Novinky ze sportovních organizací (2017/II)

ČESKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR

Plénum ČOV schválilo nová loga

Plénum Českého olympijského výboru schválilo na zasedání v České národní bance nové logo. Jednodušší design vyšel z požadavků Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a obsahuje českou státní vlajku a pod ní olympijské kruhy.

„Úprava loga nevychází z naší aktivity, ale Mezinárodní olympijský výbor zpřísnil podmínky toho, jak je možné používat olympijské kruhy. Většina národních olympijských výborů je nucena podle přesných podmínek upravit své logo,“ vysvětlil na plénu předseda ČOV Jiří Kejval.

Logo podle pravidel MOV musí obsahovat motivy státu. „My jsme se dívali na fanoušky, kteří jsou spontánní. Nikdo z nich nepracuje se lvem, ale s motivem státní vlajky. To jsme brali jako určující. Také sportovci, když uspějí, obíhají stadiony s naší vlajkou,“ vysvětlil Kejval.

Nová loga si můžete stáhnout na této stránce v sekci ČOV a marketing ZDE.

Zasedal Výkonný výbor

Výkonný výbor Českého olympijského výboru schválil Zásady nominace reprezentantů a členů doprovodu na XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018 a také zásady ocenění za zisk medailí. „Pro zimní olympijské hry nyní řešíme vše od dopravy po výzdobu v olympijské vesnici, připravujeme akreditační systém,“ uvedl Martin Doktor, šéf české mise.

Kompletní zprávu ze zasedání si můžete přečíst zde.

SLOŽKY ČOV

Česká olympijská akademie oslavila třicáté výročí

U příležitosti třicátého založení Československé a potažmo České olympijské akademie se 21. června konala v Aule Tyršova domu v Praze výroční konference. Česká olympijská akademie je v duchu zásad Mezinárodní olympijské akademie už po tři desítky let vědeckým, studijním, informačním a propagačním centrem olympijského hnutí v České republice. Více zde.

Český klub fair play podpořil projekty pro mládež

Několik férových činů ocenila předsedkyně Českého klubu fair play Květoslava Pecková při republikovém finále ve vybíjené žáků čtvrtých a pátých tříd, které proběhlo již podesáté v městysu Pecka v Královéhradeckém kraji. Více zde.

SEMINÁŘE, WORKSHOPY, PŘIHLÁŠKY DO STIPENDIÍ

MOVE WEEK: největší evropská sportovní událost

Projekt MOVE WEEK (týden pohybu) je součástí největší celoevropské kampaně s názvem NowWeMOVE. Tato kampaň propaguje aktivní životní styl a podporu pravidelných pohybových aktivit pro všechny obyvatele Evropy.

Kampaň NowWeMOVE a projekt MOVE Week koordinuje ISCA (International Sport and Culture Association) a ECF (European Cyclists´ Federation) ve spolupráci s národními koordinátory a MOVE Agenty (hlavní organizátor konkrétní akce).

V roce 2017 se MOVE WEEK konal v termínu: 29.5. až 4.6.

V České republice je od roku 2012 garantem a realizátorem Česká asociace Sport pro všechny (ČASPV). V roce 2014 se zapojila do projektu i Česká obec sokolská (ČOS).

V roce 2016 se MOVE Week realizoval ve 38 zemích Evropy. Do projektu se zapojilo 2 941 měst, uskutečnilo se přes 14 105 dílčích akcí, do kterých bylo zapojeno přes 3, 444 900 účastníků.

V letošním roce se na území České republiky odehrálo přes 60 akcí, které pořádaly dvě organizace – Česká asociace Sport pro všechny a Česká obec sokolská.

Jaký je cíl kampaně NowWeMOVE?
Zapojit do roku 2020 do pravidelných pohybových aktivit přes 100 milionů Evropanů.

Jaké jsou hlavní úkoly této kampaně?
Propagovat benefity aktivního životního stylu a pravidelných pohybových aktivit a sportu pro kvalitu života.

Proč je tato kampaň pořádána?

  • 2/3 dospělé populace Evropy nedosahuje doporučení ohledně pravidelných pohybových aktivit.
  • 600 tisíc úmrtí v Evropě má přímou souvislost s pohybovou inaktivitou.
  • Ekonomické škody z nedostatku nebo absence pohybové aktivity jsou odhadovány na 300€ ročně na osobu. Toto činní ztráty ve výši 152 miliard € ročně.

Kongres IAPESGW

Ve dnech 17. – 21.5.2017 se v Miami na Floridě konal kongres IAPESGW (International Association for Physical Education and Sport of Girls and Women).

