Dokument Davida Ondříčka o Zátopkovi dostal na libereckém festivalu Sportfilm hlavní cenu

​Ve čtvrtek 6. října 2016 byly v libereckém kině Varšava předány ceny festivalu Sportfilm Liberec, který se koná ve spolupráci s Českým olympijským výborem a který je zároveň součástí celosvětového okruhu festivalů FICTS.

Letos proběhl již jeho 19. ročník a byl poznamenán – oproti jiným létům – výraznou převahou výborných českých dokumentů.

Hlavní cenu a nominaci na světový festival sportovních filmů v Miláně oprávněně obdržel snímek Davida Ondříčka s názvem Zátopek, který podle slov tvůrce vznikl jako součást připravovaného hraného filmu o tomto fenoménu světového sportu.

V jednotlivých kategoriích pak nejvíce bodovaly dokumenty z produkce České televize, jež se dotýkaly mnohdy zcela neznámých témat (např. travního lyžování, průkopníka lyžování Mathiase Zdarského či výprav českých odvážlivců do různých koutů světa).

V kategorii Olympijské hry – Olympijské ideje byl oceněn italský film Oltre la linea, který s laskavým humorem představil přípravu tři mladých handicapovaných sportovců na paralympijské hry v Riu de Janeiru. Cenu Jiřího Kössla udělovanou za prosazování myšlenek olympismu a fair play tentokrát porota udělila Františku Kolářovi.