Česká olympijská akademie oslavila třicáté výročí

U příležitosti třicátého založení Československé a potažmo České olympijské akademie se 21. června konala v Aule Tyršova domu v Praze výroční konference. Česká olympijská akademie je v duchu zásad Mezinárodní olympijské akademie už po tři desítky let vědeckým, studijním, informačním a propagačním centrem olympijského hnutí v České republice.

Mezi třicítku hostů zavítal také místopředseda ČOV pro olympismus a vzdělávání Zdeněk Haník a několik kolegů ze Slovenska. Po úvodních slovech předsedy ČOA Karla Kováře a bývalého místopředsedy ČOV pro olympismus, člena ČOA a historika sportu Františka Koláře proběhlo předání pamětních listů za přínos České a Slovenské olympijské akademii. Mezi oceněnými byli její zakladatelé Jiří Kynos, Jaroslav Petrásek, Štěpán Škorpil a Mária Mračnová (Slovensko), dále pak bývalí předsedové ČOA Antonín Rychtecký a Josef Dovalil, zasloužilí členové Pavel Hladík, Anna Hogenová, Pavel Belšan a Ján Grexa (Slovensko) a také bývalý předseda ČOV Milan Jirásek.

V prvním bloku příspěvků podali František Kolář a Pavel Hladík stručný historický přehled posledních třiceti let trvání a činnosti Akademie, která byla založena 30. dubna 1987. Josef Dovalil pak dále shrnul její nejdůležitější aktivity za poslední olympijský cyklus 2012–2016. V závěru první části vystoupili Ivo Jirásek a Anna Hogenová, kteří se věnovali filosofické stránce sportu a myšlence olympismu. V druhé polovině konference prezentovali své příspěvky kolektivní členové ČOA: Zdeněk Škoda a Petr Kliment (za Olympijské studijní a informační centrum a projekt „Olympijská multimediální knihovna“), Jaroslav Petrásek a Václav Diviš (za Olympsport a olympijskou filatelii), Jaroslav Větvička (za Klub olympijských sběratelů) a Jan Lomíček (za Národní muzeum a olympijské sbírky). Na závěr vystoupila bývalá československá reprezentantka ve skoku do výšky a významná atletická i olympijská funkcionářka Mária Mračnová s přáním, aby se jak v Česku, tak i na Slovensku pokračovalo v intenzivní práci na propagaci a záchraně olympijských ideálů a popřála oběma olympijským akademiím mnoho dalších let a úspěchů v prosazování olympijské výchovy ve společnosti.

Během konference si bylo také možno v Aule Tyršova domu prohlédnout malou výstavu známek a dopisnic, kterou uspořádali členové Olympsportu, a rovněž ukázku ze sbírky odznaků Jaroslava Větvičky.

Všechny příspěvky se objeví v plánovaném sborníku jakožto 55. svazek edice Olympijská knihovnička, kterou Česká olympijská akademie vydává již od roku 1990.

@Olympijský tým: První SVĚŤÁK, první VÝHRA! I @eva_samkova má na startu sezóny perfektně namazáno! Bravo, @czechsnowboardcrossteam #czechteam #montafon instagram.com/p…