Sportovci ohodnotili Synkovu mistrovskou obhajobu Cenou Jiřího Gutha-Jarkovského

Prožíval pernou sezonu, přesto potřetí v řadě vyhrál titul mistra světa. Právě tento úspěch skifaře Ondřeje Synka ocenili samotní sportovci jako nejhodnotnější výkon roku 2015 a udělili třiatřicetiletému veslaři Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.

„Jsem moc potěšený oceněním od ostatních sportovců. Tím spíš, že jde o veslování, malý sport,“ řekl Ondřej Synek.

Desetinásobného medailistu z mistrovství světa trápily loni v zimě zdravotní problémy, pak chyběl na stupních vítězů v závodech Světového poháru, nevyšla mu obhajoba evropského zlata. Jenže v nejdůležitějším závodě sezony porazil novozélandského rivala Mahé Drysdalea. „Byl to pro mě nejvíc vybojovaný titul, nejcennější. I kvůli tomu, že se mi v sezoně předtím tolik nedařilo,“ řekl Synek, který vyhrál třetí titul mistra světa v řadě a čtvrtý celkově.

Hodnotu a výjimečnost jeho obhajoby ocenili i sportovci, kteří vybírali vítěze nejstaršího českého a československého sportovního ocenění. Do desítky jmen pro volbu přitom patřili také atletická mistryně světa Zuzana Hejnová, hokejista Jaromír Jágr nebo vítězky tenisového Fed Cupu. „Každý očekává, že obhájit vítězství jde samo a jednoduše. Přitom samozřejmé to není. Nejtěžší je tlak od kamarádů, fanoušků a také udržet se ve formě,“ dodal dvojnásobný medailista z olympijských her, který získal Cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského poprvé.

Cena zakladatele českého olympismu vznikla v roce 1933, o rok později ji jako první převzal vzpěrač Václav Pšenička. V roce 1948 ji získal slavný běžec Emil Zátopek. Nejvyšší sportovní ocenění Českého olympijského výboru pak bylo obnoveno v roce 1994. Autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jména vítězů jsou zanesena na kovové desce na mramorovém podstavci. Ocenění sportovci si odnášejí speciální plaketu.

Fotogalerie »

Cena Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

„Díky tomu, že vítěze volí sami sportovci, má ocenění zcela zvláštní rozměr. Sportovci vidí výkony svých kolegů jinak než veřejnost. Což dokazuje třeba i to, že v desítce nominovaných byla Gabriela Grézlová, světová rekordmanka ve volném potápění,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Letos volili vítěze účastníci olympijský her z Londýna 2012, Soči 2014, Světových her v Cali 2013 a Evropských her v Baku 2015. Desítku kandidátů, kterou na základě námětů od sportovních svazů a složek a komisí Českého olympijského výboru, sestavila pro volbu Komise sportovců ČOV. V elektronické volbě má každý sportovec pouze jeden hlas. Za rok 2014 ocenili hlasující horolezce Radka Jaroše, který dokončil Korunu Himaláje, za rok 2015 veslařského šampiona Synka.

Oslava nejhodnotnějšího výkonu roku je zároveň setkáním sportovců, kteří se mohou pobavit v uvolněné atmosféře. „Podobně jako na olympijských hrách se tu vídají zástupci různých sportů, kteří mají jinak málokdy příležitost se setkat. V tomhle případě je ještě cennější, že se potkají letní i zimní sportovci. Chceme, aby Cena Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského byla opravdu cenou sportovců se vším všudy,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV.

Hosty večera čekala výuka samby s mistryní světa v trojskoku Šárkou Kašpárkovou, která se s Janem Tománkem zúčastnila show StarDance. Nechyběla ani tombola, do které sportovci mohli věnovat své dary se sportovní tematikou z roku 2015. Její výtěžek je určen pro Českou olympijskou nadaci, která umožňuje sportovat dětem, jimž v tom brání nedostatek peněz.

Desítka nominovaných v abecední pořadí: Lukáš Bauer (běžecké lyžování), fedcupový tým (tenis), Gabriela Grézlová (volné potápění), Zuzana Hejnová (atletika), Jaromír Jágr (hokej), Ondřej Moravec (biatlon), Jiří Prskavec (vodní slalom), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Šárka Strachová (sjezdové lyžování), Ondřej Synek (veslování).

Poslední vítězové Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského

  • 2015 Ondřej Synek
  • 2014 Radek Jaroš
  • 2013 Zuzana Hejnová
  • 2012 Mirka Knapková
  • 2011 Petra Kvitová
  • 2010 Martina Sáblíková
  • 2009 Josef Váňa
  • 2008 Barbora Špotáková
  • 2007 Martina Sáblíková
  • 2006 Kateřina Neumannová

@Olympijský tým: První SVĚŤÁK, první VÝHRA! I @eva_samkova má na startu sezóny perfektně namazáno! Bravo, @czechsnowboardcrossteam #czechteam #montafon instagram.com/p…