Lyžaři Smutná a Hudec mohou reprezentovat Česko na ZOH 2018

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná a sjezdař Jan Hudec mohou reprezentovat Česko na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu v roce 2018, pokud splní kvalifikační kritéria. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru vyhověl žádosti Českého olympijského výboru o udělení výjimky z pravidla 41 Olympijské charty.

Podle tohoto pravidla musejí nejprve uplynout tři roky od doby, kdy daný sportovec reprezentoval předchozí zemi na olympijských hrách či dalších vrcholných akcích, než může za novou zemi startovat na olympijských hrách.

„Olympijská charta však umožňuje tříleté období zkrátit nebo dokonce zrušit, pokud s tím souhlasí národní olympijské výbory a také mezinárodní federace daného sportu,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. „Mezinárodní lyžařská federace umožnila oběma závodníkům startovat za Česko už v této sezoně. Poptali jsme tedy národní olympijské výbory. Rakušané i Kanaďané nám vyšli vstříc a potvrdili, že Kateřina i Jan mohou reprezentovat Česko na zimních olympijských hrách 2018.“

Smutná se vrátila do českého národního týmu z Rakouska, které reprezentovala od roku 2006 a závodila za něj na olympijských hrách ve Vancouveru a Soči. Sjezdař Jan Hudec žil po emigraci rodiny odmalička v Kanadě, pro niž získal v roce 2007 stříbro ve sjezdu z mistrovství světa a bronz v super-G na olympijských hrách v Soči 2014.

Foto: Getty Images, czech-ski.com.