V zimě běžky, v létě soutěží v běhu do vrchu. Už byla i na mistrovství světa

Bere to jako zajímavé zpestření letní přípravy. Běžkyně na lyžích Petra Nováková, která cílí na účast na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, nabírá v létě formu tak trochu netradičně. Běhá totiž do vrchu. A dá se říct, že profesionálně. Už byla na mistrovství světa i Evropy.

Byl to vlastně nápad jejího trenéra Lukáše Krejčího, který jednou Petru popíchl, jestli by se nechtěla nominovat na závod Světového poháru. A Nováková byla hned při premiéře ve své kategorii stříbrná.

„Náročností to je srovnatelné jako běžky. Jen je to často druhý extrém, když je třicet stupňů a vzduch jak v sauně,“ směje se třiadvacetiletá bruneta.

„Je to ideální na posilování stehen a zadku. Jde o suprový trénink, kdy tepová frekvence vylétne vysoko nahoru a sportovec rozvíjí celý pohybový aparát,“ dodává kouč.

Nováková není úplnou raritou, běhů do vrchu se účastnil i třeba mužský reprezentant v běhu na lyžích Jiří Magál. Jinak se ale do závodů zapojují hlavně atleti a nadšenci.

„Moc lyžařů do toho nejde, pravda. Je to populární spíše ve Skandinávii, tam hodně frčí i kolečkové lyže. U nás tolik ne, proto si pomáháme jinak,“ míní Krejčí.

Nováková si za léto zaběhne asi tři čtyři závody. Často se běhá na sjezdovce, v místě s velkým převýšením. Petra už triumfovala na mistrovství republiky a na loňském mistrovství světa skončila na skvělém pátém místě, jen letošní „Evropa“ už jí tolik nevyšla.

Kouč Krejčí líčí: „Hodně je to o tom, jaký je kopec. Petra váží ani ne šedesát kilogramů a musí ji sednout trať. Záleží, jestli se tam dát běžet, nebo se závodnice tlačí někde na pěšince a v podstatě jen jdou za sebou.“

S klasickým během po atletickém ovále už je to s Novákovou o něco horší: „To mi nejde, na to jsem kopyto. Nevím, co by se muselo stát, aby se ze mě stala atletka. K tomu mám vážně daleko.“