Plzeň vybuduje olympijský park, nabídne přenosy, závody i další aktivity

Naplno sportem bude žít během letní olympiády v brazilském Rio de Janeiru Plzeň. Jako jedno ze čtyř měst v České republice otevře svůj olympijský park, a to od 5. do 21. srpna. Areál s pódiem, velkoplošnými obrazovkami, zázemím pro občerstvení, odpočinek i sekcemi pro aktivní sport vznikne za obchodním centrem Plaza. Návštěvníkům nabídne přenosy z Ria, závody, exhibice, koncerty, autogramiády a další. Kromě toho Plzeň zpřístupní řadu sportovišť, spustí unikátní štafetu i příměstské tábory a kempy pro několik stovek dětí i mladých lidí a také chystá vlastní zahajovací ceremoniál.

„Půjde o největší sportovní akci pro veřejnost v letošním roce v Plzni, možnost vybudovat olympijský park vnímáme jako prestižní záležitost. Vše se děje za podpory Českého olympijského výboru, na organizaci spolupracujeme také s Plzeňským krajem,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Podle Michala Dvořáka, radního pro oblast podpory podnikání a sportu, bude akce určena pro všechny, největší odezvu však očekává od dětí. „Vyzkouší si na vlastní kůži řadu sportů. Chceme, aby na ně dýchla atmosféra olympiády, připravujeme i speciální medaile, které dostanou za absolvování disciplín. Pro plzeňské kluby to bude ideální šance, jak mohou prezentovat svou činnost, informovat o náborech,“ uvedl Michal Dvořák.

Tato slova potvrzuje marketingový ředitel Českého olympijského výboru Marek Tesař. „Olympijské parky jsou projektem, kterému velmi věříme. Už Letná v roce 2014 během olympijských her v Soči ukázala, jak smysluplnou akcí je park pro prezentaci jednotlivých sportů, které si tak velmi přirozeně hledají cestu zejména k mladé generaci. Velký přínos mají olympijské parky samozřejmě i pro partnery. Je to pro ně nejlepší možný způsob, jak se dostat do přímého kontaktu s fanoušky,“ uvedl.

„Plzeňský kraj se díky částce jeden milion korun, kterou na olympijský park přispěje, stane významným partnerem akce. Proto je pro nás velmi důležité rozšířit tuto unikátní akci také do řady míst po kraji. Za nemalý přínos akce považuji také to, že mnohé děti se zapojí do sportovních aktivit právě v době prázdnin, které jsou pro mnohé z nich bez aktivního vyžití,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství, sportu a cestovního ruchu Jiří Struček.

Srdce celé akce, olympijský park, vznikne za obchodním centrem Plaza. Nabídne pódium s obrazovkami a přenosy z Ria, moderování, prostřihy z fan zóny, ale i sportoviště, před začátky vysílání aktivity pro návštěvníky, k dispozici bude prostor pro „vyzbrojení“ fanoušků předměty k fandění a podobně. „Počítáme s tím, že se tam uskuteční závody, zápasy, turnaje. Sportovní aktivity připravíme spolu se sportovními kluby a partnery. Představit lidem chceme nejen olympijské sporty. V parku se návštěvníci potkají s profesionálními sportovci, plánujeme autogramiády, prezentaci historie olympijských her, 10 sportovních zón, do kterých budou umístěny skupiny sportů, které jsou si tematicky podobné. Mezi zónami budou například střelecké, vodní, míčové, bojové, pálkovací či gymnastické a další. Lidé si tam také vymění skórovací karty za speciální medaili plzeňského olympijského parku,“ přiblížil Petr Hanzlík, manažer projektu. Odhaduje, že do soutěže o medaili by se mohlo zapojit kolem sedmi tisíc občanů.

Kromě parku se lidem otevře řada sportovišť v Plzni. Nabídnou tematický sportovní program pro děti i dospělé, sportovní kluby na nich budou prezentovat svou činnost. Uskuteční se exhibice, závody, turnaje. Cílem je, aby se občané seznámili se sportovišti, podívali se do zákulisí, tedy například i šaten významných klubů, potkali se s trenéry, akce poslouží i jako nábor nových členů. Organizátoři odhadují, že by se mohlo zapojit až kolem 70 klubů.

Předzvěstí olympiády v Plzni bude akce nazvaná Cesta do Ria - „sportovní štafeta 9800 km“, která nabízí paralelu s putováním olympijského ohně. Začne s příchodem prázdnin a potrvá do zahájení olympijských her. „Plzeň se pokusí urazit formou štafety vzdálenost Plzeň – Rio, štafetu budou tvořit sportovci, občané i návštěvníci města a kraje. Nepřetržitá štafeta se odehraje na oválu Škoda sport parku, zapojit se do ní mohou lidé v disciplínách in-line brusle, kolo, běh, koloběžka, handbike,“ vysvětlil Michal Dvořák.

