjet s ohledem na své uplatnění po skončení sportovní kariéry.

Na co lze příspěvek žádat?

Více o projektu na www.dualcareer.cz

KOMISE ROVNÝCH PŘÍLEŽITOSTÍ VE SPORTU

Trenérka - cvičitelka roku 2017

V roce 2007 Český olympijský výbor poprvé vyzval sportovní a tělovýchovné organizace k nominaci úspěšných a zasloužilých trenérek a cvičitelek do vyhlašovaných sportovních anket. Od té doby celá řada organizací zařadila do struktury svých anket vedle tradiční ankety „trenér roku“ také kategorii „trenérka - cvičitelka roku“ nebo věnovala pozornost zastoupení žen v nominacích ankety „trenér roku“. Český olympijský výbor a jeho Komise rovných příležitostí ve sportu pořádá každoroční slavnostní setkání úspěšných dobrovolných i profesionálních trenérek a cvičitelek, na kterém oceňuje za přítomnosti nejvyšších představitelů českého sportu významné osobnosti nominované ze střešních organizací, jako jsou ČUS, ČOS, ČASPV a SSS ČR.

Letošní již 11. ročník slavnostního předávání ocenění pro nejlepší trenérky a cvičitelky v České republice proběhne 5. dubna 2018 v prostorách ČNB v Praze. Zástupci médií jsou srdečně zváni.

Dámská jízda na Božím Daru již popatnácté

V neděli 4. března se na Božím Daru uskutečnil 15. ročník Dámské jízdy, kterou každoročně připravuje LK Slovan Karlovy Vary ve spolupráci s Komisí rovných příležitostí ve sportu ČOV a městem Boží dar. Tento rok se závod na lyžích na 5km, který je určen výhradně pro ženy a dívky všech věkových kategorií, uskutečnil opět na Malém ježíškově okruhu a hlavním motivem závodu se stalo období první republiky.

ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

ČON slavila 5 let a chystá se na Olympijský festival

„Sport by měl být dostupný všem dětem, které mají chuť sportovat!“ To je heslo, kterým se řídí Česká olympijská nadace, proto podporuje děti z rodin, kterým v rozpočtu chybí finance na zaplacení členských příspěvků, soustředění nebo sportovního vybavení. Kromě finančního příspěvku plní nadace dětem jejich sportovní sny a přání a snaží se je do sportu motivovat. Nejdůležitější nejsou výsledky, ale především radost z pohybu a kamarádi, které sportování přináší.

V prosinci oslavila Česká olympijská nadace 5 let od svého založení. A byl to doslova hukot. David Svoboda, patron nadace, vzal mladé sportovce do větrného tunelu, kde zažily stav beztíže. Děti s Davidem nakrojily narozeninový dort a oslavu si náležitě užily. Od svého vzniku, 12. prosince 2012, podpořila nadace 1865 dětí částkou 10 953 860 Kč a splnila 1139 sportovních snů.

A co dalšího nás potkalo? Únor žil olympiádou a nadace u toho nechyběla. Děti z ČON se vydaly na Olympijské festivaly do Brna a Ostravy, kde byl pro ně přichystaný sportovní program. Děti tak měly možnost vyzkoušet si tradiční i méně dostupné sporty a zažít olympijskou atmosféru.

Díky další patronce nadace, Zuzce Hejnové, se děti zúčastnily HESU kempu v Nymburce, kde pod vedením úspěšné atletky a dalších zkušených trenérů rozvíjely své pohybové dovednosti.

ČESKÝ PARALYMPIJSKÝ VÝBOR

Sledge hokej: bronzová prověrka před paralympiádou

Čeští sledge hokejisté v poslední ostré prověrce před paralympijskými hrami v Pchjongčchangu uspěli. Na turnaji v japonském Naganu, kde český hokej slavil před dvaceti lety svůj historicky největší úspěch, vybojovali bronzové medaile. „Bereme bronz a máme radost!!!“ napsal na svůj facebookový profil lakonicky trenér Jiří Bříza.

