Fantazie! Češi přepsali historii, po Hopman Cupu a Fed Cupu letos ovládli i Davis Cup

Pouhých osmnáct měsíců od totální beznaděje k vítězné extázi. Vloni na jaře padli čeští tenisté hned v 1. kole Davis Cupu s nováčkem z Kazachstánu, letos fanouškům vše bohatě vynahradili. Dramatické finále prestižní týmové soutěže proti Španělsku přineslo českému tenisu triumf po dlouhých 32 letech.

A tehdejší vítězové v čele s Ivanem Lendlem a Tomášem Šmídem byli očividně naměkko, když si v neděli večer společně s Radkem Štěpánkem, Tomášem Berdychem a spol. po třech dekádách opět sáhli na legendární salátovou mísu. „Měl jsem slzy v očích,“ přiznal Jan Kodeš. A rozhodně nebyl sám.

Bylo osm večer, když Radek Štěpánek proměnil mečbol stého daviscupového finále a vyprodaná O2 Arena explodovala nadšením. „Všichni slavte a mějte se rádi,“ jásal euforicky tenista, který v neuvěřitelné bitvě pátého zápasu udolal Nicolase Almagra a získal rozhodující, třetí bod.

Během pouhých čtrnácti dnů se tak diváci ve stejné hale dočkali druhého velkého triumfu, předtím je rozparádilo vítězství tenistek ve Fed Cupu.

Český tenis má za sebou zřejmě nejúspěšnější sezonu, protože vítězství v elitní mužské i ženské soutěži ještě nikdy nezažil. Punc výjimečnosti přidává právě i fakt, že oba triumfy mohli naživo sledovat čeští diváci. Ti formu českých tenistů a tenistek jakoby vycítili dopředu ­– oba duely byly totiž vyprodány během několika málo hodin poté, co vstupenky přišly do prodeje.

Historický unikát

Naposledy se jedné zemi podařilo v jednom roce vyhrát Davis Cup i Fed Cup před dlouhými 22 lety. V roce 1990 se z triumfu v obou soutěžích radovali Američané a Američanky. Jenže Češi letos navíc vyhráli i Hopman Cup smíšených družstev, a tento „trebble“ už nemá v historii tenisu obdoby. Druhý ročník této týmové soutěže totiž v roce 1990 opanovali Španělé, když ve finále srazili... právě Američany.

„Český tenis ovládl svět. To, co se podařilo, se už možná nikomu nepovede,“ glosoval úspěšnou sezonu šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.

Španělé sice přijeli bez své hlavní star, aktuální světové čtyřky Rafaela Nadala, ale to český triumf nijak nezmenšuje. Tenisté z Pyrenejského poloostrova totiž mají tým nabitý hvězdami ­– vždyť jejich daviscupová dvojka ve verzi sestavy „bez Nadala“ Nicolas Almagro je na světovém žebříčku jedenáctý. A do čtyřhry šli vítězové z Turnaje mistrů Marcel Granollers a Mark López... Čistě podle statistik tedy měli finále vyhrát Španělé. A jasně. Jejich tým s 5. a 11. hráčem světa plus vítězi deblu z Turnaje mistrů byl i bez Nadala proti 6. a 37. hráči světa na straně Čechů jasným favoritem.

Jenže papírové předpoklady ve sportu občas neplatí. A na hlavu je v neděli postavil právě Štěpánek. V prvním nedělním souboji žebříčkových sousedů sice nejdřív nedal Ferrer šanci Berdychovi a mnozí to považovali za klíčový zápas. V poslední čtyřhře měl být 37. Štěpánek proti jedenáctce Almagrovi jasným outsiderem. Jenže... „Dopředu jsem věděl, že bude favoritem. Ale věřil jsem, že ho můžu přehrát,“ řekl Štěpánek. „Asi jsem neviděl moc zápasů, kde by Radek podal lepší výkon. Smekám,“ uznal Berdych.

A pak už běželi se svými spoluhráči slavit tuhle fantastickou tečku za sezónou, jakou dost možná český tenis už zase dlouho nezažije.

Foto: Česká sportovní / Pavel Lebeda