V Monaku proběhlo Peace and Sport Forum 2016

V závěru listopadu se v Monaku konalo deváté fórum organizace Peace and Sport, která díky sportu a jeho hodnotám pomáhá nalézat cesty k míru. Fóra se zúčastnila také Helena Suková, olympijská medailistka a čtrnáctinásobná vítězka tenisových grandslamových turnajů, která patří do prestižní skupiny sportovců „Champions for Peace“.

Třídenní konference začala symbolickým Pochodem míru, který vedl monacký kníže Albertem II. Doprovázeli ho tři držitelé Nobelovy ceny míru z Tuniska: Abdessatar Ben Moussa, Mohammed Fadhel Mahfoudh a Ouided Bouchamaoui. Pochodu se účastnilo mnoho významných osobností z oblasti politiky a sportu a třicet „Champions for Peace“ včetně atletů Jeleny Isinbajevové, Pauly Radcliffové a Wilsona Kipketera, tenistek Taťány Golovinové a Heleny Sukové. Nechyběli ani ragbisté Imanola Harinordoquy, Jean-François Tordo a Dan Luger.

Vedle diskuse na téma sportovní diplomacie došlo také na ukázkový přátelský zápas v taekwondu, kde proti sobě nastoupili ruský a ukrajinský sportovec. Toto soutěžení sledovali bok po boku Marc Attali, zplnomocněný ministr velvyslanectví Izraele, a Dr. Manuel Hassassian, palestinský velvyslanec v Londýně, kteří vyjádřili společnou víru v hodnoty sportu, jenž může poskytnout řešení tam, kde zbraně selhaly.

Jedenáct nových sportovců se letos zařadilo do prestižní skupiny „Champions for Peace“, která nyní čítá více než 90 sportovců ze 45 zemí, kteří se osobně podílejí na činnosti organizace. Patří mezi ně například Novak Djokovič, Chris Froome, Paula Radcliffová, Surya Bonalyová, Sergej Bubka či Sébastien Loeb.

V průběhu fóra byly také oceněny organizace, které se zasloužily o šíření míru pomocí sportu. Jedním z cílů organizace Peace and Sport je využití sportu jako pedagogického nástroje. P&S stále více spolupracuje s mezinárodními společnostmi s cílem podpořit integraci sportu do jejich sociální odpovědnosti a místní politiky.

Podrobné informace najdete ZDE v kompletní zprávě z fóra Peace and Sport. Více o organizaci a jednotlivých projektech se dozvíte n webu www.peace-sport.org.