Po základní skupině byli Češi s bilancí jedné prohry a dvou výher druzí, v semifinále nerazili na Norsko. Duel o postup do finále ztratili až v samotném závěru, kdy soupeř dvakrát skóroval. Česko prohrálo s Norskem 1:2. V posledním vystoupení na turnaji změřili Češi síly s Japonskem – a v duelu o konečné třetí místo a bronzové medaile vyhráli jednoznačně 4:0.

Finále EDGA GT: vítěz, vicemistr, Hole in One

V portugalském Algarve na hřišti Pestana Vila Sol se tradičně odehrál finálový turnaj světové série hendikepovaných golfistů. Česká reprezentaci si domů odvezla skvělé výsledky – vítězství ve Stablefordu Stanislava Jiráska, stříbro v celkovém hodnocení EDGA Order of Merit v podání Jakuba Kovaříka – a úchvatnou Hole in One, kterou předvedl Miroslav Lidinský.

„Technicky náročné, ale perfektně připravené hřiště ve skvělé kondici. Výzva a zároveň pokora pro všechny hráče. Tak se dají popsat závěrečné výsledkové listiny v obou kategoriích,“ neskrýval radost prezident České golfové asociace hendikepovaných Miroslav Lidinský, sám dlouholetý reprezentant, který byl turnajovou třináctkou.

Ve Stroke Play přeskočil právě Lidinský deset svých soupeřů a obsadil celkové dvanácté místo. Více a dlouho se ale bude vzpomínat na jeho Hole in One, které vystřihl na tříparové jamce číslo 4.

„Rána metr za vlajku a back spin do jamky? Asi si nejde představit povedenější eso na závěr sezóny – a ještě na finále Tour!“ radoval se spokojený paragolfový reprezentant.

Čeští futsalisté oslavili postup na ME 2018

Reprezentační tým neslyšících futsalistů si připsal skvělý úspěch. V regionální kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2018 porazili dva ze tří těžkých soupeřů a zajistili si účast na kontinentálním šampionátu, který bude hostit příští rok v prosinci Finsko.

V úvodním utkání sice Češi podlehli Bělorusku 2:8, pak ale porazili Maďarsko 9:3. Klíčové střetnutí kvalifikace s Irskem přineslo drama, i když konečný výsledek 6:2 ve prospěch České republiky hovoří jinak. Právě vítězstvím nad Iry poslalo Čechy na ME 2018.

„Ten poslední zápas byl infarktový,“ oddechl si trenér reprezentačního mužstva Petr Valášek v rozhovoru pro TV Praha s tím, že na úspěchu má velký podíl i skvělá atmosféra, o kterou se postarali diváci, a rozhodčí, kteří odvedli výbornou práci, stejně jako organizační tým.

Úspěšné MS: čtyři Češi přivezli osm medailí

Česká plavecká výprava zaznamenala na odloženém mistrovství světa v Mexico City parádní úspěch. Reprezentanti vylovili z bazénu celkem osm medailí – Arnošt Petráček přiveze zlato, Vendula Dušková dva bronzy, Miroslav Smrčka stříbro a bronz a Jan Povýšil kompletní sadu zlata, stříbra a bronzu. „Děkujeme všem, co nám drželi palce!“ vzkázala vedoucí české výpravy Andrea Věnseková.

„Je teď na osobních trenérech, aby zhodnotili výkony svých svěřenců. Ale dle mého úsudku to bylo mistrovství světa se vším, co k tomu patří, to znamená úspěchy i neúspěchy, kdy vynikající výkony střídaly ty horší. Podtrženo a sečteno, domů jedeme s osmi plackami a dvěma tituly mistra světa. Když nic jiného, dá se na tom stavět sezóna příští i ty další,“ přidala svoje hodnocení Andrea Věnseková.

Na MS INAS pro mentálně handicapované sportovce byli Češi také vidět – Vladimír Hlaváč vybojoval na padesátce prsa bronz a Adéla Míková získala stříbro na 400 m polohově.