Účast za ČOV: Naděžda Knorre. Kongres se konal v komplexu Barry University Miami.

Prezentace key note speakers:

  • Ana Maria Miragaia, Brazílie: MOV projekt v Brazílii, Rio de Janeiro LOH 2016
  • Clare Hanlon, Austrálie: Možnosti zvýšení účasti žen na sportovních aktivitách
  • Jayne Greenberg, USA: Využití technologických inovací při TV dívek ve školách

Workshopy (výběr):

  • Bezpečný sport – prevence obtěžování a násilí ve sportu
  • Činnost mezinárodních organizací sportu žen – IWG, IAPESGW
  • Zvýšení počtu žen – mezinárodních rozhodčích – v evropských sportovních federacích

Do programu kongresu zařazen panel Women Sport International, Naděžda Knorre prezentovala téma Aktivity ČOV v oblasti prevence šikany a násilí ve sportu s ohledem na Pokyny MOV v oblasti prevence obtěžování a násilí ve sportu pro NOV a mezinárodní sportovní federace, MOV 2016 a 2017.

Na závěr kongresu byla prezidentkou IAPESGW znovuzvolena prof. Rosa Lopez de Amico.

Kongres IAPESGW se koná každé čtyři roky, příští kongres 2021 pořádá Tokio.

SPORTOVNÍ PŘEHLED

SUCCESS: Účastnice projektu SUCCESS přijmou výzvu a postaví se na start triatlonového závodu FORD CHALLENGEPRAGUE

Žádná výzva pro ně není nepřekonatelná, a proto se rozhodly postavit se na start největšího triatlonového závodu v České republice. O kom je řeč? O účastnicích projektu Českého olympijského výboru – Success – konkrétně o Petře Vozobulové, Mileně Moulisové a Barboře Žehanové. Na konci července se tak poměří s několika stovkami triatlonistů z celého světa, kteří dorazí na mezinárodní závod FORD CHALLENGEPRAGUE do Prahy, jehož centrum bude přímo v srdci města – ve Vítězné ulici.

FORD CHALLENGEPRAGUE (konaný v minulých letech pod názvem TRIPrague) je tradičním tahákem tuzemské triatlonové scény. V letošním roce se uskuteční ve dnech 28. – 29.7.2017. Závod se pro letošní rok stal součástí mezinárodní série CHALLENGEFAMILY, čímž nabývá na velikosti i významu. V současné době je již více než polovina registrovaných účastníků ze zahraničí. Závod tak poskytuje možnost nejen sportovního vyžití, ale i prezentace České republiky a jejího hlavního města směrem ven ze země.

A co bude vůbec na účastníky čekat na trati? Hlavní závod FORD CHALLENGEPRAGUE činí 1,9 km plavání (startuje se ze Střeleckého ostrova a plave se ve Vltavě), 90 km na kole (směrem z centra města na Vrané nad Vltavou a zpět) a vše zakončí 21,1 km běhu (přímo v centru města). Kdo si na plnou distanci netroufne, může zkusit vedlejší závod CHALLENGETRY-ATHLON pro hobíky a triatlonové začátečníky. Zde bude na účastníky čekat 0,38 km plavání, 18 km na kole a 4,2 km běhu. Obě tratě je možné absolvovat i jako tříčlenná štafeta.

Ze zapojení zástupkyň ČOV má velkou radost i předsedkyně triatlonového svazu Lenka Kovářová: „Jsem velmi ráda, že se dámy akce zúčastní. Chceme ukázat, že triatlon je sport rozmanitý, náročný ale přitom je to skutečně aktivita téměř pro každého. Zvládnout tři disciplíny během jednoho dne, jednoho závodu a navíc přímo v nádherném historickém centru Prahy, takovou příležitost nedostanete každý den.“

Pořadatelé ale myslí i na děti. V pátek 28.7. pro ně bude připraven CHALLENGEJUNIOR běžecký závod. Nad tímto závodem přebírá, stejně jako v loňském roce, kdy se ještě konal ve formě aquatlonu, záštitu Nadace ČOV v čele s Martinou Voříškovou.

Více informací o celé akci najdete na webových stránkách www.challenge-prague.com anebo na facebookovém profilu závodu.

FOTBAL: ČKFP na finále McDonald's Cupu.

Svátek fotbalu, jak je tato soutěž pro malé fotbalisty také nazývána, se letos konala v Plzni. Předsedkyně Českého klubu fair play, K. Pecková, vyzvala hráče k férovému chování nejen na hřišti.

