Náš život pod pěti kruhy. Zátopková pokřtila za účasti bývalých olympioniků svůj a Emilův životopis

Výjimečné životopisné dílo o Daně a Emilu Zátopkových s názvem „Náš život pod pěti kruhy“ bylo ve čtvrtek při příležitosti oslav Mezinárodního olympijského dne pokřtěno v nově otevřené Fan Zone Czech Teamu v OC Quadrio. Za osobní účasti olympijské vítězky v hodu oštěpem Dany Zátopkové i řady bývalých olympioniků proběhla také autogramiáda pro širokou veřejnost.

Svěží, zábavné a především pravdivé vzpomínky manželů Zátopkových vypráví o jejich dětství, sportovních začátcích, úspěších i neúspěších, i o jejich dlouholetém partnerství. V knize naleznete také dosud nepublikované fotografie. Autentičnost vyprávění manželů dokreslují zachované prvky hovorové a obecné češtiny i nářečí.

„Víte, o mně a Emilovi se toho napsalo tolik, že se v tom jde těžko vyznat. V uplynulých sedmi letech jsem poskládala všechny části skládanky a vznikla kniha o našem opravdovém životě,“ řekla sama autorka.

Fotogalerie »

Křest knihy Dany Zátopkové

„Přitom nejsem žádná spisovatelka, dalo mi to dost práce. Člověk musí jinak zformovat myšlenky, aby věty vypadaly k světu. Naštěstí mi docela funguje paměť, takže se mi při psaní vybavovaly vzpomínky.“

Slavnostnímu křtu přihlížely desítky hostů, mezi nimiž nechyběli ani sportovci či bývalý olympionici – gymnastka Věra Čáslavská, tenistka Helena Suková, diskař Imrich Bugár nebo zápasník Karel Engel.

Atmosféru akce dokreslovali Vacenovští muzikanti v moravských krojích, které Zátopková osobně pozvala. „Naše obce leží kousek Kyjova na jižní Moravě a pochází odtud oba rodiče paní Dany. Vždycky nás ráda vidí a poslechne si naše písničky, tak si nás pozvala i do Prahy,“ vysvětlila starostka obce.

Na mikrofon se pár minut rozpovídala i Zátopková. Hovořila o knize, vzpomínkách na Emila a dokázala, že jí nechybí smysl pro humor, když hosty několikrát rozesmála. Pak knihu pokřtila a zapózovala fotografům.

Střípky z Emilova deníčku

Manželé Zátopkovi spolu jednu knihu už kdysi napsali. Jejich „Dana a Emil Zátopkovi vypravují“ končila vzpomínkami na rok 1960, protože mnohé události, příběhy a historky nemohly být z politických důvodů zveřejněny.

“Náš život pod pěti kruhy“ na tuto knihu navazuje, doplňuje například o Emilovy deníkové záznamy, a především popisuje život slavné dvojice i v krušných dobách nesvobody po roce 1968.

„Knihu jsem si nechala osobně podepsat. Je to pro mě velice cenná relikvie, navíc jsem Emila znala i osobně,“ řekla Květa Jeriová-Pecková. A jaký Zátopek byl? „Velmi vtipný a překvapivě ovládal spoustu jazyků. Ráda na něj vzpomínám.“

Velký zájem o knihu a podpis autorky byl i mezi fanoušky, kteří na následné autogramiádě vytvořili několikametrovou frontu.

Vydavatelem knihy je Regionální muzeum v Kopřivnici, o.p.s. ve spolupráci s Českým olympijským výborem, Nadačním fondem Dany a Emila Zátopkových a nakladatelstvím Academia Praha.

Reklama

@Olympijský tým: Poprvé od roku 1978 vyhrála česká tenistka dvouhru na prestižním turnaji v Římě! Obrovská gratulace, @karolinapliskova! #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Usměvavá @esterledecka ⛷ podpořila @narodnitym na #mshokej v Bratislavě! Jeden tým, #czechteam ❤️ : Alena Zapletalová instagram.com/p…
Reklama