ČON podporuje i handicapované sportovce

Už více než pět let funguje Česká olympijská nadace (ČON), která pomáhá rodinám, jejichž finanční situace neumožňuje dětem sportovat bez omezení. Od svého založení rozdělila ČON přes deset milionů korun – a nezapomíná přitom ani na děti z dětských domovů nebo handicapované děti. V posledním kole podpořila Česká olympijská nadace 175 dětí celkovou částkou 1 069 700 Kč.

Mezi nimi i sedm těch, které mají fyzický nebo mentální handicap či trpí vážnějším onemocněním, jako jsou Crohnova choroba nebo diabetes. Díky podpoře nadace se mohou tyto děti věnovat basketbalu, baletu, lukostřelbě, kick-boxu, stolnímu tenisu nebo atletice.

Paralympijská výzva přivede děti ke sportu

Současná česká paralympijská reprezentace stárne, sport handicapovaných potřebuje mladé talenty. A zdá se, že v Česku jsme našli jednu z cest, jak je objevit. „Český paralympijský výbor navázal spolupráci s Českým olympijským výborem na projektu Sazka Olympijský víceboj a rozšířil jej o iniciativu Paralympijská výzva, která má obrovský potenciál,“ říká výkonná předsedkyně ČPV Alena Erlebachová.

Paralympijská výzva se zaměřuje na handicapované děti na školách se speciálním vzdělávacím programem. Jádrem projektu zůstávají sportovní disciplíny, které handicapované děti plní v pilotním ročníku stejně jako ty zdravé.

„Je potřeba přitáhnout děti ke sportu, a to nejen ty zdravé, ale – a možná ještě víc – i ty handicapované. Proto jsem za tuto iniciativu moc rád a těší mne, že jsem její součástí,“ říká trenér Roman Čech, který iniciativu odborně zastřešuje.

Součástí Paralympijské výzvy jsou speciální Sportovní dny, na kterých si handicapované děti vyzkoušejí různé sportovní dovednosti pod vedením zkušeného trenéra a setkají se s osobnostmi sportu handicapovaných. Tým Paralympijské výzvy již v říjnu zavítal do dvou plzeňských základních škol s dětmi se zrakovým a mentálním postižením – a v obou případech sklidil projekt obrovský úspěch.

SPORTOVNÍ PŘEHLED

TRIATLON

Český triatlon letos přivítá dvě světové akce

Hned dvě akce světového významu se v letošním roce odehrají na české triatlonové scéně. Praha bude 28. července hostit seriál CHALLENGE, Karlovy Vary přivítají 2. září závod Světového poháru.

„Oba závody patří v triatlonovém světě do velmi prestižních kategorií. Každý z nich má ale zcela jinou filozofii,“ říká Lenka Kovářová, předsedkyně České triatlonové asociace.

Závod CHALLENGE Prague se odehraje na trati středního triatlonu (1,9 km plavání – 90 km cyklistiky – 21 km běhu). Velkým lákadlem nejen pro profesionální triatlonisty, ale zejména pro rekreační závodníky je historické centrum města, kterým vede významná část trasy.

„Závody CHALLENGE samozřejmě mají svoji kategorii Elite, primárně jsou ale určeny rekreačním sportovcům, kteří tvoří hlavní část startovního pole. Někteří z nich přitom dosahují vynikajících výkonů, i když se triatlonu věnují zejména ve svém volném čase,“ vysvětluje Lenka Kovářová.

Naproti tomu největším lákadlem Světového poháru v Karlových Varech je závod profesionálních triatlonistů, kteří budou na západě Čech bojovat o body do světového žebříčku na trati olympijského triatlonu (1,5 – 40 – 10). To ale neznamená, že by víkendový program byl hobíkům uzavřen. Naopak. V rámci Age Groups se mohou postavit na start stejné tratě, na jaké budou o den později závodit profesionálové (jen v polovičních distancích). V programu jsou i běžecké závody pro veřejnost či koncerty.

