Výkonný výbor schválil nové předsedy komisí a rozdělení loterijních peněz

Poprvé v novém roce, v úterý 10. ledna proběhlo pravidelné zasedání Výkonného výboru ČOV. Mezi hlavní body jednání patřilo schválení obsazení míst nových předsedů jednotlivých komisí, rozdělení loterijních peněz a probíhající přípravy na nadcházející olympijské akce v roce 2017.

Noví předsedové komisí ČOV

Výkonný výbor schválil obsazení míst předsedů většiny komisí ČOV. Komisi zahraničních vztahů povede Roman Kumpošt, Komisi sportu pro všechny Hana Moučková, Komisi neolympijských sportů stejně jako Komisi Olympiády dětí a mládeže Filip Šuman, Lékařskou komisi Pavel Kolář, Komisi pro ekonomiku a marketing Libor Varhaník, Komisi Duální kariéry Kateřina Neumannová, Komisi pro rovné příležitosti Naděžda Knorre a Legislativní komisi Petr Mlsna. Předsedové komisí nyní navrhnou jejich složení, které následně schválí Výkonný výbor ČOV.

Loterijní peníze ve 4. čtvrtletí 2016 na rekordu

ČOV obdržel od loterijních společností ke dni 31.12.2016 za 4. kvartál loňského roku prostředky ve výši 199.370.000 korun, což byla nejvyšší kvartální částka za celou dobu fungování loterijního systému od roku 2014. V souladu s pravidly čerpání finančních příspěvků darovaných ČOV ze strany loterijních společností pak Výkonný výbor schválil rozdělení 195 milionů, zbytek zatím zůstává z provozních důvodů nerozděleno na transparentním účtu. Podrobnosti o rozdělení odvodů loterijních prostředků do sportu najdete ZDE.

Pojištění sportovního prostředí nově

Předseda ČOV Jiří Kejval informoval VV o novém úrazovém pojištění sportovců a pojištění odpovědnosti trenérů a cvičitelů pro celé sportovní prostředí od 1. 1. 2017. Výběrové řízení v souladu se Zákonem o veřejných zakázkách (ZVZ) vypsané ČOV vyhrála pojišťovna Kooperativa s parametry pojistných plnění, které by měly být pro sport výrazně výhodnější než v předchozím období. ČOV ve spolupráci v MŠMT vytvoří informační materiály, které budou mezi sportovce distribuovány prostřednictvím střešních organizací, svazů, TJ a klubů.

ODM v Brně se blíží

Místopředseda ČOV pro neolympijské sporty Filip Šuman seznámil Výkonný výbor s postupem příprav Olympiády dětí a mládeže, která proběhne koncem června v Brně. Brněnské olympiády se zúčastní až 4700 sportovců, kteří budu poprvé bydlet ve vlastní „olympijské vesnici“ na vysokoškolských kolejích. Letos také zaznamenala ODM mimořádný zájem o účast ze strany svazů. Filip Šuman upozornil, že už o půl roku později se bude konat Zimní ODM v Pardubickém kraji, což působí velký tlak na organizační tým.

TOP Team Program bude jednou z priorit ČOV

Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor představil podobu chystaného TOP Team Programu pro podporu špičkových sportovců. Spuštění programu je jednou z priorit ČOV na následující roky. Nepůjde jen o sportovní přípravu a podporu materiálního vybavení. Vzhledem k tomu, že nejbližší troje OH se budou konat ve východní Asii, program bude zaměřen například i na problematiku aklimatizace a snížení zdravotních rizik pobytu v těchto vzdálených zemích.

Podoba TOP Team Programu bude v nejbližší prezentovaná ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřině Valachové.

Česká republika nebo Česko?

Místopředseda pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt informoval Výkonný výbor, že ČOV byl požádán Mezinárodním olympijským výborem o stanovisko k případné změně názvu státu při vrcholových sportovních akcích. ČOV chce v otázce, zda by čeští reprezentanti měli vystupovat pod označením Česko nebo Česká republika, vystupovat v souladu s názorem celého sportovního prostředí. Pro sportovní svazy proto připravil dotazník, který zjišťuje, jaký název preferují, případně jaké náklady by jim změna přinesla.

S ohledem na již probíhající přípravy na ZOH v Koreji bude ČOV používat název Česká republika/Czech Republic nejméně do roku 2018.

Jak vyplývá z doporučení MZV a metodických pokynů MŠMT, je možné používat jak zkrácený, tak plný název státu, a nic tak nenutí sportovní prostředí k rychlé změně.

EYOWF v Erzurumu řeší bezpečnost

Česká výprava na Evropský olympijský mládežnický festival (EYOWF), který se uskuteční od 11.2.2017 v tureckém Erzurumu, bude mít zhruba 70 členů. Podle sportovního ředitele Martina Doktora sportovce čekají obtížné přírodní podmínky, včetně ubytování v olympijské vesnici skoro v 1900 metrech a potenciálně i velmi mrazivé počasí. Všechna sportoviště jsou nedaleko olympijské vesnice, kromě běžeckého a biatlonového areálu, které je vzdálen asi 40 km po dálnici. Výprava poletí přímo z Prahy vojenským speciálem.

ČOV si je vědom zvýšených požadavků na zajištění bezpečnosti účastníků. Úzce spolupracuje s MZV, Velvyslanectvím ČR v Ankaře a Úřadem pro zahraniční styky a informace. Zajistil také pro členy výpravy pojištění celé řady rizik včetně teroristického útoku. O specifikách bezpečnostní situace v Turecku budou také výslovně informování zákonní zástupci reprezentantů ČR.

O organizaci a zajištění EYOWF v Erzurumu bude ještě jednat Výkonný výbor Evropských olympijských výborů na zasedání 26.1.2017.

Delegace ANOC zahájí přípravy listopadového Valného shromáždění v Praze

Roman Kumpošt informoval o přípravách XXII. Valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů, které se uskuteční od 30.10. do 4.11. 2017 v Praze a bude ho pořádat ČOV. Zúčastní se ho až 1600 účastníků, mezi nimiž budou všichni nejdůležitější činitelé světového sportu. Hlavní zasedání se budou konat 2. a 3.11. v hotelu Hilton, slavnostní večer s vyhlášením osobností olympijského sportu pak ve Foru Karlín.

Zástupci ANOC přijedou do Prahy řešit organizaci akce už 12. a 13. 1.2017.

@Olympijský tým: Olympijské hry ZAHÁJENY! Před 124 lety, na den přesně v pondělí 6. dubna 1896, odstartovaly v Aténách první novodobé olympijské hry. Přes 200 sportovců, 9 sportů…VÍCE ČTĚTE NA ODKAZE V PROFILU! @olympics #memories instagram.com/p/B…
@Olympijský tým: Střelnice UZAVŘENY! Jak nyní doma trénují olympionici? Příklady si mohou vzít i z minulosti. Palba ze vzduchové pistole v paneláku nebo míření na kredenc. MRKNI NA ODKAZ V PROFILU! instagram.com/p/B…