Vzhůru do Brazílie. První část olympijského týmu nabrala směr Rio

V neděli, hodinu před půlnocí, odletěla z kbelského letiště v Praze první část české výpravy do dějiště olympijských her v Brazílii. Na palubě vojenského speciálu seděla desetičlenná skupina plavců a vodních slalomářů.

„Jsem ráda, že letíme v takhle skromném počtu. V letadle bude dostatek místa, takže se můžeme natáhnout,“ usmívala se plavkyně Simona Baumrtová. A slalomářka Kateřina Kudějová dodala: „Teprve teď na letišti si uvědomuji, jaká je to čest letět na olympiádu.“

Fotogalerie »

Odlet první části výpravy do Ria

Do speciálu nasedla i nejmladší členka výpravy Barbora Seemanová, která musela kvůli olympiádě zrušit rodinnou dovolenou v Řecku. „Rodiče plakali, když se dozvěděli, že jsem se kvalifikovala. Snad v Riu potkám Phelpse,“ zmínila svůj plavecký vzor.

Sportovce čekal deset tisíc kilometrů dlouhý přelet s mezipřistáním na Kapverdských ostrovech, kde musí letadlo dotankovat palivo. Někteří byli na letišti vybaveni polštářky pro pohodlnější spaní, jiní knihou. „Já se hlavně těším do speciálu, prý je to velká věc,“ smál se na novináře Jiří Prskavec.

Účast pod pěti kruhy si zajistilo celkem 106 českých sportovců. Většina z nich odletí den před oficiálním zahájením olympiády, tedy 4. srpna. Odlety jsou na programu i 29. července, 8. a 13. srpna.

Den po slavnostním ceremoniálu se už na sportovištích představí první Češi – třeba stolní tenisté, veslaři či judisté.