Televizní komentátor a moderátor Petr Vichnar získal Cenu Oty Pavla

Komentátor a moderátor České televize Petr Vichnar převzal z rukou předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala Cenu Oty Pavla za rok 2016, kterou ČOV předává za propagaci sportu a šíření olympijských hodnot.

„Cenu udělujeme na počest Oty Pavla těm nejlepším z nejlepších v oboru sportovní žurnalistky. Lidem s přesahem, kteří si stejně jako Ota sport zamilovali a byli jeho nedílnou součástí. Jsme přesvědčeni, že Petr Vichnar všechny požadavky splňuje,“ uvedl Jiří Kejval.

„Petr přistupuje ke komentování s obrovskou připraveností jako velký profesionál. Většina sportovních fanoušků má jeho hlas spojený s olympijskými hrami, protože nás provázel zahajovacími a závěrečnými ceremoniály. Jeho čeština a noblesnost je něco, co se od něj mohou mladí komentátoři učit,“ doplnil František Kolář, místopředseda ČOV.

Fotogalerie »

Předání Ceny Oty Pavla

Petr Vichnar se narodil v roce 1953. Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, od roku 1978 působí v redakci sportu Československé a později České televize a to především jako komentátor a moderátor sportovního zpravodajství. Věnoval se zejména lednímu hokeji, krasobruslení, sjezdovému lyžování či házené. Sportovní příznivci ho ovšem znají hlavně z televizních přenosů z olympijských her.

Od Calgary 1988 po Soči 2014 celkem čtrnáctkrát prostředkoval divákům zážitky z olympijských soutěží, od Albertville 1992 po Turín 2006 i ze slavnostních ceremoniálů, které olympijské hry provázejí.

Vedle toho se podílel na řadě dokumentů věnovaných českým olympionikům (např. Štěpánka Hilgertová, Petr Bříza, Tomáš Dvořák, Lukáš Pollert apod.). Dlouhodobě spolupracuje s Českým olympijským výborem, moderoval třeba přímé přenosy setkání olympioniků po padesáti letech 2010 a 2014.

„Cena Oty Pavla je pro mě obrovská čest, je to něco naprosto speciálního. Takové ocenění, co pohladí na duši. Končit ale ještě nehodlám. V redakci sportu České televize působím v úžasném týmu lidí, kteří mě dobíjí energií. Chci být platný, dokud mi budou síly stačit,“ řekl Petr Vichnar.

Cena Oty Pavla

Cenu Oty Pavla, nazvané podle sportovního reportéra a novináře, uděluje Český olympijský výbor od roku 2009 a jsou jí oceňovány osobnosti za celoživotní propagaci sportu a šíření olympijských hodnot v publicistice. Je udělována každoročně předsedou ČOV po schválení výkonným výborem.

Držitelé:

  • 2009 Jaroslav Šálek, novinář a dlouholetý člen předsednictva Českého klubu Fair play
  • 2010 Karel Malina, Český rozhlas
  • 2011 Otakar Černý, Česká televize
  • 2012 Lumír Propper, deník Sport
  • 2013 Petr Feldstein, Česká televize
  • 2014 Aleš Procházka, Český rozhlas
  • 2015 Vladimír Drbohlav, Česká televize