V Amsterdamu se uskutečnila mezinárodní konference o boji proti dopingu

​Nizozemské předsednictví Rady EU uspořádalo dne 15. 6. 2016 v Amsterdamu mezinárodní konferenci o boji proti dopingu. Nosným tématem konference byl účinný boj proti dopingu ve světle ochrany soukromí sportovců. Za ČOV se konference zúčastnil tajemník Legislativní rady Jiří Janák.

Přednášející, mezi nimiž nechyběla např. nizozemská ministryně školství Edith Schippers, eurokomisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracics či odstupující ředitel WADA Craig Reedie, zdůraznili zejména potřebu efektivního boje proti dopingu s nutností respektovat základní právo sportovců na ochranu jejich soukromí.

Široce prezentována byla nová evropská úprava týkající se ochrany dat, která bude účinná od května 2018. Nařízení o ochraně osobních údajů totiž výslovně zmiňuje možnost předávání údajů týkajících se sportovců za účelem omezení nebo odstranění dopingu ve sportu, upravuje však také například podmínky pro uplatnění tzv. práva být zapomenut.

Nařízení se vztahuje také na organizace, které nemají sídlo v EU, avšak chtějí data osob z EU zpracovávat. V takovém případě budou muset v EU jmenovat svého zástupce.

Důraz byl kladen i na větší spolupráci

Většina přednášejících apelovala na širší pojetí dopingu, tedy na přísnou aplikaci antidopingových pravidel také na trenéry, lékaře, fyzioterapeuty či další osoby, které se podílí na přípravě sportovce.

Zároveň bylo také zdůrazněno, že současný systém nechrání dostatečně tzv. whistleblowing, s čímž souvisí to, že většina osob, která se nějakým způsobem s dopingem setkala (většinou pouze nepřímo), se s touto informací vypořádala nedostatečně.

V neposlední řadě byla zmíněna nutnost spolupráce jednotlivých zemí a antidopingových organizací, ale také větší propojení a spolupráce mezi jednotlivými národními antidopingovými organizacemi.

@Olympijský tým: Olympijské hry ZAHÁJENY! Před 124 lety, na den přesně v pondělí 6. dubna 1896, odstartovaly v Aténách první novodobé olympijské hry. Přes 200 sportovců, 9 sportů…VÍCE ČTĚTE NA ODKAZE V PROFILU! @olympics #memories instagram.com/p/B…
@Olympijský tým: Střelnice UZAVŘENY! Jak nyní doma trénují olympionici? Příklady si mohou vzít i z minulosti. Palba ze vzduchové pistole v paneláku nebo míření na kredenc. MRKNI NA ODKAZ V PROFILU! instagram.com/p/B…