ODM se po 15 letech vrátí do Pardubického kraje

Ještě než se v únoru roku 2018 sjedou sportovní hvězdy z celého světa do Jižní Koreje na XXIII. zimní olympijské hry, podmaní si olympijská nálada Pardubický kraj. V rámci Her VIII. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2018 zde bude na 7 sportovištích v 11 disciplínách bojovat přes 1300 žáků z celé republiky. Pardubický kraj hostí Olympiádu dětí a mládeže ČR (ODM) po 15 letech. Nadcházející Hry už mají i své logo, maskotem je vzácný albín klokana. Pardubický kraj vše představil na středeční tiskové konferenci.

„Jde o velice unikátní a nejen ve sportovním světě respektovanou událost, kde mohou mladí sportovci poprvé, a mnozí snad ne naposled, zažít atmosféru olympijských her. Přeji si, aby olympijská nálada pohltila celý kraj a mladí sportovci si tak připadali jako na velkých Hrách,“ řekl na úvod tiskové konference hejtman Martin Netolický.

Ačkoliv olympiáda vypukne až přibližně za deset měsíců, přípravy nejen sportovišť jsou v plném proudu. „Pardubický kraj přispívá nejen přímo na pořádání her, ale také formou investic do infrastruktury sportovišť, což v našem kraji činí částku 6,6 milionu korun. Ty jsme investovali například do biatlonového areálu v Letohradu, do areálu na Větrném Vrchu, kde se uskuteční soutěže ve snowboardu a skikrosu či do Bukové hory. Jedná se primárně o zakoupení bezpečnostních prvků nebo úprav areálů, které nejsou pouze pro olympiádu, ale tyto investice v regionu zůstanou i po ukončení her,“ uvedl hejtman a také připomněl, že se Hry do regionu vrací po 15 letech, jelikož historicky první dětská olympiáda se uskutečnila právě v Pardubickém kraji v roce 2003.

Soutěžit se bude na sedmi sportovištích

Hry v Pardubickém kraji bude dohromady trvat šest dní, a to od 28. ledna do 2. února 2018. „Všechny disciplíny se odehrají celkem na sedmi sportovištích, slavností zahájení se uskuteční v pardubické Tipsport areně a zakončení na zimním stadionu v České Třebové. Olympijský dům bude v Evropském školicím centru v Litomyšli,“ přiblížil radní pro sport René Živný. „Pro lyžařské a snowboardové disciplíny počítáme s Bukovou horou a Větrným vrchem. Hned tři soutěže, a sice biatlon, běžecké lyžování a lyžařský orientační běh, bude hostit Letohrad. Hokejové zápasy se odehrají v Chocni a v České Třebové. Rychlobruslení, krasobruslení, šachy a taneční soutěže budou v Litomyšli,“ vyjmenoval radní Živný.

Maskotem je vzácný klokan

Nadcházející olympiáda už má také své logo a jednotnou grafiku, kterou vytvořili studenti Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí. Nedílnou součástí Olympiády dětí a mládeže je i maskot, který bude na sportovištích mladé olympioniky podporovat. Předlohou pro něj je poměrně vzácný albín klokana rudokrkého, tedy spíše klokanice. Ta se narodila v Letohradě a zatím nemá jméno. Dostane ho až v létě při slavnostním křtu za účasti známého herce a režiséra Jiřího Mádla.

Olympiáda dětí a mládeže patří k nejdůležitějším projektům ČOV

Olympiáda dětí a mládeže České republiky je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Na tu se v Pardubickém kraji těší také místopředseda ČOV Filip Šuman. „ODM se vrací do míst, kde se konal první ročník v roce 2003. Porovnání obou ročníků ukáže, jak obrovský kus cesty tento sportovní projekt urazil,“ řekl. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály nebo složení olympijské přísahy. O jedinečnosti akce je přesvědčen i Martin Doktor. „Věřím, že díky zážitku z olympijské akce zůstane pro děti sport celoživotní láskou,“ uvedl pardubický rodák a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.