Hrálo se na stadionu Viktorie Plzeň, mladé hráče přišli povzbudit i fotbalové osobnosti: Vítězslav Lavička, Vladimír Šmicer, Pavel Horváth a další.

Největší událostí byla účast Pavla Nedvěda, který přivezl pro vítězné družstvo vstupenky na podzimní zápas Juventusu Turín. V napínavém finále o ně bojovala družstva pořádající 33. ZŠ Plzně a Hradce Králové. Šťasnější byli nakonec právě hosté z Hradce Králové.

HANDICAPOVANÍ SPORTOVCI SE ČINILI

Světový rekord Arnošta Petráčka

Před několika dny dosáhl náš paralympijský vítěz v plavání Arnošt Petráček dalšího významného úspěchu, když na tradičním plaveckém mítinku zaplaval světový rekord v disciplíně 50 m znak. Předešlý světový rekord se držel v tabulkách celých devět let. Arnošt nám po svém návratu odpověděl na několik otázek. „Mým cílem bylo překonat světový rekord v této disciplíně na říjnovém mistrovství světa v Mexico City. Povedlo se mi ho ale zaplavat už na kvalitně obsazených závodech v Sheffieldu (Velká Británie),“ povídá Petráček. „Mou snahou je samozřejmě tento výkon ještě zlepšit. Světový rekord byl opravdu letitý, držel ho přede mnou Mexičan Juan Reyes, který ho zaplaval na paralympijských hrách v Pekingu v roce 2008.“

České barvy zářily na golfu v Itálii

Čeští handicapovaní golfisté přivezli hned několik skvělých výsledků z turnaje v Itálii, který je zařazen do Evropské série EDGA Golf Tour. Populární třídenní turnaj se konal na římském hřišti Parco de Medici, kde se bude v roce 2022 odehrávat známý Ryder Cup. Česko reprezentovali v kategorii stroke play Zbyněk Kotek a Miroslav Lidinský, v kategorii stableford Jakub Kovařík.

Všichni hráči se museli během turnaje vypořádat nejen s technickou náročností hřiště, které je navíc velmi dlouhé, ale také se silným přímořským větrem. Českým reprezentantům se to podařilo na výbornou. V kategorii stroke play obsadil Miroslav Lidinský druhé a Zbyněk Kotek třetí místo. V kategorii stableford jednoznačně dominoval dvojnásobný vítěz Evropského poháru Jakub Kovařík, který s velkým náskokem zvítězil.

Medailové úspěchy cyklistů na SP

Český handbiker Patrik Jahoda vybojoval v silničním závodě Světového poháru v italském Maniagu bronz. O jeho medailovém úspěchu rozhodlo jeho výrazné zrychlení v závěrečných kolech závodu. Na bronz dosáhl i Jiří Hindr v kategorii T1.

Ani z dalšího podniku letošního Světového poháru handicapovaných cyklistů neodjela česká výprava bez medailového úspěchu. V silničním závodě získal v belgickém Ostende stříbrnou medaili Ivo Koblasa.

Finálové kolo Světového poháru v cyklistice handicapovaných 2017 se uskuteční na konci června v nizozemském Emmenu.

Bartošek stříbrný při oslavách v Bernu

Pouze jediného zástupce měla Česká republika na mezinárodním mítinku neslyšících v Bernu a jeho okolí. Na akci, která měla na programu klání v bowlingu, malé kopané, futsalu, florbalu, střelbě a šachách, odjel střelec Marek Bartošek. A vybojoval stříbro ve vzduchové pušce na 10 metrů a čtvrté místo v malorážce vleže na 50 metrů.

„Po dvoudenním tréninku, kde jsem si přimontoval nové díly na zbraň, se mi osobně nedařilo tak, jak bych chtěl. Kupodivu mě překvapilo, že jen jediný soupeř mi skutečně utekl, jinak výsledky byly srovnatelné se mnou. Přece jsem měl štěstí, že jsem nakonec skončil na bedně,“ přiznal český střelec.

Hladíková veze z ME v kuželkách 2 bronzy

Česká nevidomá kuželkářka Daniela Hladíková si na evropském šampionátu v srbském Apatinu připsala do své sbírky trofejí další dva cenné úspěchy. V kategorii B1 získala s podavačkou a trenérkou Majkou Gutovou dvě bronzové medaile za třetí místo ve finále i třetí pozici celkově. Lepší byly jen stříbrná Němka Rötherová a suverénní Chorvatka Dešaová.