I tento závod ozdobí nádherné kulisy historického města a doprovodný program pro děti. Obě akce uvidíte v přímých přenosech České televize, které měly v minulém roce vysokou sledovanost.

Zažijí při nich fanoušci českou medailovou radost? „Pokud se závodu v Karlových Varech zúčastní Vendula Frintová, tak věřím, že mohou. V závodě CHALLENGE bych si to také moc přála, ale spíš hádám, že v kategorii Elite může vyhrát sportovec, kterého vede český trenér. V kategoriích Age Groups jsou úspěchy českých závodníků pravděpodobnější,“ těší se Lenka Kovářová.

BOBY

Zhodnocenní končící olympijské sezóny

Olympijské hry jsou zcela mimořádným projektem lidstva. Jejich jedinečnost spočívá v tom, že tato tradice sahá téměř tři tisíce let nazpět, Hry se konají jen jednou za čtyři roky, zúčastní se jich zhruba každý 2,5 miliontý obyvatel planety Země (alespoň u těch zimních) a vždy bylo jejich snahou stmelovat národy a ztišit nesváry a válečné konflikty, což bylo i pro XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jistě významným momentem. Tyto aspekty dávají Hrám punc výjimečnosti, důvod k tomu, že jména účastníků jsou tesána do kamene a ti se tak stávají nesmrtelnými. Jistě tedy uznáte, že český bobismus má důvod slavit. Vždyť do Koreje vyslal rekordní počet týmů. Ve čtyřech mužských posádkách nás reprezentovalo devět sportovců, tedy svým způsobem devět nesmrtelných.

Na Hrách v Soči vypadala situace z pohledu Českého svazu bobistů a skeletonistů nepříliš optimisticky, vždyť zde byl zastoupen jen jednou posádkou v závodě 2bobů a 4bobů. Svaz se v té době stále nevyrovnal s finančním rozkolísáním po pádu Sazky. Po 20 letech končil dosavadní předseda s částí realizačního týmu a bylo třeba hledat nový management a směřování.

Začalo se od členské základny, přes rozvoj mládežnické reprezentace, trenérské vedení, finanční stabilizaci, až po snahu o obnovu materiálně technického zabezpečení. Čtyři roky práce se smečkou bobových individualit, stále padajícím rozpočtem v Programu V (v předolympijském roce 2017 nejnižším v posledních 7 letech) a nulovými investičními dotacemi ze strany MŠMT vedly ke stmelení celého týmu. Cílem bylo dosáhnout v podstatě nemožného a dostat se přes všechny peripetie zpět do špičky zhruba 70 států sdružených pod mezinárodní federací IBSF.

Postupně se podařilo zracionalizovat výdaje, umořit dluh vůči ČUS a stabilizovat realizační tým. Byla sjednána stálá spolupráce s několika sponzory, což vedlo spolu s „hazardními příspěvky“ mimo jiné k zakoupení nového bobu, a to po dlouhých 12 letech. Zlepšila se významně spolupráce se sportovními resortními centry Olymp CS MV i ASC Dukla a Českým olympijským výborem. Podařilo se rozpohybovat přiměřené sdílení našich aktivit na sociálních sítích. Boby a skeleton se dostaly do vysílání ČT Sport, a to v nadmíru slušné sledovanosti konkurující i majoritním sportům.

