Plénum ČOV schválilo nominaci 85 českých sportovců do Pchjongčchangu

V renesanční budově Míčovny Pražského hradu byla schválena nominace na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Plénum Českého olympijského výboru potvrdilo účast 85 reprezentantů, z nichž jména pěti sportovců však budou upřesněna až průběhu příštího týdne. Nominace čítá také 104 osob doprovodu, zdravotnického týmu a štábu.

Nejpočetnější část výpravy nominoval lyžařský svaz (27), následují hokejisté (25) a biatlonisté (11). Benjamínkem výpravy je osmnáctiletá krasobruslařka Anna Dušková, nejstarším olympionikem je naopak téměř devětatřicetiletý bobista Jakub Havlín. Od zimních olympijských her v Lillehammeru 1994 jde o třetí nejpočetnější výpravu. Více sportovců měla česká výprava jen ve Vancouveru 2010 (93) a v Soči 2014 (88).

„Chtěli jsme, aby sportovců bylo víc, ale nepovedly se kvalifikace v týmových sportech, což je škoda, protože by to číslo bylo vyšší. Ale je potřeba říct, že tomu bylo daleko blíž než před Soči. Máme méně míst v tradičních sportech, jako je alpské a běžecké lyžování, tam ale doufáme, že nějaké místo dostaneme ještě v přerozdělení míst,“ hodnotí nominace šéf české výpravy Martin Doktor. „Z hlediska kvality je tam řada medailových nadějí, jmenovat ale nebudu, abych to nezakřikl a nevyvíjel na sportovce další tlak,“ uvádí.

Po nominačním plénu ještě budou o jmenovitou nominaci bojovat biatlonisté. Z jedenácti možných je jistých osm - Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Markéta Davidová, z mužů pak Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Adam Václavík. Moravec obhajuje dvě stříbra a jeden bronz ze Soči 2014, Vítková stříbro ze smíšené štafety a po diskvalifikaci Rusek by měla obdržet i bronz ze štafety žen.

Další dvě ženy a jeden muž přibydou do biatlonového týmu nejspíš až na konci příštího týdne. „Šéftrenér Ondřej Rybář chce co nejlepší složení týmu i kvůli štafetám. Vyhověli jsme mu, i když to pro nás znamená komplikaci a porušujeme termín, který jsme svazům dali. Ale tady to dává smysl,“ říká Martin Doktor, šéf olympijské mise. Trojnásobná olympijská medailistka ze Soči 2014 a mistryně světa ve sprintu Gabriela Koukalová kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům olympijskou sezonu ukončila.

Zlaté olympijské medaile budou obhajovat dvě ženy - rychlobruslařka Martina Sáblíková a také snowboardkrosařka Eva Samková. Na rychlobruslařském oválu nebudou chybět ani aktuálně čtvrtá žena průběžného pořadí Světového poháru na pětistovce Karolína Erbanová a také Nikola Zdráhalová. „To jsou známá jména. Věříme, že tady je šance na úspěch,“ myslí si Doktor.

Snowboardisté v čele se Samkovou a největší medailovou adeptkou v paralelním obřím slalomu Ester Ledeckou vybojovali pro Pchjongčchang sedm účastnických míst, přičemž Ledecká se na startu objeví jak mezi snowboardisty, tak mezi sjezdaři, což se dosud v historii nikomu nepodařilo.

Také nominace lyžařského svazu ještě není konečná - jméno jednoho muže přibude v úseku běžeckého lyžování, alpští lyžaři zase přidají jméno ženy. Na seznam budou dopsána také nejpozději 25. ledna. Skokanů na lyžích odcestuje pět, sdruženáři čtyři, skikros pojede jen Nikol Kučerová.

Úspěšní byli v kvalifikacích bobisté. Poprvé budou mít na hrách dva dvojboby i čtyřboby. V jejich nominaci je devět závodníků včetně jednoho náhradníka. „Je to historicky největší účast v bobech, to tu nikdy nebylo,“ upozorňuje Doktor. V ledovém korytě půjde do boje šest sáňkařů a ledové ostří nabrousí taky pět krasobruslařů a jedna závodnice v short tracku.

„Samotná účast na olympijských hrách je rok od roku těžší. Těsně před branami skončily třeba hokejistky, které byly první pod čarou, nebo naopak oba týmu v curlingu. „Chci ocenit, že už samotná účast má vysokou sportovní úroveň,“ upozornil Jiří Kejval, předseda ČOV. „Když máme 100 let republiky, tak se sluší ohlédnout za našimi účastmi v minulosti. Československo a potažmo Česká republika se zúčastnila všech 22 zimních olympijských her, samostatná Česká republika při šesti účastech vybojovala 25 medailí i s dodatečný cenným kovem pro štafetu biatlonistek ze Soči. V Soči to byly vůbec mimořádně úspěšné hry, medaile ale nejsou hlavní parametr naší účasti, byť jsou nejvíc sledované. Více si ceníme sportování podle pravidel a v duchu fair play. V dnešním světle je vidět, že se nám to vyplatilo, a jsem rád, že naši sportovci se podle toho chovají. Věřím, že to bude největší hodnota i do budoucnosti,“ doplnil Kejval.

