Olympijští medailisté pomáhají dětem sportovat

Český olympijský výbor spouští za podpory České televize nový charitativní projekt. Česká olympijská nadace bude pomáhat mladým sportovcům ze sociálně slabých rodin nebo sociálních ústavů. Patrony jsou medailisté zVancouveru a Londýna, kteří mezi sebou vybrali 150 tisíc korun. Další prostředky vynese dražba zdi slávy z Českého domu v Londýně. „Sport nesmí být výsadou bohatých,“ říká předseda ČOV Jiří Kejval.

Při výběru mladých sportovců nezáleží na talentu a výkonnosti, ale chuti sportovat. Nadace přispívá na vybavení, kroužky či soustředění. O podporu lze zažádat na webových stránkách www.olympic.cz/nadace, kde zájemce vyplní jednoduchý formulář.

Tvářemi projektu je 20 medailistů z Londýna a Vancouveru. Prezidentem České olympijské nadace se stal Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz. Olympionici zasednou v komisi, která bude rozhodovat o žádostech.

„Mám velkou radost, že se všichni medailisté z Londýna i Vancouveru rozhodli projekt podpořit. Těším se, že pomůžeme dětem sportovat a umožníme jim plnit si své sny. Ke sportu má mít přístup každý,“ říká biker Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz z Londýna.

Pomoci může každý. Od 12. do 19. prosince probíhá na webových stránkách ČOV dražba zdi slávy z Českého domu v Londýně, na kterou se podepsali nejenom olympijští medailisté, ale i další slavné hosté – gymnastka Věra Čáslavská, fotbalisté Petr Čech a Tomáš Rosický, předseda organizačního výboru londýnských her Sebastian Coe a mnozí další.

„Česká olympijská nadace je dlouhodobý projekt. Doufáme, že sportovci budou fungovat jako vzor a že jejich příklad budou brzy následovat velké firmy v zemi.” podotýká Jiří Kejval. „Česká televize je dlouhodobým, prověřeným a respektovaným partnerem Českého olympijského výboru. Vzájemná spolupráce se nám velmi osvědčila v rámci letní olympiády vLondýně. Když jsme jednali o spolupráci na dalším mimořádném projektu s ambicí podpořit děti ze sociálně slabších poměrů, které ač by chtěly, sportovat nemohou, vůbec jsme neváhali,“ vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Prezident České olympijské nadace
Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem

Patroni České olympijské nadace
Vancouver 2010
Martina Sáblíková, rychlobruslení
Šárka Záhrobská, alpské lyžování
Martin Jakš, Lukáš Bauer,
Jiří Magál, Martin Koukal, běžecké lyžování

Londýn 2012
Barbora Špotáková, atletika
Miroslava Knapková, veslování
Jaroslav Kulhavý, cyklistika
David Svoboda, moderní pětiboj
Ondřej Synek, veslování
Vavřinec Hradilek, vodní slalom
Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká, tenis
Zuzana Hejnová, atletika
Adéla Sýkorová, střelba
Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba, rychlostní kanoistika

Projekt Česká olympijská nadace je součástí České nadace sportovní reprezentace.

Logo České olympijské nadace ke stažení zde.