„Vzhledem k tomu, že jsme se o účasti na mistrovství Evropy dozvěděli celkem pozdě a příprava tudíž nebyla taková, jakou bych si přála, jsem s bronzy spokojená. Zahrála jsem podle svých možností,“ zhodnotila své úspěšné vystoupení Hladíková, která byla nakonec jedinou českou medailistkou mistrovství Evropy. Do finále se sice probojovali kromě Hladíkové ještě Karel Pařil a Václav Webr mezi muži, v kategorii B3 ale skončili mimo stupně vítězů.

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ: KČT zve na piknik v rámci oslav 100 let republiky a 130 let KČT

Naše vlast oslaví příští rok 100 let od svého vzniku a Klub českých turistů (KČT, založen 1888) připravil k tomuto výročí nejen speciální seriál sta pochodů a kulturních zážitků, ale také sbírkovou edici brožur, samolepek a razítek. I když turistika nepatří mezi olympijské disciplíny, věříme, že i mezi olympioniky a sportovci je mnoho přátel turistiky a že by je tato pozvánka mohla zajímat.

Série pochodů Klubu českých turistů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu pokračuje 18. června 2017 pražskou akcí Piknik v Botanické s Modrou pyramidou. Letošní ročník má čtyři trasy pro pěší, dvě cyklotrasy a 10 km trasu pro běžce – hobíky. Začíná se mezi 8. a 11. hod ze stanic metra Ládví, Florenc a Dejvická, ze Smíchovského nádraží. Běžci startují ve 14 hod. od Muzea V. Náprstka na Betlémském náměstí. Do cíle dorazíte mezi 11. a 16. hod. do trojské Botanické zahrady, kde čeká bohatý kulturní program s občerstvením. Součástí pochodů je i 9 km dlouhá trasa „Jdeme s Novou,“ která startuje na metru Dejvická. Pro účastníky této trasy je v cíli připraven soutěžní kvíz o ceny TV Nova a možnost odpočinku. Doprovodný program pro děti i dospělé si do cíle připravila i Modrá pyramida, hlavní partner akce.

KČT: Pamětní samolepky a razítka

Sbírková edice je tvořena brožurou, turistickými samolepkami a razítkem z daného pochodu. Brožuru zakoupíte na startu nebo v cíli 100 turistických pochodů, které jsou součástí série akcí 100 let republiky, 130 let v pohybu. Ten, kdo docílí sbírku všech 100 samolepek, může se zapojit do „Stoletého losování“ o hodnotné ceny. Podrobnosti o sběratelských brožurách a pochodech naleznete na webu www.100letvznikurepubliky.cz.

ŠACHY: Slavný trenér Marian Jelínek přednášel poprvé pro šachisty

V rámci seminářů, které jsou pořádány ve spolupráci s Trenérsko-metodickou sekcí Českého olympijského výboru, proběhla v neděli 4. června přednáška v Praze, která byla tentokrát určena šachistům. V šachové kavárně hotelu Juliš sešli reprezentanti, trenéři, talentovaní junioři, silní šachisté, fanoušci i šťastní výherci facebookové soutěže. Mohli si poslechnout přednášku PhDr. Mariana Jelínka, PhD., který jako osobní kouč dlouhodobě trénoval s Jaromírem Jágrem a v dnešní době spolupracuje například s tenistkou Karolínou Plíškovou. A stálo to za to!

Jednou ze zajímavých myšlenek, kterou Marian Jelínek prezentoval, byla potřeba rovnováhy mezi láskou k činnosti a touhou po výsledku. Naše svěřence bychom měli vést k tomu, aby měli šachy rádi, vytvořit jim citovou vazbu, aby šachy chtěli hrát, a zároveň, aby měli chuť vyhrávat. V dnešní době ovšem častokrát dochází k přílišné fixaci na výsledek, což vytváří nezdravý stres.

Dalším tématem, kterého se přednáška dotkla, byla skutečnost, že se nám v moderní době rozšiřuje zóna komfortu a mizí zóna učení. Na několika příkladech jsme si demonstrovali, jaké jsou vhodné zásahy do komfortní zóny, aby se člověk mohl něco naučit ...

Věnovali jsme se také vhodnému stravování sportovce, schopnosti se soustředit a vyrovnat se s vnějšími vlivy.

Seminář považujeme za velmi úspěšný a věříme, že proběhne i další pokračování. Velmi děkujeme panu Jelínkovi za jeho přednášku a ČOV za finanční podporu!

