Ve věku 74 let zemřela sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská

V úterý 30. srpna večer zemřela po vleklé nemoci ve věku 74 let sedminásobná olympijská vítězka a čestná předsedkyně Českého olympijského výboru Věra Čáslavská.

Čtyřnásobná mistryně světa, hvězda olympijských her v Tokiu 1964 a Mexiku 1968, byla v letech 1990–1996 předsedkyní Československého a následně Českého olympijského výboru, jehož čestnou předsedkyní poté zůstala. V letech 1995–2001 byla členkou Mezinárodního olympijského výboru.

Věra Čáslavská byla jednou z nejvýznačnějších osobností osobností českého sportu, na olympijských hrách v Mexiku ukázala vzdor proti sovětské okupaci, mnohokrát v životě se postavila nepříznivým situacím. Stejně srdnatě bojovala i s nemocí.

„Věra Čáslavská byla jednou z nejvýznamnějších osobností v historii českého sportu. Byla vždy příkladem pro ostatní, ať už jako sportovkyně, díky svým občanským postojům, nebo díky obdivuhodné bojovnosti, kterou prokázala v osobním životě. Do poslední chvíle byla plná energie, kterou dokázala rozdávat všem lidem v jejím okolí. Bude nám velmi chybět,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Český olympijský výbor vyjadřuje nejhlubší soustrast rodině gymnastické legendy i všem blízkým. Na adresu ČOV (Benešovská 1925/6, 101 00 Praha 10) lze zasílat kondolence, které ČOV rodině předá.