Zasedal Výkonný výbor ČOV

V pondělí 11. července proběhlo pravidelné zasedání Výkonného výboru ČOV. Mezi body jednání patřily schválení finální nominace českých sportovců na OH v Riu, rozhodnutí o udělení Ceny Oty Pavla za zásluhy o propagaci sportu a olympijských myšlenek nebo rozdělení loterijní prostředků za II. čtvrtletí.

Do Ria pojede 105 sportovců, nominaci schválil VV

Nominace českých sportovců na Hry XXXI. Olympiády v Riu de Janeiro čítá 105 jmen. Olympioniky bude doprovázet 99 členů akreditovaného doprovodu. Finální nominaci schválil VV, potvrdí ji Plénum ČOV dne. 12.7..

„Spolu s experty, servismany, lékaři, fyzioterapeuty apod. bude nakonec česká výprava mít zhruba 220 členů,“ uvedl šéf české mise v Riu a sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Nejpočetnější výpravu budou mít atleti (25 sportovců), cyklisté (10), rychlostní i slalomoví kanoisté (13), plavci (10), tenisté (10) a veslaři (10).

Na olympijské hry do Ria se nenominoval žádný zástupce kolektivních sportů.

Cena Oty Pavla za rok 2016 pro Petra Vichnara

Petr Vichnar (63) se stane držitelem Ceny Oty Pavla, kterou ČOV uděluje za zásluhy o propagaci sportu a olympijských myšlenek. Petr Vichnar je jedním z nejzkušenějších komentátorů a moderátorů ČT, kde pracuje už od roku 1978. Věnoval se zejména lednímu hokeji, krasobruslení, sjezdovému lyžování či házené. Sportovní příznivci ho ovšem znají hlavně z televizních přenosů z olympijských her. Od Calgary 1988 po Soči 2014 celkem čtrnáctkrát prostředkoval divákům zážitky z olympijských soutěží, od Albertville 1992 po Turín 2006 i ze slavnostních ceremoniálů, které olympijské hry provázejí.

Vedle toho se podílel na řadě dokumentů věnovaných českým olympionikům (např. Štěpánka Hilgertová, Petr Bříza, Tomáš Dvořák, Lukáš Pollert apod.). Dlouhodobě spolupracuje s Českým olympijským výborem, moderoval např. přímé přenosy setkání olympioniků po padesáti letech 2010 a 2014.

Novela zákona o podpoře sportu platí

Prezident Miloš Zeman podepsal Novelu zákona o podpoře sportu. Ta upravuje systém rozdělování peněz a také počítá se vznikem rejstříku sportovních organizací, který má podle ministerstva zprůhlednit systém dotací.

Další legislativní novinkou je schválení Koncepce rozvoje sportu v letech 2016 – 2025 českou vládou na začátku července. Vláda také pověřila ministryni školství Kateřinu Valachovou, aby na základě Koncepce vypracovala dvouleté akční plány jejího plnění.

Text Koncepce rozvoje sportu je ke stažení zde.

ČOV rozdělil prostředky z loterií za 2. čtvrtletí

Ve 2. čtvrtletí roku 2016 získal ČOV ze systému daňových asignací loterijních společností prostředky v celkové výši 155 691 572,- Kč. Výkonný výbor schválil přerozděleny jednotlivým příjemcům v souladu s Pravidly pro čerpání finančních příspěvků z prostředků darovaných Českému olympijskému výboru ze strany loterijních společností.

Olympijský park Rio Lipno představí 47 sportů

V Olympijském parku Rio – Lipno se veřejnosti představí 47 olympijských a neolympijských sportů. Podle marketingového ředitele ČOV Marka Tesaře už je jasné jejich rozdělení do jednotlivých obcí okolo Lipenské nádrže, stejně jako rozmístění dalších atrakcí, jako třeba obří skluzavky na sjezdovce v Lipně nad Vltavou. Konečnou podobu získal i dopravní systém, včetně bezplatné kyvadlové dopravy mezi záchytnými parkovišti a sportovišti. Česká televize bude ze svého studia v parku vysílat živě hodinu denně na stanici ČT Sport. Několik hodin denně bude ze svého mobilního studia R-Stream v parku vysílat i Český rozhlas Radiožurnál.

ČOV mění auditorskou firmu

ČOV bude mít nového auditora. Dosud audity prováděla společnost KPMG, která je zároveň jedním z partnerů ČOV. Z tohoto důvodu KPMG doporučila změnit auditní firmu. Partnerem ČOV zůstává KPMG i nadále.

Výkonný výbor schválil novou auditorskou společnost. Je jí firma Interexpert Bohemia s.r.o., která patří ke špičkám v oboru a má bohaté zkušenosti i ze sportovního prostředí – provádí audity mj. i FAČR a ČSLH.

Člen Legislativní rady Zdeněk Ertl rezignoval

Člen Výkonného výboru Zdeněk Ertl rezignoval na své členství v Legislativní radě ČOV. Své rozhodnutí oznámil šéf Sdružení sportovních svazů na jednání VV dne 11.7.2016. Členem LR byl od roku 2013.

Sportovci preferují název Czech Republic

Sportovní svazy by chtěli zachovat označení země, kterou čeští sportovci reprezentují, ve své delší podobě, tedy Czech Republic. Vyplývá to z průzkumu, který provedl ČOV mezi zástupci českých sportovních svazů a federací. Pro označení našeho státu, pod nímž budou čeští reprezentanti vystupovat na mezinárodních sportovních podnicích, plných 81 % respondentů preferoval název Czech Republic, pouze 19 % se přiklonilo k názvu Czechia. O výsledcích průzkumu informoval místopředseda ČOV Miroslav Jansta na semináři k této problematice, který se za účasti odborníků a zástupců několika ministerstev konal na půdě ministerstva zahraničí.