Týden v českém sportu: Skokan Matura dvakrát vyhrál SP, bronzová štafeta běžců na lyžích

Jako ve fantastickém světě si o víkendu museli připadat fanoušci českých skokanů na lyžích. Pokaždé, když se ráno probudili, se totiž dozvěděli, že Jan Matura vyhrál závod SP v japonském Sapporu. Stal se teprve sedmým Čechem, jemuž se závod SP povedlo vyhrát - a navíc hned dvakrát v řadě. Naposledy stál český skokan na nejvyšším stupínku závodu Světového poháru před sedmi lety – byl to Jakub Janda v lednu 2006.

Po druhém závodu byl Matura v šoku. „To, co se mi v Sapporu povedlo, musím nejdřív vstřebat. Věděl jsem, že skoky jdou nahoru, že by to mohlo zase vyjít kolem šestého místa jako v Zakopaném. Ale že z toho bude vítězství, a dokonce dvojnásobné, to je neskutečné," citoval ho server iDnes.cz. V průběžném pořadí SP se vyhoupl na třináctou pozici.

Skvělé třetí místo ze závodu SP v La Clusaz patří mužské štafetě běžců na lyžích ve složení Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš. V generálce před světovým šampionátem ve Val di Fiemme zaostali Češi za vítěznými Nory jen necelou vteřinu. „Přes mistrovstvím světa je tohle umístění velkou vzpruhou,“ řekl Bauer, který předtím na trati 15 km klasickou technikou s hromadným startem skončil třináctý.

Generálku před MS v Novém Městě na Moravě mají za sebou i biatlonisté - v závodě SP v Anterselvě doběhla sestava Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Zdeněk Vítek na šesté pozici. Ve stíhacím závodě dojela Gabriela Soukalová třináctá – ve štafetě, která závod nedokončila, pak opora reprezentace nenastoupila.

Klasickou část dálkového běhu Dolomitenlauf vyhrál Stanislav Řezáč, ženám kralovala Martina Štursová. Sdruženář Miroslav Dvořák v závodu SP v Seefeldu skončil čtrnáctý. Slalomáři Filipu Trejbalovi uniklo druhé kolo SP ve Wengenu o pět setin vteřiny.

Premiérový triumf v závodě Světového poháru si na zasněžené trati v nizozemském Hoogerheide připsal juniorský mistr světa z roku 2001, cyklokrosař Martin Bína. Poslední dva roky nezávodil kvůli problémům se zdravím.

Skvělý víkend se dvěma českými rekordy na kontě má za sebou i rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na SP v Calgary byla v neděli na trati 1000 metrů čtvrtá a má nový český rekord 1:14,24, který poprvé překonala i o den dříve. Na poloviční distanci zajela nové české maximum 37,88, což jí stačilo na elitní desítku. Stejné místo z mistrovství Evropy ve víceboji v Malmö patří i rychlobruslařce na krátké dráze Kateřině Novotné.

Posledním českým zástupcem ve dvouhrách prvního tenisového grandslamu sezony v Melbourne je Tomáš Berdych. Porazil Jihoafričana Kevina Andersona 6:3, 6:2 a 7:6 a potřetí v řadě postoupil do čtvrtfinále Australian Open.

Cyklista Ondřej Rybín pak na SP v mexickém Aguascalientes vybojoval třetí příčku v omniu.

Ze sportovního programu tohoto týdne

Pondělí 21. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sprint juniorů klasicky (12:00).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.

Úterý 22. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sprint závodníků do 23 let klasicky (12:00).
Ostrava: Ostravská laťka - mezinárodní mítink ve skoku do výšky.
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.

Středa 23. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - sdruženáři na 10 km volně (10:00),  5 km volně juniorky (10:00), 10 km volně junioři (11:30).
Madrid: Evropská liga basketbalistek - 12. kolo, skupina A: Rivas Madrid - BK IMOS Brno (20:00).
Miskolc: Středoevropská liga basketbalistek - skupina A: Miskolc - Trutnov (17:30).
Arad: Středoevropská liga basketbalistek - skupina B: ICIM Arad - DSK Karlín.
Spišská Nová Ves: Středoevropská liga basketbalistek - skupina B: Spišská Nová Ves - Valosun Brno.
Záhřeb: ME v krasobruslení - taneční páry - krátký tanec (11:45), sportovní dvojice - krátký program (18:45).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.

Čtvrtek 24. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - 10 km volně ženy do 23 let (10:00), 15 km volně muži do 23 let (11:30), skoky žen (13:00), skoky mužů 18:00).
Ankara: Pohár CEV volejbalistů -  odveta čtvrtfinále: Piyango Ankara - Jihostroj České Budějovice (17:00).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Stoneham: MS ve snowboardingu - snowboardcross (kvalifikace).
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.
Záhřeb: ME v krasobruslení - muži - krátký program (11:45), sportovní dvojice - volný program (19:00).

