Mládežnické olympiády jako odrazový můstek nejen pro sportovce

Je tomu rok, co norský Lillehammer hostil Zimní olympijské hry mládeže (YOG). Potenciál velké sportovní akce využila země na maximum, nemluvě o řadě sportovců, které úspěch posunul o něco blíže k olympijskému snu.

Univerzita pro studenty nebo zrekonstruovaná olympijská vesnice jako ubytovací kapacity. V Lillehammeru dokázali zázemí vybudované kvůli Hrám v co největší míře využít i po jejich skončení.

Tomas Holmestad, tamní šéf organizačního výboru pro Olympijské hry mládeže, uvedl: „V Lillehammeru přispěla loňská olympiáda k celkovému rozvoji města. Z celého regionu se stalo centrum pro zimní sporty nejen v Norsku, ale možná také na celém světě. Olympijská vesnice je využívána každý den a bude tomu tak ještě po dobu minimálně dalších dvaceti let.“

V Norsku se dařilo zapojit do sportu i teenagery či děti předškolního věku, což je v posledních letech jedním z cílů Mezinárodního olympijského výboru. Tamní organizátoři uspořádali pro nejmenší fanoušky festival, jehož tématy byly vedle sportu i třeba umění či hudba.

Šance pro sportovce

Šedesát čtyři sportovců, kteří se zúčastnili prvních Zimních olympijských her mládeže v roce 2012 v Innsbrucku, startovali o dva roky později na „dospělých“ Hrách v Soči.

V Pchjongčchangu se má číslo ještě zvýšit, medailisté z loňského Lillehammeru patří v některých sportech mezi světovou špičku. Například švýcarská lyžařka Mélanie Meillardová pravidelně boduje ve Světovém poháru, snowboardistka Chloe Kim zase vyhrála ve svých šestnácti letech zlato na X-Games.

Z Čechů si účast na mládežnické i dospělé olympiádě odškrtli Tomáš Portyk (severská kombinace) či Vendula Kotenová (saně).

Spousta dalších však prošla Olympiádou dětí a mládeže, která se v Česku koná už od roku 2003 a je jakýmsi mezistupněm před YOG, kde již startují sportovci z celého světa. Letos se bude ODM konat v Jihomoravském kraji v termínu 24.-29. června.

Řada českých sportovců právě na ODM zahájila úspěšnou kariéru. Jsou mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká (osminásobná medailistka z ODM), tyčkař Jan Kudlička (tři medaile z ODM), krasobruslař Michal Březina, výškařka Michaela Hrubá, plavkyně Barbora Seemanová nebo rychlostní kanoista Martin Fuksa.

Sledujte novinky z ODM na Facebooku!