Týden v českém sportu: Skokan Matura dvakrát vyhrál SP, bronzová štafeta běžců na lyžích

Oficiální
Oficiální
5 Minut čtení

Jako ve fantastickém světě si o víkendu museli připadat fanoušci českých skokanů na lyžích. Pokaždé, když se ráno probudili, se totiž dozvěděli, že Jan Matura vyhrál závod SP v japonském Sapporu. Stal se teprve sedmým Čechem, jemuž se závod SP povedlo vyhrát - a navíc hned dvakrát v řadě. Naposledy stál český skokan na nejvyšším stupínku závodu Světového poháru před sedmi lety – byl to Jakub Janda v lednu 2006.

Po druhém závodu byl Matura v šoku. „To, co se mi v Sapporu povedlo, musím nejdřív vstřebat. Věděl jsem, že skoky jdou nahoru, že by to mohlo zase vyjít kolem šestého místa jako v Zakopaném. Ale že z toho bude vítězství, a dokonce dvojnásobné, to je neskutečné," citoval ho server iDnes.cz. V průběžném pořadí SP se vyhoupl na třináctou pozici.

Skvělé třetí místo ze závodu SP v La Clusaz patří mužské štafetě běžců na lyžích ve složení Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš. V generálce před světovým šampionátem ve Val di Fiemme zaostali Češi za vítěznými Nory jen necelou vteřinu. „Přes mistrovstvím světa je tohle umístění velkou vzpruhou,“ řekl Bauer, který předtím na trati 15 km klasickou technikou s hromadným startem skončil třináctý.

Generálku před MS v Novém Městě na Moravě mají za sebou i biatlonisté - v závodě SP v Anterselvě doběhla sestava Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Zdeněk Vítek na šesté pozici. Ve stíhacím závodě dojela Gabriela Soukalová třináctá – ve štafetě, která závod nedokončila, pak opora reprezentace nenastoupila.

Klasickou část dálkového běhu Dolomitenlauf vyhrál Stanislav Řezáč, ženám kralovala Martina Štursová. Sdruženář Miroslav Dvořák v závodu SP v Seefeldu skončil čtrnáctý. Slalomáři Filipu Trejbalovi uniklo druhé kolo SP ve Wengenu o pět setin vteřiny.

Premiérový triumf v závodě Světového poháru si na zasněžené trati v nizozemském Hoogerheide připsal juniorský mistr světa z roku 2001, cyklokrosař Martin Bína. Poslední dva roky nezávodil kvůli problémům se zdravím.

Skvělý víkend se dvěma českými rekordy na kontě má za sebou i rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na SP v Calgary byla v neděli na trati 1000 metrů čtvrtá a má nový český rekord 1:14,24, který poprvé překonala i o den dříve. Na poloviční distanci zajela nové české maximum 37,88, což jí stačilo na elitní desítku. Stejné místo z mistrovství Evropy ve víceboji v Malmö patří i rychlobruslařce na krátké dráze Kateřině Novotné.

Posledním českým zástupcem ve dvouhrách prvního tenisového grandslamu sezony v Melbourne je Tomáš Berdych. Porazil Jihoafričana Kevina Andersona 6:3, 6:2 a 7:6 a potřetí v řadě postoupil do čtvrtfinále Australian Open.

Cyklista Ondřej Rybín pak na SP v mexickém Aguascalientes vybojoval třetí příčku v omniu.

Ze sportovního programu tohoto týdne

Pondělí 21. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sprint juniorů klasicky (12:00).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.

Úterý 22. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sprint závodníků do 23 let klasicky (12:00).
Ostrava: Ostravská laťka - mezinárodní mítink ve skoku do výšky.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.

Středa 23. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sdruženáři na 10 km volně (10:00),  5 km volně juniorky (10:00), 10 km volně junioři (11:30).
Madrid: Evropská liga basketbalistek - 12. kolo, skupina A: Rivas Madrid - BK IMOS Brno (20:00).
Miskolc: Středoevropská liga basketbalistek - skupina A: Miskolc - Trutnov (17:30).
Arad: Středoevropská liga basketbalistek - skupina B: ICIM Arad - DSK Karlín.
Spišská Nová Ves: Středoevropská liga basketbalistek - skupina B: Spišská Nová Ves - Valosun Brno.
Záhřeb: ME v krasobruslení - taneční páry - krátký tanec (11:45), sportovní dvojice - krátký program (18:45).

Čtvrtek 24. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - 10 km volně ženy do 23 let (10:00), 15 km volně muži do 23 let (11:30), skoky žen (13:00), skoky mužů 18:00).
Ankara: Pohár CEV volejbalistů -  odveta čtvrtfinále: Piyango Ankara - Jihostroj České Budějovice (17:00).
Stoneham: MS ve snowboardingu - snowboardcross (kvalifikace).
Záhřeb: ME v krasobruslení - muži - krátký program (11:45), sportovní dvojice - volný program (19:00).

Pátek 25. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - závod sdruženářů na 5 km volně (10:00), skiatlon juniorky (10:00), skiatlon junioři (11:00).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů, kvalifikace.
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - superkombinace mužů (11:30 a 13:30).
Stoneham: MS ve snowboardingu - paralelní obří slalom.
Záhřeb: ME v krasobruslení - ženy - krátký program (10:45), taneční páry - volný tanec (18:30).

Sobota 26. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - týmový závod sdruženářů volnou technikou (10:00), skiatlon žen do 23 let (10:00), skiatlon mužů do 23 let (11:30), skoky týmů žen (13:00), skoky týmů mužů (18:00).
Calgary: SP v akrobatickém lyžování - jízda v boulích (21:30).
Klingenthal: SP v severské kombinaci (12:30).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů (16:00).
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - sjezd mužů.
Maribor: SP ve sjezdovém lyžování - obří slalom žen (10:00).
Stoneham: MS ve snowboardingu - snowboardcross.
Salt Lake City: MS v rychlobruslení - sprint.
Záhřeb: ME v krasobruslení - muži - volný program (12:45),  ženy - volný program (18:00).
Hustopeče: Mezinárodní mítink ve skoku vysokém.

Neděle 27. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - štafeta juniorek (10:00), štafeta juniorů (11:00).
Predazzo: Marcialonga - závod FIS Marathon Cupu a Ski Classics v dálkovém lyžování.
Calgary: SP v akrobatickém lyžování - skoky (21:30).
Klingenthal: SP v severské kombinaci (11:30).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů (14:30).
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - slalom mužů (10:15 a 13:30).
Maribor: SP ve sjezdovém lyžování - slalom žen (9:15 a 12:15).
Stoneham: MS ve snowboardingu - paralelní slalom.
Salt Lake City: MS v rychlobruslení.
Záhřeb: ME v krasobruslení - exhibice (15:00).