Olympioniky vítá v domě v olympijské vesnici svítící Emil Zátopek

Slavnostní zahájení her v Riu se zapálením olympijského ohně sice proběhne až pátého srpna, česká výprava má však první uvítací ceremoniál za sebou. V den, kdy do olympijské vesnice dorazila velká část české výpravy, se na sídle české mise rozzářil motiv Emila Zátopka. Doplnil tak celou výzdobu s logy Czech Team, se stylizovanou postavičkou čtyřnásobného olympijského vítěze na balkonech i na zdech, kde se zlaté postavičky lesknou ve slunečním světle.

„Pro sportovce jsou olympijské hry vrcholem čtyřletého nebo dokonce celoživotního snažení. Udělali jsme takovou výzdobu, protože sportovci si zaslouží, aby i vizuálně měli pocit, že jsou součástí Českého olympijského týmu,“ řekl Martin Doktor, šéf české mise.

Krátce po sedmé hodině večer stál dvojnásobný olympijský vítěz pod domem, kde sídlí český tým, a mačkal dálkové ovládání. Chvíli to trvalo, než se zhruba čtyřmetrová postavička, jejíž podobu jako motiv olympijského roku 2016 připravil akademický malíř Milan Jaroš, rozsvítila do modra. „Jóóóóó,“ ozvalo se z party sportovců a členů doprovodu, kteří stáli pod průčelím domu. Postavička Emila Zátopka může svítit například zeleně, červeně, bíle či zlatě.

O něco větší svítící motiv bude zářit nad Českým domem v Riu. Pokud budete sledovat přenosy České televize a rozhovory ze studia, určitě vám neunikne. Jak vypadá? To zjistíte ve videu.