Výsledkem a obrovským povzbuzením zároveň byla resuscitace juniorské reprezentace v čele s olympijským stipendistou pilotem Dvořákem, která z MSJ 2016 (4bob) a 2017 (2bob) přivezla dva cenné kovy. Tentýž pilot spolu s Jakubem Havlínem získal opět po více jak 10 letech titul mistrů světa na MS v letních startech 2016. Ve čtyřkách přidala posádka ještě stříbro. Třikrát se v tomto olympijském cyklu Češi podívali do TOP 10 na ME, v roce 2015 byl Vrba se čtyřbobem 10. na MS. Na konci této periody byl historický úspěch v podobě čtyř kvalifikovaných posádek na ZOH v Koreji. Po třech bobových supervelmocích, tj. Německu, Kanadě a USA, se co do počtu kvalifikovaných mužských týmů dělíme o čtvrtou pozici spolu s Lotyšskem, Ruskem, Rakouskem a Švýcarskem, tedy se státy s vlastními dráhami a mnohonásobnými rozpočty. O to sladší je fakt, že mezi 180 nejlepšími bobisty světa bylo 9 Čechů, jejichž jména tímto tesám: Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Jan Stokláska, Dominik Suchý, Jan Šindelář, Jan Vrba.

Nedostatek peněz byl nahrazen talentem, entusiasmem, vášní a vytrvalostí. Veličinami, jejichž hodnota je trvalá, podobně jako olympijská myšlenka.

JACHTING

Jachtařem roku 2017 se stal zkušený závodník Milan Hájek a zároveň ovládl i kategorii Muži. Těsně před padesátými narozeninami, které oslaví 21. ledna, konečně dosáhl na tuto individuální prestižní trofej a dokázal, že úspěšným jachtařem můžete být v každém věku. V loňském roce vyhrál mistrovství Evropy na akčním skifu RS700. Na pódiu v této anketě stál již několikrát a společně s týmem TŘI SESTRY titul Jachtař roku získal již dvakrát. Vloni si tým dal tak trochu pauzu, aby na letošní rok přichystal nový famózní vstup do závodního námořního jachtingu. Koupil totiž novou loď, a to regatový speciál Swan 42, který bude Milan kormidlovat. Tím ale jeho radost letos ještě nekončí. V březnu se mu totiž narodí syn.

Na druhém místě skončil sólový námořní jachtař Milan Koláček, který závodí ve třídě Beneteau Figaro a vloni skončil v hodnocení této prestižní třídy jako čtvrtý nováček na světě. Milan plánuje účast v extrémním sólovém závodě kolem světa Vendée Globe Challange v roce 2020. Na třetím místě skončil loňský vítěz kategorie mužů Ondřej Teplý, který závodí v olympijské třídě Finn, v níž vloni obsadil 17. místo na mistrovství světa. Intenzivně se připravuje na první olympijskou kvalifikaci do Tokia, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Nyní závodí na světovém poháru v Miami.

Na rozdíl od kategorie mužů, která byla skutečně nabitá – nominováno bylo závodníků nebo posádek, ženy letos zaostávaly. Vítězkou se stala Johana Nápravníková-Kořanová, která úspěšně závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem ve třídě Fireball. Pravidelně se účastní také České jachtařské ligy klubových týmů ve třídě Melges 24. Druhá skončila zkušená Evropářka Vendula Škráčková a třetí Martina Bezděková, která v olympijské třídě Laser Radial vloni udělala značný pokrok. Stane se nástupkyní Veroniky Kozelské Fenclové, která si dává mateřskou pauzu?

Juniorské kategorie ovládli sourozenci Jakub a Tereza Dobří. Společně závodí v juniorské třídě RS Feva, na níž vybojovali sedmé místo na mistrovství světa a stali se vicemistry Evropy. Na druhém místě mezi juniory skončil talentovaný závodník olympijské třídy Laser Jakub Halouzka a třetí byl vítěz Letní olympiády dětí a mládeže ve třídě Optimist Lukáš Wehrenberg. Druhou oceněnou juniorkou byla Klára Himmelová, která vloni zajela životní výsledek na Gardě, když skončila na 40. místo ze 785 lodí třídy Optimist a jako 5. dívka. Třetí skončila Sára Tkadlecová, která vytvořila společně s Dominkou Vaďurovou (vloni závodila ještě za Slovensko, proto nemohla být nominována) ideální posádku pro olympijskou kvalifikaci v akční třídě 49erFX.