Důležitou součástí projektu budou také příměstské tábory, jež se uskuteční v době konání olympijských her. Tábory pro děti ve věku 6 až 12 let nabídnou program v čase od 7:30 do 17 hodin, seznámí je s různými druhy sportů, organizátoři budou spolupracovat se sportovními kluby, trenéry, základními školami. Připraveny jsou tři lokality, a to při 1., 2. a 20. základní škole. Dva turnusy pojmou vždy pět skupin po 14 dětech. Pro starší zájemce ve věku 12 až 18 let vzniknou kempy s tematickým programem vztaženým vždy k danému sportovišti. Kempy budou u Boleveckého rybníka, na sportovišti Slavia VŠ v Borském parku, na Lokomotivě Plzeň na Slovanech, na atletickém stadionu ve Skvrňanech, na střelnici v Lobzích. Denně se každá skupina vydá na různá sportoviště, kde poznají jinou disciplínu. Zájemci o příměstské tábory a kempy se mohou hlásit od 1. dubna 2016 na www.sport.plzen.eu v sekci olympijského parku.

Hlavním motivem je rozhýbat Plzeň. Město si od svého projektu olympijského parku slibuje to, že osloví až 250 tisíc lidí, počet návštěvníků odhaduje na více než 25 tisíc. Projekt města podporuje i řada známých současných i bývalých profesionálních sportovců. „Plzeň je dlouhodobě sportovním městem, a tak jsem velmi rád, že se takto aktivně připojí k olympijským hrám a nabídne Plzeňanům jejich sledování online. Dobrá zpráva je to i pro samotné kluby, kdy mají po Festivalu sportu další šanci se dostat přímo k mládeži a začít se jí pravidelně věnovat,“ uvedl například triatlonista Přemysl Švarc, který se pokouší o kvalifikaci a účast právě na olympiádě v Riu. „Projekt olympijského parku v Plzni mě naprosto nadchl. Když jsem byla s dětmi v prvním parku, který byl při ZOH na Letné, atmosféra nás naprosto pohltila a přišla jsem si, jako bych byla s našimi sportovci přímo na místě. Je to motivující, emotivní a naprosto úžasné,“ uvedla úspěšná olympijská medailistka Kateřina Emmons.

Financování projektu má západočeská metropole zajištěno z více zdrojů, k dispozici má zatím zhruba čtyři miliony korun, o dalších penězích jedná.

