Olympijský park Pardubice 2016: posvěcený podpisem smlouvy i novým logem

Pardubický primátor Martin Charvát a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval slavnostně podepsali smlouvu o pořádání Olympijského parku Pardubice 2016. Vedení ČOV, představitelé města Pardubice a Pardubického kraje i významní olympionici a sportovci z regionu zároveň v loděnici v parku Na Špici představili oficiální logo tohoto olympijského parku, k vidění je teď i na lávce přes Chrudimku.

„Velmi mě těší, že města, v nichž se olympijské parky připravují, považují tento projekt za stěžejní akci roku a žijí jím naplno už teď. Pardubice mají dlouhou sportovní tradici a těším se, jak budou olympijskou atmosférou a hlavně aktivním sportem žít v srpnu všichni obyvatelé Pardubického kraje,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval a dodal: „Z východních Čech pocházejí skvělí sportovci jako Jaroslav Kulhavý, Roman Šebrle, Dominik Hašek nebo šéf olympijských misí Martin Doktor. Pokud se díky olympijskému parku nadchnou pro sport další místní děti a jednou se třeba rozhodnou jít ve stopách svých slavných předchůdců, bude to ta nejlepší odměna.“

Oficiální logo Olympijského parku Pardubice 2016, které pozvané sportovní legendy slavnostně odhalily, bude zdobit lávku u parku Na Špici až do konce srpna. „Jsem hrdý na to, že se naše město stane jedním z mála v Česku, které bude v době letních her olympijský park pořádat. Děkuji proto Českému olympijskému výboru za to, že našemu projektu věří a po dnešním podpisu smlouvy jej i oficiálně podporuje. Uspořádat Olympijský park Pardubice 2016 je pro nás nejen čest a obrovský závazek, ale také příležitost představit naše město jako skvělý turistický cíl či místo, kde stojí za to žít,“ řekl pardubický primátor Martin Charvát. Dodal, že olympijskou atmosféru pocítí lidé v Pardubicích už od jara díky speciálnímu tematickému programu městských slavností i dalších sportovních či kulturních akcí, které budou letnímu sportovnímu svátku předcházet. „Dá se říci, že do barev olympijského parku se město začne oblékat od dnešního dne. Chceme tak s dostatečným časovým předstihem dát najevo, že olympijský park bude jakousi vlajkovou lodí a dominantou pardubického dění v letošním roce,“ doplnil ještě primátor Charvát.

Pardubický kraj poskytl na organizaci Olympijského parku Pardubice 2016 částku 1,5 milionu korun. Hejtman Martin Netolický zveřejnil i motto, kterým bude kraj akci propagovat - Olympijský park Pardubice - sportovní srdce našeho regionu. „Olympijský park v Pardubicích je jedinečnou příležitostí, jak si užít atmosféru sportovního svátku, kterým olympijské hry jsou, v sídelním městě Pardubického kraje. Jsem přesvědčený o tom, že vzhledem k rozmanitosti programu a výběru lokality parku Na Špici, se Olympijský park Pardubice 2016 stane skutečným sportovním srdcem našeho regionu v době konání Letních olympijských her v Rio de Janeiru,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle náměstka primátora zodpovědného za školství, sport, kulturu a cestovní ruch Jakuba Rychteckého, který má na starosti koordinaci tohoto projektu, pokračují přípravy podle harmonogramu. „Pro nás už olympiáda prakticky začala, rozhodli jsme se aktivně zapojit i školy. Projektový tým připravuje propagační road show. V Olympijském parku Pardubice 2016 si budou moci návštěvníci aktivně vyzkoušet nebo se v rámci workshopů naučit olympijské i neolympijské sporty na 245 600 metrech čtverečních ve 3 parcích, 2 řekách – Labi a Chrudimce, a například i na moderně opravené třídě Míru. Lidé budou moci podpořit naše olympioniky až ve třech fanzónách při sledování přenosů z Rio de Janeira. V originálním programu si přijdou na své úplně všichni – od nejmenších až po seniory. Pracujeme na tom, aby součástí parku byl rovněž Adrenalin park a Sciente point – prostor věnovaný technologiím a vědám,“ nastínil náměstek primátora Jakub Rychtecký rozlohu a plánované aktivity olympijského parku.

Olympijské vlajky vyvěsili na školách i školkách v Pardubicích

Aby se sportovní duch spolu s olympijskou myšlenkou dostali do povědomí mezi školáky – tedy ty, pro které by měl být sport nedílnou součástí života a kteří by se díky němu mohli stát i budoucími úspěšnými sportovci a dokonce i olympioniky, věnovala radnice každému školskému zařízení olympijskou vlajku. První ji v úterý odpoledne za účasti předsedy ČOV Jiřího Kejvala slavnostně vyvěsila ZŠ Spořilov. Během několika dnů by měly vlát olympijské vlajky na všech mateřských i základních školách i domech dětí a mládeže zřizovaných městem.

„Pro nás je velmi důležité, aby si především děti a mladí lidé uvědomili, co vše jim sportování – byť jen rekreační - může do života dát. Poprosili jsme proto kantory, aby před samotným aktem vyvěšení olympijské vlajky podebatovali s dětmi například o tom, proč se olympijské hry konají, kdo byl

Pierre de Coubertin, co vlastně termíny „olympismus“ či „olympijská myšlenka“ znamenají i proč je tak důležité hrát fair play,“ sdělil manažer Olympijského parku Pardubice 2016 Pavel Stara. Pro děti budou připraveny i příměstské tábory, jejichž zázemí bude rovněž přímo u sportovišť tak, aby si jejich účastníci připadali téměř jako na opravdové olympiádě.

@Olympijský tým: Poslední zápas v reprezentační kariéře ❤️ Díky za všechno, @lucie.safarova! #czechteam : Pavel Lebeda / Česká sportovní instagram.com/p…