Pátek 25. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - závod sdruženářů na 5 km volně (10:00), skiatlon juniorky (10:00), skiatlon junioři (11:00).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů, kvalifikace.
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - superkombinace mužů (11:30 a 13:30).
Stoneham: MS ve snowboardingu - paralelní obří slalom.
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.
Záhřeb: ME v krasobruslení - ženy - krátký program (10:45), taneční páry - volný tanec (18:30).

Sobota 26. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - týmový závod sdruženářů volnou technikou (10:00), skiatlon žen do 23 let (10:00), skiatlon mužů do 23 let (11:30), skoky týmů žen (13:00), skoky týmů mužů (18:00).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Calgary: SP v akrobatickém lyžování - jízda v boulích (21:30).
Klingenthal: SP v severské kombinaci (12:30).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů (16:00).
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - sjezd mužů.
Maribor: SP ve sjezdovém lyžování - obří slalom žen (10:00).
Stoneham: MS ve snowboardingu - snowboardcross.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Salt Lake City: MS v rychlobruslení - sprint.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.
Záhřeb: ME v krasobruslení - muži - volný program (12:45),  ženy - volný program (18:00).
Hustopeče: Mezinárodní mítink ve skoku vysokém.

Neděle 27. ledna

Liberec: MS juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování - štafeta juniorek (10:00), štafeta juniorů (11:00).
Melbourne: tenisový grandslam Australian Open.
Predazzo: Marcialonga - závod FIS Marathon Cupu a Ski Classics v dálkovém lyžování.
Calgary: SP v akrobatickém lyžování - skoky (21:30).
Klingenthal: SP v severské kombinaci (11:30).
Vikersund: SP ve skocích na lyžích - lety mužů (14:30).
Kitzbühel: SP ve sjezdovém lyžování - slalom mužů (10:15 a 13:30).
Maribor: SP ve sjezdovém lyžování - slalom žen (9:15 a 12:15).
Stoneham: MS ve snowboardingu - paralelní slalom.
Svatý Mořic: MS v jízdě na bobech a na skeletonu.
Salt Lake City: MS v rychlobruslení.
Austrálie: cyklistický etapový závod Tour Down Under.
Záhřeb: ME v krasobruslení - exhibice (15:00).