V příštím týdnu dojde ještě k přerozdělení účastnických míst a může se stát, že Česká republika nějaké další místo obdrží, ale hrozí také, že o dvě místa ve snowboardingu přijde. Český tým musí odeslat přihlášky nejpozději 27. ledna.

Schválená nominace na ZOH 2018

Alpské lyžování: Martina Dubovská, Ester Ledecká, Kryštof Krýzl, 1x otevřené místo pro ženy.
Běh na lyžích: Kateřina Beroušková, Petra Nováková, Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák, 1x otevřené místo pro muže.
Akrobatické lyžování: Nikol Kučerová (skikros).
Severská kombinace: Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk.
Skoky na lyžích:
Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Vojtěch Štursa.
Snowboarding: Ester Ledecká, Vendula Hopjáková, Eva Samková, Jan Kubičík, Šárka Pančochová, Kateřina Vojáčková, Petr Horák.
Boby: Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Dominik Suchý, Jan Šindelář, Jan Vrba, Jan Stokláska (náhradník).
Biatlon: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík, 1x otevřené místo pro muže, Markéta Davidová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, 2x otevřené místo pro ženy.
Saně: Tereza Nosková, Ondřej Hyman, Antonín Brož, Lukáš Brož, Jaromír Kudera, Matěj Kvíčala.
Krasobruslení: Michal Březina, Martin Bidař, Anna Dušková, Michal Češka, Cortney Bree Mansourová.
Rychlobruslení: Karolína Erbanová, Martina Sáblíková, Nikola Zdráhalová.
Shorttrack: Michaela Sejpalová.
Hokej: Patrik Bartošák, Pavel Francouz, Dominik Furch, Michal Jordán, Jan Kolář, Tomáš Kundrátek, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Ondřej Němec, Adam Polášek, Ondřej Vitásek, Michal Birner, Roman Červenka, Martin Erat, Milan Gulaš, Roman Horák, Petr Koukal, Jan Kovář, Dominik Kubalík, Tomáš Mertl, Lukáš Radil, Michal Řepík, Jiří Sekáč, Michal Vondrka, Tomáš Zohorna.

Kompletní nominaci si můžete prohlédnout zde.