Soutěž týmů jednoznačně opanoval Zdeněk Sünderhauf a jeho HEBE, kteří vybojovali ve velmi tvrdých podmínkách 3. místo v ORC celkově a 2. místo ve skupině na slavném závodě Rolex Middle Sea Race. Jejich novou loď v tomto extrémním závodě kormidloval Milan Koláček. Druzí skončili mistři ČR One Design z České námořní rallye z týmu RODOP Martina Kulíka, a třetí mistři ČR v ORC z GIULIA SAILING TEAMU Jana Hirnšala.

K vyhlášení ankety, ve které hlasovalo 354 aktivních členů Českého svazu jachtingu, došlo v rámci Společenského večera českého jachtingu v Kulturním centru Novodvorská. Slavnostní vyznění večera podpořila tradičně Městská část Praha 4, na jejímž území se nachází nejstarší jachetní klub u nás – Český Yacht Klub, a kde se na vlnách Vltavy plachtí stejně jako před sto a více lety. Večerem provázel moderátor Václav Žmolík. Ceny jachtařům roku přišli předat předseda ČSJ Karel Bauer, bývalá atletka Kateřina Janků (Baďurová) z Olympu – centra sportu MV ČR, Jan Trnka z MŠMT, místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík a Martin Soušek, člen VV ČSJ. K tanci hrála kapela Živý Juke Box a po půlnoci DJ Tsunami. Nechyběla módní přehlídka značky Nautica, předtančení, tombola ani výstava fotografií Pavla Nesvadby. Zazpívala také Karolína Žmolíková za kytarového doprovodu jachtaře Lubomíra Brabce. Dalšími partnery akce byli Vinařský institut České republiky a časopis YACHT.

Výsledky ankety Jachtař roku 2017

Absolutní vítěz

1. Milan Hájek 74 hlasů
2. Milan Koláček 54 hlasů
3. Ondřej Teplý 27 hlasů

Kategorie muži

1. Milan Hájek 488 bodů
2. Milan Koláček 410 bodů
3. Ondřej Teplý 288 bodů

Kategorie junioři

1. Jakub Dobrý 410 bodů
2. Jakub Halouzka 359 bodů
3. Lukáš Wehrenberg 291 bodů

Kategorie ženy

1. Johana Nápravníková-Kořanová 810 bodů
2. Vendula Škráčková 683 bodů
3. Martina Bezděková 179 bodů

Kategorie juniorky

1. Tereza Dobrá 339 bodů
2. Klára Himmelová 304 bodů
3. Sára Tkadlecová 293 bodů

Kategorie jachtařský tým

1. HÉBÉ 672 bodů
2. RODOP 578 bodů
3. GIULIA SAILING TEAM 443 bodů

BASKETBAL

Basketbalový trenér se zkušenostmi z NBA vedl české naděje

Na závěr prvního lednového víkendu si přichystala Česká basketbalová federace pro milovníky basketbalu překvapení, když do Prahy pozvala v rámci „ČBF Player Developement Clinic“ uznávaného kondičního trenéra se specializací na basketbal DJ Sackmanna.

Tento jednatřicetiletý Američan, který vystudoval univerzitu v New Havenu, se specializuje zejména na tzv. „skills training“, u kterého se hráči a hráčky zdokonalují v individuálních dovednostech. V minulosti Sackmann připravoval třeba hráče NBA Mario Chalmerse, Evana Turnera, DeMarre Carrolla nebo Andre Barretta. Jeho služeb využívá mnoho profesionálních hráčů po celém světě.

DJ Sackmann v Praze vedl celkem šest tréninkových jednotek od neděle 7. až do úterý 9. ledna, které mohlo v hale USK Praha na Folimance shlédnout zdarma libovolné množství trenérů a dalších zájemců.

Uznávaný trenér předával své zkušenosti se špičkovým basketbalem mládežnickým reprezentantům a reprezentantkám ČR, a dokonce i několika mladým ligovým hráčům. Hlavně na nedělní program byla Folimanka velmi slušně zaplněná a trenéři si odnášeli spoustu nových poznatků pro práci s mládeží.