Vznikne Asociace evropských národních akademií

V průběhu třetí konference evropských národních olympijských akademií, které proběhla na začátku června v bulharské Albeně, schválilo 21 přítomných zástupců evropských národních olympijských akademií založení Asociace evropských národních akademií (ENOA).

Tato asociace bude mít za úkol propagaci olympijských ideálů, především pak olympijské výchovy a vzdělávání, ochranu etických, sociálních a kulturních hodnot ve sportu v duchu základních principů Olympijské charty a jejího článku 26 a nastartování užší součinnosti mezi jednotlivými evropskými olympijskými akademiemi. ENOA bude rovněž usilovat o spolupráci s Mezinárodní olympijskou akademií, národními evropskými olympijskými výbory, evropskými sportovními federacemi a dalšími organizacemi a institucemi, které sledují společný cíl. Signatáři navrhnou v nejbližších měsících ustanovující výbor, který bude dohlížet na nezbytné formální, legislativní a organizační kroky a vytvoří statut ENOA, který bude schválen na následující konferenci.

Organizátoři na setkání přizvali mimo jiné prezidenta Mezinárodní olympijské akademie Michaela Fysentzidise a viceprezidenta Athanassiose Strigase (oba Řecko), zástupkyni Evropských olympijských výborů Ömür Duganovou (Turecko) a projektového manažera Olympijské solidarity Nilse Holmegaarda (Švédsko). Českou republiku reprezentoval sekretář České olympijské akademie a pracovník Olympijské studijního a informačního centra Zdeněk Škoda, který delegáty v krátké prezentaci seznámil s některými projekty Českého olympijského výboru, respektive ČOA, a informoval je o mezinárodním sympoziu na téma olympijské výchovy, které proběhlo na konci května v Praze.

@Olympijský tým: První SVĚŤÁK, první VÝHRA! I @eva_samkova má na startu sezóny perfektně namazáno! Bravo, @czechsnowboardcrossteam #czechteam #montafon instagram.com/p…