Česká olympijská nadace slaví pět let, rozdělila už 10 milionů korun

Bezmála deset milionů korun už rozdělila Česká olympijská nadace do rodin, jejichž sociální situace neumožňuje jejich potomkům sportovat bez omezení. Podpořila už celkem 1 690 dětí z 92 sportů a splnila 1 139 jinak nerealizovatelných přání. V úterý 12. prosince je tomu přesně pět let, kdy Česká olympijská nadace vznikla.

„Nadace za pět let svého fungování přinesla jen samá pozitiva a sociální jistoty,“ hodnotí s nadsázkou uplynulých pět let ředitelka nadace Martina Voříšková. „Plno dětí je spojeno s nadací od jejího počátku celých pět let a využívají podporu každý rok, což jim umožňuje ve sportu se rozvíjet. Hodně pozitivní je, že děti se dostanou nejen ke sportu, ale i k významným událostem ve sportovním prostředí,“ doplnila ředitelka.

Fotogalerie »

5. narozeniny České olympijské nadace

Hned na svém prvním zasedání v lednu roku 2013 rozdělila nadace bezmála půl milionu korun, největší částka putovala mezi děti ze sociálně slabých rodin a dětských domovů v březnu letošního roku, a to 1 294 800 korun. Celková částka se za pět let vyšplhala na 9 884 160 korun a ještě letos v prosinci proběhne jedno zasedání. „Takže se určitě dostaneme přes deset milionů korun,“ raduje se Voříšková.

„Jsem v nadaci od jejího začátku a tehdy bych vůbec nevěřil, že se to rozběhne tak daleko a že nadace bude schopna sehnat tolik financí,“ uvedl trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, který nadaci zakládal a je jejím prezidentem. „Věřím, že budeme i v dalších letech schopni pomáhat ve sportu těm, kteří to nejvíc potřebují a budeme schopni přinášet dětem životní sportovní zážitky,“ řekl Železný.

Česká olympijská nadace podpořila 1008 chlapců a 682 dívek, nejvíce ve věku 10–13 let. Největší podpory se dostalo fotbalistům. „V Sazce si moc dobře uvědomujeme, že bez podpory sportování dětí a mládeže další olympionici nevyrostou. Jsme hrdí na to, že jsme hlavním partnerem České olympijské nadace, která umožňuje sportovat i dětem ze sociálně slabých rodin,“ říká Václav Friedmann, ředitel komunikace Sazky.

Mezi splněnými přáními byla setkání či sportování s olympijskými medailisty a mistry světa, účast na sportovních či společenských akcích či předání sportovního vybavení a účast na kempech patronů, kterými jsou mimo jiné olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda či tenistka Andrea Hlaváčková. Vybrané děti měly možnost potkat se mimo jiné i s nejlepším atletem světa Usainem Boltem.

„Sport nejsou jen peníze, ale hlavně emoce. Je fajn, že nadace umí dětem zprostředkovat i takové zážitky, ke kterým by se jinak neměly šanci dostat,“ upozornil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Přejeme nadaci, aby se její podpora dostala k co největšímu počtu dětí a dozvědělo se o ní co nejvíc rodičů, kteří tuto pomoc potřebují. A aby i v dalších letech uměla sehnat dostatek prostředků k tomu, aby se sport dostal mezi co největší počet dětí,“ doplnil předseda Kejval.