Reklama

@Olympijský tým: Domácí vítězství! Triatlonistka @vendulafrintova vyhrála závod Světového poháru v Karlových Varech a obhájila tak loňské prvenství! #czechteam instagram.com/p…
@Lukostřelba: Minulý týden mladí lukostřelci reprezentovali české barvy na Mistroství světa dorostu v terčové lukostřelbě ve španělském hlavním městě, Madridu. Jak obstáli? Čtěte níže: Kvalifikace Junioři - reflexní luk 94. místo David Vítovec s nástřelem 588 bodů 95. místo Josef Křesala s nástřelem 584 bodů 109. místo Matěj Jech s nástřelem 536 bodů (nepostoupil do elimimačních soubojů) Juniorky - reflexní luk 60. místo Klára Grapová s nástřelem 564 bodů Kadetky - reflexní luk 34. místo Aneta Venhudová s nástřelem 631 bodů 56. místo Eliška Novotná s nástřelem 607 bodů 68. místo Nikola Lettlová s nástřelem 588 bodů Juniorky - kladkový luk 24. místo Martina Zikmundová s nástřelem 672 bodů Kadetky - kladkový luk 39. místo Petra Zikmundová s nástřelem 642 bodů 42. místo Karolína Celmanová s nástřelem 631 bodů Eliminace Junioři - reflexní luk David Vítovec nestačil v prvním kole na ruského lukostřelce Damshaeva 0:6. Josef Křesala podlehl v prvním kole britskému závodníkovi Pinderovi 4:6. Juniorky - reflexní luk Klára Grapová si v prvním eliminačním kole poradila se Švýcarkou Pichonnazovou 6:0, v druhém eliminačním kole prohrála souboj s Anou Machado z Brazílie 2:6. Kadetky - reflexní luk Eliška Novotná prohrála souboj v prvním kole s Polkou Ferensovou 4:6. Nikola Lettlová v prvním kole porazila Španělku Leyre Fernándezovou 6:0, v druhém kole nestačila na Němku Reincke 0:6. Aneta Venhudová v prvním kole překolala Litevku Siksnovou 6:2, v druhém kole podlehla Němce Miklosové 1:7. Juniorky - kladkový luk Martina Zikmunová si v prvním kole poradila s Brazilkou Da Silva 137:126, v druhém eliminačním kole o jeden bod skončila v souboji s italskou závodnicí Nataleovou 143:144. Kadetky - reflexní luk Petra Zikmundová skončila v prvním kole, bohužel nestačila na Rusku Snetkovou 139:141. Karolína Celmanová prohrála o jediný bod v prvním elimačním kole s Britkou Bryanovou 138:139. Podrobné výsledky jsou zde: ianseo.net/Details.php?toId=4813 #czecharchery #czechnationalteam #czecharcheryteam #czecharcherynationalteam facebook.com…
@Z_Štybar: Another hard nervous stage in#LaVuelta19 ! I ended this stage in 20th position! I also took 2 bonus seconds in the intermediate sprint which brings me in 19th position overall, 1’32” behind the new GC leader Nicholas Roche Getty Images facebook.com…
@Horolezectví: Podívejte se na pár snímků z finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost v Arcu. Eliška Adamovská zde dokázala vybojovat skvělé 4. místo! Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Český svaz tanečního sportu: Ve Vésce se konaly i dvě soutěže Taneční ligy 2019 hlavní kategorie - Dospělí. Soutěž Taneční ligy 2019 - Dospělí Standard VYHRÁL - 1️⃣. místo si vytančil pár Tomáš Přikryl - Sanela Los Chovancová (1/23), na 2️⃣. místě byl pár Jan Metlický & Ela Kasalová a 3️⃣. skončil pár Daniel Borůvka - Barbora Borůvková. Nejvíce bodů a největší originální pohár si ze soutěže Taneční ligy 2019 - Dospělí Latina odvezl za 1️⃣. místo pár Tomáš Boldiš a Marie Glistová (1/25), na 2️⃣. místě byl pár Martin Tojnar - Kateřina Jozífová a 3️⃣. byl pár Jan Metlicky - Ela Kasalová. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@Kriket: Only a few days to go, Six Nations going head to head over 11 matches, guaranteed to produce levels of drama almost as high as the 4th day of the 3rd Ashes test* *Ben Stokes levels of brilliance neither guaranteed nor possible, I mean seriously, he's a one of a kind. facebook.com…
@Tanec: Ve Vésce u Olomouce byla soutěžemi Taneční ligy 2019 zahájena druhá část sezóny na domácích taneční parketech. Soutěž Taneční ligy 2019 kat. Junior II Standard VYHRÁL pár Dominik Veverka - Julie Kasálková (1/17), na 2️⃣. místě skončil pár Mikuláš Svěntý & Julia Procházková a 3️⃣. byl pár Jan Vlček - Petra Příplatová. V soutěži Taneční ligy 2019 kat. Junior II Latina byl na 1️⃣. místě pár Vojta Kovárník & Anička Jišková, na 2️⃣. místě skončil pár Matyáš Felcman - Lucie Růžičková a 3️⃣. byl pár Jakub Novotný - Barbora Bobková. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@A_Choupenitch: Oficiální cover videoklipu k songu Víme oba & DJ Wich. Už se těšíš na premiéru? Tak sleduj zítra moje socials a Under Armour facebook.com…
@J_Kulhavý: Flying office ✈️ facebook.com…
@Atletika: Co říkáte na takovýhle finiš? :D facebook.com…
@Horolezectví: Eliška Adamovská se v dnešním finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost umístila na skvělém 4. místě! Dnes večer bylo v Arcu na programu finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost kategorie A a juniorek. Do finále v kategorii juniorek se probojovala Eliška Adamovská. Eliška postupovala jak z kvalifikace tak ze semifinále ze 4. místa. Ve finále pak svou pozici udržela. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci! Vyhrála Italka Laura Rogora, stříbrnou pozici obsadila Francouzka Nolwenn Arc, bronz bere Američanka Brooke Raboutou. Mistrovství světa dále pokračuje kvalifikací v boulderingu a v lezení na rychlost. Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Autoklub: Na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí dnes padl loňský traťový rekord Miloše Beneše.⏱⏱ Postaral se o to Sebastien Petit, který jel už včera velmi rychle, a to startoval na Ústecké 21 poprvé. Nový rekord má hodnotu 1:42.83. Do Ústí se ještě vrátíme, teď jen pár fotografií ze soboty. foto: Tomáš Kaňa, Vandraq Studio Ústecká 21 facebook.com…
@Biatlon: „To už je trochu vyšší level, přijíždět na závěrečnou stojku z prvního místa,“ říkala Lucie Charvátová po stíhacím závodě, ve kterém jí proklouzla mezi prsty třetí medaile. Ale byl to povedený šampionát. :-) biatlon.cz/lucie…
@Basketbal: Jaký moment z kvalifikace o FIBA Basketball World Cup si budou pamatovat Ondřej Balvín, Jakub Šiřina a Víták Krejčí? #rvisejakolev #czechrepublicgotgame facebook.com…
@Golf: XXX. Hungarian Junior Open Championship - Panonia Golf & Country Club (Maďarsko, par 72) Konečné výsledky ➡️ bit.ly/2ZnkWru U21 Open Boys 1. David Soukup E (71, 74, 71) U16 Open Girls 3. Barbora Bujáková +7 (72, 76, 75) U18 Open Girls 2. Lenka Nebeská +2 (72, 73, 73) v play-off 7. Julie Hofmanová +32 (86, 84, 78) FOTO Ivan Paggio/Golf.cz facebook.com/cgf.cz…
Reklama