Tituly z bleskového šachu si odvážejí Viktor Láznička a Joanna Worek

Tiskové zprávy
3 Minuty čtení

​V sobotu 17. prosince se v Kongresovém centru v Praze konalo mistrovství České republiky v bleskovém šachu. Po dlouhých letech (tradice napůl uzavřených turnajů sahá k roku 2003) se Šachový svaz rozhodl změnit formát soutěže na otevřený – zahrát si tak mohl každý bez ohledu na svoji šachovou výkonnost. V kategorii OPEN se zúčastnilo 179 hráčů, v kategorii žen 37 hráček.

Prvním nasazeným v otevřeném turnaji byl Viktor Láznička, naše šachová dvojka. Na startu byli také Zbyněk Hráček nebo bleskový specialista Miloš Jirovský. Zajímavostí byla účast Kateřiny Němcové, reprezentující USA, která hrála v open turnaji na divokou kartu.

Jedinou kaňkou tak byla opětovná termínová kolize s mistrovstvím Evropy v bleskovém šachu, kvůli které v Praze nemohli být Davida Navara, Vojtěch Plát ani Jiří Štoček. Pro zajímavost, tady najdete výsledky ME – David obsadil pěkné 9. místo:

Výsledky zde.

Ale zpět k našemu bleskovému mistrovství. K překvapení došlo v šestém kole, kdy Viktor Láznička prohrál bílými figurami s Jiřím Kočiščákem. Ten nasadil vysoké tempo a ještě po 11. kole se oba jmenovaní dělili o první místo s deseti body!

Pak ovšem Jiří Kočiščák prohrál s Martinem Petrem v romantickém královském gambitu, čímž zahájil výsledkovou velkou rošádu (0-0-0 ve 12.-14. kole). Viktor Láznička měl cestu k titulu volnou, a vybojoval ho fantastickým bodovým ziskem 13,5 z 15 partií. Na stříbrnou medaili se vydařeným závěrem probil druhý nasazený Zbyněk Hráček, na Jiřího Kočiščáka zbyl bronz.

Výsledky kategorie OPEN.

Zajímavostí bylo, že jediný, kdo v turnaji ani jednou neprohrál, byl manažer reprezentace Michal Konopka. S bilancí 6 výher a 9 remíz obsadil 7. místo a oproti nasazení si polepšil o 20 míst. Překvapením turnaje byl až 68. nasazený David Brychta z ŠK Gordic Jihlava, který bral ještě poslední cenu za 15. místo a za sebou nechal mnoho favorizovaných hráčů. Kateřina Němcová, jediná žena v open turnaji, bojovala se svými mužskými protějšky srdnatě a ještě před posledním kolem byla na skvělém 7. místě. Prohra v poslední kole s bronzovým Jiřím Kočiščákem ji však odsunula mimo ceny na konečné 16. místo.

Za zmínku stojí také vydařené výsledky našich juniorů, medailisté v kategorii do 18 let nasbírali všichni deset bodů! Na pomocné hodnocení se radoval Josef Havelka, který odehrál skvělou soutěž a jako 50. nasazený obsadil 11. místo. Předstihl favorizované kolegy Thai Dai Van Nguyena a Jakuba Půlpána, kteří brali stříbro a bronz. Až za nimi skončili další známí junioři – například Jan Vykouk nebo Jiří Rýdl.

V seniorské kategorii se radoval Jiří Lechtýnský před Eduardem Medunou a Lubomírem Neckářem. Seniorky hrály v ženském turnaji bohužel jen dvě, ale rozhodně nezklamaly – Eva Možná uhrála 7,5 a Hana Modrová 7 bodů z 15.

V kategorii žen hrály všechny reprezentantky z poslední olympiády družstev v Baku, a právě mezi nimi se strhl dramatický boj o první místo. Po 14. kole měly Kristýna Havlíková, Joanna Worek i Olga Sikorová stejný počet deseti bodů.

V posledním kole rozhodly nemožné tahy! Joanna Worek stála zcela na prohru s Eliškou Richtrovou, ale ta zahrála králem do šachu, takže tím Joanna získala klíčový bod. Kristýna Havlíková i Olga Sikorová stály naopak zcela na výhru, ale obě dvě ve svých partiích zahrály také nemožný tah, čímž bylo o titulu rozhodnuto. Se ziskem 11 bodů ho získala čerstvá šachistka roku Joanna Worek, na Kristýnu Havlíkovou zbylo stříbro a na bronz se před Olgu Sikorovou na pomocné hodnocení dostala Karolína Olšarová.

Výsledky kategorie žen.

V kategorii juniorek zvítězila Nela Pýchová, která v celkovém pořadí obsadila krásné 7. místo. Stříbro získala teprve čtrnáctiletá Karin Němcová (celkově 15.) a bronz Veronika Macková (19.).