V Olympii se sešli vedoucí představitelé národních olympijských akademií

Mezinárodní olympijská akademie v řecké Olympii hostila v první polovině května 14. mezinárodní setkání vedoucích představitelů Národních olympijských akademií, které se zúčastnilo více než sto delegátů ze 77 zemí. Českou republiku zastupoval Zdeněk Škoda, sekretář Akademické sekce České olympijské akademie a pracovník Olympijského studijního a informačního centra ČOV.

Hlavním tématem letošního setkání bylo hledání optimálního systému řízení v rámci národních olympijských výborů a národních olympijských akademií, který by efektivně prosazoval olympijské hodnoty. S hlavními referáty vystoupili lektoři Maria Bulatova (Ukrajina), Sanjaye Goboodun (Mauricius), Benu Guptra (Indie), Katerina Mouratidou (Řecko), Lozan Mitev (Bulharsko) a Otávio Tavares (Brazílie). Současně probíhaly k tomuto tématu diskuze v devíti pracovních skupinách. Výslednou prezentaci jedné z nich přednesl Zdeněk Škoda.

Delegáti se shodli na tom, že je potřeba nastavit daleko užší spolupráci národních olympijských akademií s národními olympijskými výbory, nehledě na to, jestli jsou akademie složkou NOV (čemuž je tak v drtivé většině), nebo stojí samostatně. Do programu setkání byly rovněž zahrnuty příspěvky vybraných národních olympijských akademií povětšinou shrnující aktivity za poslední období. Delegáti navštívili areál Antické Olympie, Archeologického muzea a Muzea olympijských her a také se seznámili s projektem Paris 2024, kandidaturou Paříže na olympijské hry 2024.