Skopje hostilo seminář Evropských olympijských výborů. Tématem byly i sociální sítě

V makedonském Skopje se ve dnech 19.-20. května konal v pořadí již 38. seminář Evropských olympijských výborů, jehož tématy byly nadcházející zimní i letní olympijské hry nebo komunikace na digitálních platformách. Dvoudenního setkání se zúčastnilo více než 200 delegátů z řad předsedů olympijských výborů, generálních sekretářů olympijských výborů a dalších osobností zainteresovaných v olympijském hnutí.

Český olympijský výbor zastupovali sportovní ředitel ČOV Martin Doktor, místopředseda pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt, ředitelka mezinárodního úseku Veronika Zemanová a Jaroslav Větvička, člen Lékařské a antidopingové komise EOC.

V úvodu v rámci Fóra Olympijské solidarity vystoupila zástupkyně ředitele Pamela Vipondová a představila cíle a programy pro nadcházející období 2017-2020, v rámci kterých bude rozděleno 509 milionů dolarů národním olympijským výborům.

Hlavním tématem konference byly nadcházející sportovní události, a to především zimní olympijské hry v korejském Pchojngčchangu 2018, letní olympijské hry v Tokiu 2020, Olympijské hry mládeže (YOG) v Buenos Aires v roce 2018 a letošní letní Evropský olympijský festival mládeže (EYOF) v Györu.

Mluvilo se i o vývoji digitálních technologií v oblasti komunikace ve sportu a způsob, jak přes viditelnost v online světě lépe a efektivně oslovit mladší generaci. Olympijský kanál navrhl v tomto ohledu nové strategie, které mohou napomoci při přizpůsobení komunikace v rychle se rozvíjejícím prostředí sociálních médií.

Aktuality ze sportovní medicíny

Lékařská a antidopingová komise EOC se na setkání prezentovala mj. programem Sportovní medicína a ochrana sportovní čistoty (Sports Medicine and Protection of Clean Athletes), jehož konkrétní náplní jsou ochrana před zraněními a nemocemi, zneužíváním léků, sexuálním harašením a šikanou. Zároveň by měla pokračovat podpora vzdělávání ve sportovní medicíně a fyzioterapii a pro speciální projekty.

Na konferenci také se zprávou o připravenosti vystoupili organizátoři nadcházejícího EYOF z Györu. MUDr. Větvička je na tuto akci delegován jako lékařský zástupce EOC v rámci koordinační komise, takže měl možnost doladit poslední detaily pro oblast zdravotního zabezpečení a antidopingový program EYOF.

Příští setkání Evropských olympijských výborů bude hostit Srbsko.