​Olympionici se vrátili z Ria. V Quadriu ukázali medaile

Tři letecké speciály s českými sportovci a funkcionáři přiletěly v úterý dopoledne z dějiště olympijských her v Rio de Janeiru na pražská letiště. Na jejich palubě byli i medailisté Barbora Špotáková, Jaroslav Kulhavý a členové bronzového čtyřkajaku včetně Josefa Dostála.

Češi získali v Brazílii celkem deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů), což je co do počtu nadprůměrné číslo. V samostatné historii České republiky byly úspěšnější jen letní hry v Atlantě 1996 a Londýně 2012 s jedenácti cennými kovy.

„Když přihlédneme k tomu, že jsme neměli tak početnou výpravu, je deset medailí skvělý úspěch. Vděčíme za to i šéfovi mise Martinu Doktorovi, který dokázal celou partu olympioniků fantasticky stmelit,“ uvedl Jiří Kejval na odpolední tiskové konferenci ve Fan Zone v obchodním domě Quadrio na Národní třídě.

Fotogalerie »

Tisková konference a setkání s fanoušky v Quadriu

Tam se představilo i patnáct českých sportovců včetně několika medailistů – Lukáše Krpálka, Jiřího Prskavce, Barbory Špotákové, Josefa Dostála, Jaroslava Kulhavého a členů bronzového čtyřkajaku.

Někteří z nich měli za sebou až dvacetihodinovou cestu, kterou strávili buď čekáním na letišti, nebo na palubě letadla. Mezi fanoušky byl největší zájem o zlatého judistu Lukáše Krpálka, jenž přiletěl z dějiště her už minulý týden.

„Mám fofr, zatím jsem se stihl zastavit jen o víkendu, kdy jsme s rodinnou odjeli. Jsou to ale příjemné povinnosti, kéž bych je mohl zažívat každou olympiádu,“ usmíval se zlatý judista.

„Na mě po dlouhém letu dolehla velká únava. Ale bronzu si cením o dost víc, s přibývajícím časem si uvědomuji, jakou má pro mě důležitost,“ říkala oštěpařka Barbora Špotáková.

A Josef Dostál, neúspěšnější z českých olympioniků, doplnil: „V letadle jsem si odpočinul od dlouhých oslav, setkání s fanoušky pro mě byl takový dárek ke snídani.“