V milionové „káře“ i v bobu na kolečkách. Čeští bobisté se v přípravě na olympiádu nenudí

V Česku nemají jediné ledové koryto, proto za ním vyrážejí do zahraničí. Třeba teď pilují techniku v olympijském areálu v Lillehammeru. „A pak vyrazíme na kempík přímo do Koreji,“ říká bobař Dominik Dvořák. Před olympijskými hrami v korejském Pchjongčchangu nezbytná nutnost.

Olympijskou dráhu na severu Evropy si docela užívají. „Je zábavná,“ směje se Dvořák. „I když ten led by mohl být líp upavenej.“ Z rychlosti lehce přes 120 kilometrů v hodině však trochu mrazí.

Od loňska mají Češi nový dvojbob. „Tři roky jsme šetřili peníze, které nám posílal Český olympijský výbor. Přidali finanční dary od sponzorů a po zhruba 13 letech zas máme nový kvalitní dvojbob od lotyšského výrobce BTC,“ řekl už dříve Martin Bohman, předseda Českého svazu bobistů a skeletonistů. Za nový stroj dal svaz zhruba milion korun.

Na ty naprosto nejlepší přesto nestačí. Elitní zahraniční reprezentace totiž na vývoji svých strojů spolupracují s renomovanými firmami. „Například Američanům vyvíjely bob společně BMW a NASA, Britům zase vyráběli boby v McLarenu, Italům Ferrari,“ vypočítává Dvořák. „Myslím si ale, že náš nový dvojbob je jeden z těch lepších, co se vůbec dá pořídit.“

Celý rok však Češi u ledu v zahraničí strávit nemohou, a tak si pomáhají, jak se dá. „Jediná možnost je bob na kolečkách,“ líčí pětadvacetiletý bobista. Trenažér, díky kterému mohou pilovat starty mají k dispozici v Liberci.

Tak trochu „Kokosy na sněhu“, co říkáte?

Foto: Facebook Český bobový tým