Ve věku 88 let zemřel útočník Augustin Bubník, mistr světa a člen Síně slávy českého hokeje

V úterý ve věku 88 let zemřel po delší nemoci někdejší vynikající útočník Augustin Bubník - mistr světa z roku 1949 a člen Síně slávy českého hokeje.

Bubník vybojoval v dresu LTC Praha pět extraligových titulů, zlatou medaili ze světového šampionátu získal v roce 1949 ve Stockholmu. O rok dříve se podílel na zisku stříbra na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. Poté se stal politickým vězněm. Místo obhajoby světového zlata zamířili tehdejší šampioni za mříže. Klíčoví reprezentanti museli po zpolitizovaném procesu na dlouhá léta do vězení.

Bubník dostal 14 let za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. Trest si odpykával v uranovém lágru v Jáchymově. Později obdrželi všichni hokejisté milost a po roce 1968 byli rehabilitováni.

Po skončení kariéry se Bubník stal úspěšným trenérem. Coby první Čech koučoval zahraniční reprezentační A-tým, v letech 1966 a 1969 trénoval v 69 zápasech reprezentaci Finska. V roce 2003 byl uveden do finské hokejové Síně slávy. Do české vstoupil až o pět let později, kdy byla založena.

My všichni z Českého olympijského výboru vyjadřujeme rodině a pozůstalým upřímnou soustrast.