Návštěva z Hradu. Prezident Zeman dorazil v golfovém vozíku a vyfotil se pod Zátopkem

Ve čtvrtek to v olympijské vesnici vypadalo jako na politickém summitu. Hlavy států z různých zemí si podávaly dveře, den před slavnostním zahájením olympijských her ještě chtěly podpořit své sportovce. Český prezident Miloš Zeman dorazil spolu s ministryní Karlou Šlechtovou. Obklopen olympioniky a oblečen v týmové soupravě pak řekl: „Vyhráli jste už tím, že tady jste.“

K dopravě po olympijské vesnici dostal speciální dopravní prostředek – golfový vozík. Posadil se vedle řidiče, zamával fotografům a vyrazil na okružní jízdu. U sídla české mise se pak nechal vyfotit pod skleněným Emilem Zátopkem.

„To nejhorší, co vás může potkat, je strach o váš úspěch. To je stejné v politice i ve sportu. Přijel jsem vám popřát, abyste v takové křeči nebyli,“ řekl Zeman po boku první dámy, když se u bazénu potkali s několika českými sportovci.

Prezident zavzpomínal na běžkování

Mezi nimi byla třeba stolní tenistka Iveta Vacenovská, která si návštěvu hlavy státu užila. „Pro mě je to první setkání s jakýmkoliv prezidentem, takže velký zážitek. Ani jsem nikdy nebyla na hradě,“ přemýšlela.

Rozesmátá byla z návštěvy také střelkyně Nikola Mazurová. „Rádi jsme ho viděli a bylo od něj milé, že nás přijel pozdravit z takové dálky. Moc se mi to líbilo, byl vtipný, řekla dvaadvacetiletá střelkyně.

A čím prezident rozesmál český tým nejvíce? „Když jsem byl mladý, ujel jsem čtyřicet kilometrů na běžkách po horách. Tolik držkopádů za sebou jsem nikdy nezažil,“ zavzpomínal na své aktivní sportování.

Snad bude Sáblíková závodit

Po anekdotě Zeman pronesl přípitek, při kterém vyzdvihl význam realizačních týmů: „Většinou se připíjí jenom na úspěch sportovců, ale abych byl originální, vyzdvihnu význam trenérů, lékařů nebo masérů, na které se často zapomíná.“

K přípitku ještě připojil přání, aby Martina Sáblíková mohla startovat na letních hrách. Rozhodnout by se mělo v sobotu. Celé setkání pak uzavřel předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval: „Vážíme si toho, že jste přijel podpořit sportovce osobně a dáváte najevo, že sport má smysl a stát ho oceňuje.“