Stolní tenis, basketbal či soutěže. Olympijskou akci na Den dětí navštívili i sportovci

Obchodní centrum Quadrio na Národní třídě ožilo ve středu Mezinárodním dnem dětí. Český olympijský výbor pro ně připravil několik provizorních sportovišť, setkání s olympioniky i soutěžení o zajímavé ceny.

Akce se konala před obchodním centrem při vstupu z ulice Vladislavova a probíhala celé odpoledne. Kromě dětí s rodiči přilákala i školní třídy a širokou veřejnost.

Největší zájem byl o stoly pro stolní tenis, organizátoři si pro děti přichystali také pingpongovou opičí dráhu či kulatý stůl na „obíhačku“. Své umění s pálkou v ruce předvedla nejmenším i Iveta Vacenovská, která bude ve stolním tenise reprezentovat Českou republiku na olympiádě v Riu.

„Dětem to jde, jsem překvapená,“ pochvalovala si. „Je velké plus, když vidí nás sportovce na vlastní oči a můžou si s námi jen tak pro zábavu zahrát. Pořád lepší, než kdyby seděli doma u počítače.“

Fotogalerie »

Dětský den před Quadriem

Kromě Vacenovské přijali pozvání i moderní pětibojaři Jan Kuf a Natálie Dianová, vodní slalomářka Kateřina Kudějová, bývalá běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková a motocrossař Petr Pilát.

Ti všichni absolvovali rozhovor na pódiu, rozdali desítky podpisů a aktivně se zapojili do soutěžení. Děti pak od nich za své sportovní i kreslířské snažení dostaly diplomy nebo oblečení z nejnovější olympijské kolekce.

„Nečekal jsem, že tady bude tolik aktivit. Pro děti to musí být super strávené odpoledne,“ řekl pětibojař Kuf. „Hrozně fajn nápad. Líbí se mi i Fan zona, kde si můžete vyzkoušet různé moderní technologie a prohlédnout komiks o Zátopkovi,“ přidal Pilát.

Vedle zápasů ve stolním tenise, kterých se zúčastnili i členové klubu Slavoj Praha, lákal též basketbal. Hráči Sokola Pražského nejprve předvedli, jak náramně si s míčem rozumí, a později vyzvali na souboj tři na tři olympioničky Vacenovskou, Kudějovou a moderátora akce.

Výsledek? Těsná výhra favoritů.

Náladu zkazila snad jen krátká dešťová přeháňka, jinak odpoledne plné sportu bavilo. Piláta obklopil roj dětí, když motocrossař vysvětloval technické parametry svého „stroje“, Vacenovská učila správnému držení pingpongové pálky a Dianová zoufala, když v soutěžní disciplíně „postoj čápa“ vydržela jen pár vteřin.

„Moc mi to nejde. Přitom to vypadá jednoduše. Asi mi chybí trénink.“