Zdroj: Magistrát města Plzně

Reklama

@Olympijský tým: Domácí vítězství! Triatlonistka @vendulafrintova vyhrála závod Světového poháru v Karlových Varech a obhájila tak loňské prvenství! #czechteam instagram.com/p…
@Lukostřelba: Minulý týden mladí lukostřelci reprezentovali české barvy na Mistroství světa dorostu v terčové lukostřelbě ve španělském hlavním městě, Madridu. Jak obstáli? Čtěte níže: Kvalifikace Junioři - reflexní luk 94. místo David Vítovec s nástřelem 588 bodů 95. místo Josef Křesala s nástřelem 584 bodů 109. místo Matěj Jech s nástřelem 536 bodů (nepostoupil do elimimačních soubojů) Juniorky - reflexní luk 60. místo Klára Grapová s nástřelem 564 bodů Kadetky - reflexní luk 34. místo Aneta Venhudová s nástřelem 631 bodů 56. místo Eliška Novotná s nástřelem 607 bodů 68. místo Nikola Lettlová s nástřelem 588 bodů Juniorky - kladkový luk 24. místo Martina Zikmundová s nástřelem 672 bodů Kadetky - kladkový luk 39. místo Petra Zikmundová s nástřelem 642 bodů 42. místo Karolína Celmanová s nástřelem 631 bodů Eliminace Junioři - reflexní luk David Vítovec nestačil v prvním kole na ruského lukostřelce Damshaeva 0:6. Josef Křesala podlehl v prvním kole britskému závodníkovi Pinderovi 4:6. Juniorky - reflexní luk Klára Grapová si v prvním eliminačním kole poradila se Švýcarkou Pichonnazovou 6:0, v druhém eliminačním kole prohrála souboj s Anou Machado z Brazílie 2:6. Kadetky - reflexní luk Eliška Novotná prohrála souboj v prvním kole s Polkou Ferensovou 4:6. Nikola Lettlová v prvním kole porazila Španělku Leyre Fernándezovou 6:0, v druhém kole nestačila na Němku Reincke 0:6. Aneta Venhudová v prvním kole překolala Litevku Siksnovou 6:2, v druhém kole podlehla Němce Miklosové 1:7. Juniorky - kladkový luk Martina Zikmunová si v prvním kole poradila s Brazilkou Da Silva 137:126, v druhém eliminačním kole o jeden bod skončila v souboji s italskou závodnicí Nataleovou 143:144. Kadetky - reflexní luk Petra Zikmundová skončila v prvním kole, bohužel nestačila na Rusku Snetkovou 139:141. Karolína Celmanová prohrála o jediný bod v prvním elimačním kole s Britkou Bryanovou 138:139. Podrobné výsledky jsou zde: ianseo.net/Details.php?toId=4813 #czecharchery #czechnationalteam #czecharcheryteam #czecharcherynationalteam facebook.com…
@Z_Štybar: Another hard nervous stage in#LaVuelta19 ! I ended this stage in 20th position! I also took 2 bonus seconds in the intermediate sprint which brings me in 19th position overall, 1’32” behind the new GC leader Nicholas Roche Getty Images facebook.com…
@Horolezectví: Podívejte se na pár snímků z finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost v Arcu. Eliška Adamovská zde dokázala vybojovat skvělé 4. místo! Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Český svaz tanečního sportu: Ve Vésce se konaly i dvě soutěže Taneční ligy 2019 hlavní kategorie - Dospělí. Soutěž Taneční ligy 2019 - Dospělí Standard VYHRÁL - 1️⃣. místo si vytančil pár Tomáš Přikryl - Sanela Los Chovancová (1/23), na 2️⃣. místě byl pár Jan Metlický & Ela Kasalová a 3️⃣. skončil pár Daniel Borůvka - Barbora Borůvková. Nejvíce bodů a největší originální pohár si ze soutěže Taneční ligy 2019 - Dospělí Latina odvezl za 1️⃣. místo pár Tomáš Boldiš a Marie Glistová (1/25), na 2️⃣. místě byl pár Martin Tojnar - Kateřina Jozífová a 3️⃣. byl pár Jan Metlicky - Ela Kasalová. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@Kriket: Only a few days to go, Six Nations going head to head over 11 matches, guaranteed to produce levels of drama almost as high as the 4th day of the 3rd Ashes test* *Ben Stokes levels of brilliance neither guaranteed nor possible, I mean seriously, he's a one of a kind. facebook.com…
@Tanec: Ve Vésce u Olomouce byla soutěžemi Taneční ligy 2019 zahájena druhá část sezóny na domácích taneční parketech. Soutěž Taneční ligy 2019 kat. Junior II Standard VYHRÁL pár Dominik Veverka - Julie Kasálková (1/17), na 2️⃣. místě skončil pár Mikuláš Svěntý & Julia Procházková a 3️⃣. byl pár Jan Vlček - Petra Příplatová. V soutěži Taneční ligy 2019 kat. Junior II Latina byl na 1️⃣. místě pár Vojta Kovárník & Anička Jišková, na 2️⃣. místě skončil pár Matyáš Felcman - Lucie Růžičková a 3️⃣. byl pár Jakub Novotný - Barbora Bobková. Gratulujeme! #TLveska2019 #českýtanečnísport ©️ Foto: Tomáš Klička facebook.com…
@A_Choupenitch: Oficiální cover videoklipu k songu Víme oba & DJ Wich. Už se těšíš na premiéru? Tak sleduj zítra moje socials a Under Armour facebook.com…
@J_Kulhavý: Flying office ✈️ facebook.com…
@Atletika: Co říkáte na takovýhle finiš? :D facebook.com…
@Horolezectví: Eliška Adamovská se v dnešním finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost umístila na skvělém 4. místě! Dnes večer bylo v Arcu na programu finále Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost kategorie A a juniorek. Do finále v kategorii juniorek se probojovala Eliška Adamovská. Eliška postupovala jak z kvalifikace tak ze semifinále ze 4. místa. Ve finále pak svou pozici udržela. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci! Vyhrála Italka Laura Rogora, stříbrnou pozici obsadila Francouzka Nolwenn Arc, bronz bere Američanka Brooke Raboutou. Mistrovství světa dále pokračuje kvalifikací v boulderingu a v lezení na rychlost. Foto: Monika Brkalová facebook.com…
@Autoklub: Na Andrlově chlumu v Ústí nad Orlicí dnes padl loňský traťový rekord Miloše Beneše.⏱⏱ Postaral se o to Sebastien Petit, který jel už včera velmi rychle, a to startoval na Ústecké 21 poprvé. Nový rekord má hodnotu 1:42.83. Do Ústí se ještě vrátíme, teď jen pár fotografií ze soboty. foto: Tomáš Kaňa, Vandraq Studio Ústecká 21 facebook.com…
@Biatlon: „To už je trochu vyšší level, přijíždět na závěrečnou stojku z prvního místa,“ říkala Lucie Charvátová po stíhacím závodě, ve kterém jí proklouzla mezi prsty třetí medaile. Ale byl to povedený šampionát. :-) biatlon.cz/lucie…
@Basketbal: Jaký moment z kvalifikace o FIBA Basketball World Cup si budou pamatovat Ondřej Balvín, Jakub Šiřina a Víták Krejčí? #rvisejakolev #czechrepublicgotgame facebook.com…
@Golf: XXX. Hungarian Junior Open Championship - Panonia Golf & Country Club (Maďarsko, par 72) Konečné výsledky ➡️ bit.ly/2ZnkWru U21 Open Boys 1. David Soukup E (71, 74, 71) U16 Open Girls 3. Barbora Bujáková +7 (72, 76, 75) U18 Open Girls 2. Lenka Nebeská +2 (72, 73, 73) v play-off 7. Julie Hofmanová +32 (86, 84, 78) FOTO Ivan Paggio/Golf.cz facebook.com/cgf.cz…
Reklama