Reklama

@Olympijský tým: Domácí vítězství! Triatlonistka @vendulafrintova vyhrála závod Světového poháru v Karlových Varech a obhájila tak loňské prvenství! #czechteam instagram.com/p…
@Lukostřelba: Minulý týden mladí lukostřelci reprezentovali české barvy na Mistroství světa dorostu v terčové lukostřelbě ve španělském hlavním městě, Madridu. Jak obstáli? Čtěte níže: Kvalifikace Junioři - reflexní luk 94. místo David Vítovec s nástřelem 588 bodů 95. místo Josef Křesala s nástřelem 584 bodů 109. místo Matěj Jech s nástřelem 536 bodů (nepostoupil do elimimačních soubojů) Juniorky - reflexní luk 60. místo Klára Grapová s nástřelem 564 bodů Kadetky - reflexní luk 34. místo Aneta Venhudová s nástřelem 631 bodů 56. místo Eliška Novotná s nástřelem 607 bodů 68. místo Nikola Lettlová s nástřelem 588 bodů Juniorky - kladkový luk 24. místo Martina Zikmundová s nástřelem 672 bodů Kadetky - kladkový luk 39. místo Petra Zikmundová s nástřelem 642 bodů 42. místo Karolína Celmanová s nástřelem 631 bodů Eliminace Junioři - reflexní luk David Vítovec nestačil v prvním kole na ruského lukostřelce Damshaeva 0:6. Josef Křesala podlehl v prvním kole britskému závodníkovi Pinderovi 4:6. Juniorky - reflexní luk Klára Grapová si v prvním eliminačním kole poradila se Švýcarkou Pichonnazovou 6:0, v druhém eliminačním kole prohrála souboj s Anou Machado z Brazílie 2:6. Kadetky - reflexní luk Eliška Novotná prohrála souboj v prvním kole s Polkou Ferensovou 4:6. Nikola Lettlová v prvním kole porazila Španělku Leyre Fernándezovou 6:0, v druhém kole nestačila na Němku Reincke 0:6. Aneta Venhudová v prvním kole překolala Litevku Siksnovou 6:2, v druhém kole podlehla Němce Miklosové 1:7. Juniorky - kladkový luk Martina Zikmunová si v prvním kole poradila s Brazilkou Da Silva 137:126, v druhém eliminačním kole o jeden bod skončila v souboji s italskou závodnicí Nataleovou 143:144. Kadetky - reflexní luk Petra Zikmundová skončila v prvním kole, bohužel nestačila na Rusku Snetkovou 139:141. Karolína Celmanová prohrála o jediný bod v prvním elimačním kole s Britkou Bryanovou 138:139. Podrobné výsledky jsou zde: ianseo.net/Details.php?toId=4813 #czecharchery #czechnationalteam #czecharcheryteam #czecharcherynationalteam facebook.com…
@Z_Štybar: Another hard nervous stage in#LaVuelta19 ! I ended this stage in 20th position! I also took 2 bonus seconds in the intermediate sprint which brings me in 19th position overall, 1’32” behind the new GC leader Nicholas Roche Getty Images facebook.com…
@Horolezectví: Podívejte se na pár snímků z finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost v Arcu. Eliška Adamovská zde dokázala vybojovat skvělé 4. místo! Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Český svaz tanečního sportu: Ve Vésce se konaly i dvě soutěže Taneční ligy 2019 hlavní kategorie - Dospělí. Soutěž Taneční ligy 2019 - Dospělí Standard VYHRÁL - 1️⃣. místo si vytančil pár Tomáš Přikryl - Sanela Los Chovancová (1/23), na 2️⃣. místě byl pár Jan Metlický & Ela Kasalová a 3️⃣. skončil pár Daniel Borůvka - Barbora Borůvková. Nejvíce bodů a největší originální pohár si ze soutěže Taneční ligy 2019 - Dospělí Latina odvezl za 1️⃣. místo pár Tomáš Boldiš a Marie Glistová (1/25), na 2️⃣. místě byl pár Martin Tojnar - Kateřina Jozífová a 3️⃣. byl pár Jan Metlicky - Ela Kasalová. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@Kriket: Only a few days to go, Six Nations going head to head over 11 matches, guaranteed to produce levels of drama almost as high as the 4th day of the 3rd Ashes test* *Ben Stokes levels of brilliance neither guaranteed nor possible, I mean seriously, he's a one of a kind. facebook.com…
@Tanec: Ve Vésce u Olomouce byla soutěžemi Taneční ligy 2019 zahájena druhá část sezóny na domácích taneční parketech. Soutěž Taneční ligy 2019 kat. Junior II Standard VYHRÁL pár Dominik Veverka - Julie Kasálková (1/17), na 2️⃣. místě skončil pár Mikuláš Svěntý & Julia Procházková a 3️⃣. byl pár Jan Vlček - Petra Příplatová. V soutěži Taneční ligy 2019 kat. Junior II Latina byl na 1️⃣. místě pár Vojta Kovárník & Anička Jišková, na 2️⃣. místě skončil pár Matyáš Felcman - Lucie Růžičková a 3️⃣. byl pár Jakub Novotný - Barbora Bobková. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@A_Choupenitch: Oficiální cover videoklipu k songu Víme oba & DJ Wich. Už se těšíš na premiéru? Tak sleduj zítra moje socials a Under Armour facebook.com…
@J_Kulhavý: Flying office ✈️ facebook.com…
@Atletika: Co říkáte na takovýhle finiš? :D facebook.com…
@Horolezectví: Eliška Adamovská se v dnešním finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost umístila na skvělém 4. místě! Dnes večer bylo v Arcu na programu finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost kategorie A a juniorek. Do finále v kategorii juniorek se probojovala Eliška Adamovská. Eliška postupovala jak z kvalifikace tak ze semifinále ze 4. místa. Ve finále pak svou pozici udržela. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci! Vyhrála Italka Laura Rogora, stříbrnou pozici obsadila Francouzka Nolwenn Arc, bronz bere Američanka Brooke Raboutou. Mistrovství světa dále pokračuje kvalifikací v boulderingu a v lezení na rychlost. Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Autoklub: Na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí dnes padl loňský traťový rekord Miloše Beneše.⏱⏱ Postaral se o to Sebastien Petit, který jel už včera velmi rychle, a to startoval na Ústecké 21 poprvé. Nový rekord má hodnotu 1:42.83. Do Ústí se ještě vrátíme, teď jen pár fotografií ze soboty. foto: Tomáš Kaňa, Vandraq Studio Ústecká 21 facebook.com…
@Biatlon: „To už je trochu vyšší level, přijíždět na závěrečnou stojku z prvního místa,“ říkala Lucie Charvátová po stíhacím závodě, ve kterém jí proklouzla mezi prsty třetí medaile. Ale byl to povedený šampionát. :-) biatlon.cz/lucie…
@Basketbal: Jaký moment z kvalifikace o FIBA Basketball World Cup si budou pamatovat Ondřej Balvín, Jakub Šiřina a Víták Krejčí? #rvisejakolev #czechrepublicgotgame facebook.com…
@Golf: XXX. Hungarian Junior Open Championship - Panonia Golf & Country Club (Maďarsko, par 72) Konečné výsledky ➡️ bit.ly/2ZnkWru U21 Open Boys 1. David Soukup E (71, 74, 71) U16 Open Girls 3. Barbora Bujáková +7 (72, 76, 75) U18 Open Girls 2. Lenka Nebeská +2 (72, 73, 73) v play-off 7. Julie Hofmanová +32 (86, 84, 78) FOTO Ivan Paggio/Golf.cz facebook.com/cgf.cz…
Reklama