Stříbrný slalomář z Londýna Hradilek získal ocenění Nejlepší kanoista roku 2012, bronzoví kajakáři jsou Posádkou roku

Vavřinec Hradilek, stříbrný z olympijského závodu ve vodním slalomu, zvítězil v anketě Nejlepší kanoista roku 2012. Posádkou roku 2012 se stali bronzoví kajakáři z olympijského závodu rychlostních kanoistů na 1000 metrů Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. Titul Trenér roku patří Miroslavu Říhovi, který stál za stříbrem Vavřince Hradilka. Mezi juniory zvítězila Karolína Galušková, juniorská vicemistryně světa ve vodním slalomu, ale též mistryně republiky mezi ženami.

Představitelé Českého svazu kanoistů se po úspěšném vystoupení závodníků na olympijských hrách v Londýně 2012 rozhodli vrátit k vyhlašování nejlepších vodních slalomářů a rychlostních kanoistů ve společné anketě. O pořadí v anketě Nejlepší kanoista roku 2012 rozhodovali kanoističtí trenéři, funkcionáři a odborníci.

V individuální kategorii se prosadil stříbrný olympionik Vavřinec Hradilek před slalomářskými kolegy Štěpánou Hilgertovou, která skončila v Londýně čtvrtá, a pátým nejlepším olympijským singlkanoistou Stanislavem Ježkem.

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba ovládli kategorii Posádka roku 2012 díky bronzovým olympijským medailím ze závodu na 1000 metrů na kanálu v Eton Dorney a triumfu ve Světovém poháru v Duisburgu. Druzí skončili deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, mistři Evropy v rychlostní kanoistice na trati 500 metrů v Záhřebu, pátí z londýnských Her a dvojnásobní vítězové závodů Světového poháru v Duisburgu. Evropští šampioni ve vodním slalomu v kategorii C2 Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, jinak sedmí na OH v Londýně, obsadili třetí místo v anketě Posádka roku 2012.

„Dvě medaile našich závodníků v obou olympijských kanoistických disciplínách na Hrách v Londýně, tedy 20 procent ze všech londýnských medailí pro Českou republiku, nás vyprovokovaly k tomu, abychom se vrátili k tradici společné ankety pro slalomáře a rychlostní kanoisty. Navíc víme, že tím ještě zvýšíme prestiž ankety, protože obě odvětví patří k nejúspěšnějším v celém českém sportu a každoročně vozí kanoisté medaile z nejprestižnějších soutěží,“ říká předseda Českého svazu kanoistů Jaroslav Pollert. „Chceme také potvrdit, že neexistuje řevnivost mezi rychlostními kanoisty a slalomáři. Všichni reprezentujeme jednu republiku a čím budou naše společné výsledky lepší, tím lepší podmínky můžeme získat od státu i sponzorů na přípravu,“ dodává předseda sekce rychlostní kanoistiky Jan Boháč.

„Přestože konkurence v boji o titul Nejlepší kanoista roku sloučením obou kategorií narostla, výsledky jsou spravedlivé a očekávané. I my rychlostní kanoisté jsme se radovali ze stříbra Vávry Hradilka a skvělých výkonů i výsledků dalších slalomářů v Londýně,“ říká Martin Doktor, bývalý reprezentační trenér rychlostních kanoistů, nyní sportovní ředitel Českého olympijského výboru. „A samozřejmě to platí i obráceně. Čtyřkajak si vítězství za celou sezónu mezi posádkami zcela jasně zaslouží. Vždyť mají nejen olympijskou medaili, ale i dvakrát vyhráli závod Světového poháru,“ doplňuje Jiří Pultera, reprezentační kouč vodních slalomářů.

Slavnostní večer s vyhlášením výsledků čtyř anket Českého svazu kanoistů se konal ve čtvrtek 10. ledna 2013 v pražském Orea hotelu Pyramida. Hudebně ho podbarvila přední jazzová zpěvačka a bývalá volejbalová reprezentantka Eva Emingerová, maminka bronzového medailisty z Londýna Josefa Dostála.

Výsledky anket Českého svazu kanoistů

Kanoista roku 2012: 1. Vavřinec Hradilek (USK Praha; vodní slalom), 2. Štěpánka Hilgertová (Dukla Brandýs; vodní slalom), 3. Stanislav Ježek (USK Praha; vodní slalom).

Posádka roku 2012: 1. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, 2. Jaroslav Radoň a Filip Dvořák (všichni Dukla Praha; rychlostní kanoistika), 3. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (Dukla Brandýs; vodní slalom).

Junior/ka roku 2012: 1. Karolína Galušková (Sušice/USK Praha; vodní slalom). Trenér roku 2012: 1. Miroslav Říha (USK Praha – Vavřinec Hradilek).