GOLF: Golf začal sezónu premiérovou výhrou Spilkové mezi profesionálkami

Premiérové vítězství Kláry Spilkové na profesionálním okruhu Ladies European Tour, několik slibných umístění dalších profesionálů i amatérů na zahraničních turnajích a také pódiové umístění na univerzitních soutěžích v USA. Start golfové sezóny 2017 v podání českých hráčů a hráček se nadmíru vydařil.

GOLF: Spilková kralovala na královském turnaji v Maroku

Sedm let působí olympionička Klára Spilková na profesionálním okruhu Ladies European Tour, ale první výhru si schovala až na letošní jaro. Na turnaji v Maroku, který pořádá tamní královská rodina, zvládla dramatický závěr a poskočila na první místo žebříčku celé soutěže. Evropským golfistkám kralovala ještě na počátku června.

Nebylo to však jediné profesionální vítězství - v nižší evropské sérii PRO Golf Tour dokázal v Rakousku zvítězit Stanislav Matuš a drží průběžné pořadí, které by mu zaručovalo postup do vyšší kategorie Challenge Tour.

GOLF: Amatéři sbírají úspěchy v Evropě i za mořem

Amatérští golfisté nezaostávali, nebylo týdne, aby nedorazila zpráva o nějakém úspěchu ze zahraničí. Vítězství si na náročných univerzitních turnajích v USA vybojovali Michal Pospíšil i Adéla Cejnarová, na stupně vítězů se v té nejnáročnější možné amatérské konkurenci dostali i další krajané, někteří z nich obdrželi nominace v individuálních anketách.

Ale vavříny české naděje pro nadcházející sezóny získávali i na starém kontinentu – Nicolas Schellong v březnu na Poháru národů skončil stříbrný v soutěži jednotlivců a ještě lépe si vedl Šimon Zach, který vyhrál Mezinárodní mistrovství Slovinska, hned za ním skončil teprve šestnáctiletý Petr Hrubý. V rakouském šampionátu vybojoval bronzový stupeň Vojtěch Kostelka.

Přední reprezentantka Sára Kousková obdržela divokou katu pro start na profesionální turnaj LET Access ve Švýcarsku a vedle skvělého 14. místa přivezla i velmi váženou trofej pro nejlepší amatérku v turnaji.

GOLF: Olympijská golfová myšlenka ožila u Brna

Nejen sportovní výsledky ale dělaly v úvodní části sezóny radost nedávno zvolenému vedení České golfové federace. V golfovém resortu Kaskáda u Brna se uskutečnil v dubnu pátý ročník European Olympic Hopes Trophy, mezinárodní turnaj týmů hráčů - u jehož zrodu stála také Česká republika. V náročných klimatických podmínkách se představila řada evropských národních výběrů do 16 let, možnými olympijskými nadějemi svých zemí pro budoucí roky.

JACHTING: Dámská jízda pod plachtami 2017

Více než třicítka žen působících ve sportu si ve středu 14. června našla cestu do areálu TJ LODNÍ SPORTY BRNO u Brněnské přehrady na Dámskou jízdu pod plachtami. Sportovně-relaxační odpoledne se konalo již po čtvrté a pro sportovkyně, funkcionářky, manažerky, novinářky, pedagožky či dobrovolnice byly opět připraveny projížďky na plachetnicích, občerstvení a také společné sledování ohňostroje z programu Ignis Brunensis. V příjemném prostředí loděnice se kromě tradičního programu a networkingu účastnice seznámily se základními principy práce s energií v rámci přednášky mentálního kouče a spoluautora metodiky Mental Supremacy Radima Valigury. „Akce se letos nesla i v duchu příprav na jihomoravskou Olympiádu dětí a mládeže, na které se řada účastnic podílí. Bylo osvěžující setkat se navzájem i nad rámec pracovních povinností,“ uvedla tajemnice sportovního klubu TJ LODNÍ SPORTY BRNO Kateřina Fantová, která Dámskou jízdu pod plachtami ve spolupráci s Komisí rovných příležitostí Českého olympijského výboru každoročně pořádá. Fotografie z akce jsou ke zhlédnutí zde.

Olympijský zpravodaj 2/2017.

Reklama

@Olympijský tým: @barborastrycova + = Čirá radost, jsi skvělá, Baru! #czechteam #wimbledon instagram.com/p…
@Olympijský tým: Je to doma! @barborastrycova je wimbledonskou šampionkou ve čtyřhře! Skvěle! instagram.com/p…
@Olympijský tým: Seznamte se: Vítězové juniorské čtyřhry na @wimbledon – @leheckajiri a @jonas.forejtek Gratulujeme a děkujeme, kluci! #czechteam instagram.com/p…
Reklama