Český zástupce v MOV? Dříve nebo později se musí vrátit, soudí šéf Mezinárodní lyžařské federace

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Český dům v Riu není jen místem setkávání českých sportovců s fanoušky z domova i z Brazílie. Na návštěvu sem zajdou i špičky sportovní diplomacie. Jako například šéf Mezinárodní lyžařské federace Gian Franco Kasper a generální sekretářka FIS Sarah Lewisová. Kasper byl v Riu de Janeiru zvolen navíc členem výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru. „Český dům je velmi pěkný. A překvapivě dost velký. Spojuje všechny sportovce i Brazilce. Nejen díky pivu, ale také své podobě. Dobrá práce,“ chválil Kasper.

Nedávno jste byl zvolen členem výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru. Jste zároveň předsedou Mezinárodní lyžařské federace. Čeho byste chtěl v této pozici dosáhnout pro lyžování?

„Nejsem v Mezinárodním olympijském výboru jen pro lyžování samotné, i když samozřejmě hájím jeho zájmy. Je dobré tam být, mít možnost komunikovat. I když federace nesídlí tak daleko od Mezinárodního olympijského výboru a Thomas Bach mě vždycky může zastihnout.“

České lyžování má dlouhou tradici. Jak vnímáte jeho pozici v lyžařském světě?

„Češi byli vždycky extrémně aktivní v našem sportu a federaci. Pořádali jste mistrovství světa prakticky ve všech disciplínách. Jste opravdu jedním z vrcholných svazů, což potvrzuje to, že se u vás pořádaly velké akce, šampionáty v klasických disciplínách. Doufám, že to tak bude pokračovat.“

Vidíte šanci, že by se v Česku znovu konal Světový pohár v alpském lyžování?

„Ano, samozřejmě. Je to otázka našeho kalendáře. Naposled jsme měli problémy s financováním, ale dříve nebo později se sjezdové lyžování do Česka vrátí. O tom není pochyb.“

Češi se také ucházejí o pořádání kongresu Mezinárodní lyžařské federace FIS. Co si o tom myslíte?

„Už jste kongres pořádali dvakrát a mimochodem já jsem byl v Praze zvolen. Ale to je jiný příběh. Nicméně s kongresem je to těžké. Lidé, kteří tráví celou zimu na horách, po dlouhé zimě rádi jezdí na pláž. Kandidáti s pláží, jako letos Mexiko nebo třeba Řecko, mají vždycky dobrou šanci. To je prostě lidské. Ale po sérii pláží se vrátíme do Prahy. Minule tam byl skvělý kongres, máte všechna zařízení a pro nás je Praha ideální, protože je to opravdu střed. Náklady jsou nižší než na cestu do Mexika.“

Jaký je váš vztah k Praze?

„Vždycky byl velmi dobrý, nejen kvůli mému zvolení. Vždy jsem tam měl dobré přátele a také s lyžařským svazem jsme měli výborné vztahy – ať už šlo o český nebo československý. Na Slovensku na Štrbském plese proběhlo v roce 1970 mistrovství světa v klasickém lyžování, které patřilo k nejlepším. Vždycky jsme úzce spolupracovali a ta spolupráce klapala.“

Češi mají dlouhou historii nejen v lyžování, ale také v mezinárodním olympijském hnutí, kde se podíleli na založení Mezinárodního olympijského výboru. Přesto nyní Česko nemá svého člena v MOV. Kandidátem je ale předseda ČOV Jiří Kejval. Jak vidíte jeho šance?

„Je to těžké říct, systém navrhování členů je velmi zvláštní. Ale dříve nebo později je jasné, že budete muset mít znovu zastoupení. Je to otázka času. Podívejte se ale na Řecko, které také nemá svého člena, což je dost zvláštní. Ale také se vrátí. To je normální. Máme příliš mnoho zemí. Jsem Švýcar a neměl bych to říkat, ale máme příliš mnoho členů ze Švýcarska. I když zastupují sporty, pouze jeden je individuálním členem. Nicméně je jasné, že se Česko se musí vrátit.“

líbil se ti článek?