Léto začne v Brně sportem. Čtyři tisíce talentů čeká dětská olympiáda

Medailové ceremoniály, zapálení ohně, bohatý doprovodný program a především pravá olympijská atmosféra. Taková bude Olympiáda dětí a mládeže (ODM), jejíž osmý ročník hostí v termínu 24.—29. června Jihomoravský kraj.

„Dospělé olympijské hry jsou pro stovku elitních sportovců jednou za dva roky, tady přibližujeme olympijskou atmosféru tisícům dětí každý rok. Díky velikosti Olympiády dětí a mládeže má dnes každý, komu je okolo deseti let a věnuje se sportu, šanci zažít její atmosféru na vlastní kůži,“ říká Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru, který má projekt za ČOV na starost.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských reprezentací a největší sportovní akce v České republice pro děti a mládež v roce 2017. Letošního ročníku se zúčastní zhruba čtyři tisíce sportovců, kteří budou bojovat o medaile ve 22 sportovních odvětvích.

„Velké“ olympiádě se žádná jiná z akcí v republice tolik nepřiblíží. V Brně nebude chybět ani olympijský dům po vzoru obřích olympijských vesnic, kde se mezi sebou potkávají sportovci napříč všemi sporty. Na programu jsou i koncerty či vystoupení tanečních skupin.

Letošní ročník Olympiády dětí a mládeže bude poprvé živě přenášen i na obrazovky České televize a streamován na internetové iVysílání. ČT nabídne za čtyři dny téměř 20 hodin živého vysílání včetně olympijského studia a na webu odvysílá také slavnostní zahájení.

„Projekt vznikl s ideou udržet děti u sportu a dát jim motivaci. ODM je jeden z nástrojů, jak popularizovat sport mezi dětmi. Samotní účastnící her jsou inspirací pro své vrstevníky a kamarády. Vrátí se domů s pocitem, že se účastnili mimořádné sportovní akce a budou z ní mít zážitky na celý život,“ líčí Šuman.

ODM může sportovcům sloužit také jako odrazový můstek v kariéře, vždyť se akce v minulosti zúčastnila řada současných olympioniků – snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, tyčkař Jan Kudlička, krasobruslař Michal Březina, výškařka Michaela Hrubá nebo kajakář Josef Dostál.

Hned několik sportovců tu bude plnit roli ambasadorů. Například trojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková dohlídne na své nástupce v disciplíně kolečkové bruslení, dvojnásobná účastnice olympiády Iveta Vacenovská zase na stolní tenisty.

Sledujte ODM také na Facebooku!

Jaká byla ODM v roce 2016? Podívejte se.