První český hokejista v NHL Jaroslav Jiřík tragicky zemřel

V troskách malého sportovního letadla, které se v pondělí zřítilo v Brně-Medlánkách, skončil ve věku 71 let život Jaroslava Jiříka, prvního českého hokejisty, který oblékl dres v zámořské NHL a který hrál na třech olympijských hrách.

Paradoxní je, že létání bylo Jiříkovým hobby a ultralight ovládal řadu let.

Byl vynikající levé křídlo, svou kariéru svázal s Kladnem, ale především s Brnem. Hokejista s přezdívkou Brambor se narodil 10. prosince 1939 ve Vojnově Městci a do nejvyšší soutěže vstoupil v dresu Kladna, kde hrál v letech 1951 až 1961. Poté odešel do Brna, kde výjimkou sezóny 1969/70, kterou strávil svým zámořským dobrodružstvím, působil až do konce hráčské kariéry v roce 1975. Za 17 sezón odehrál v lize 450 zápasů a nastřílel 300 branek, celkem získal šest titulů.

A bylo to v Brně, kde na hráčskou kariéru navázal jako trenér. Po několika štacích, mezi nimiž nechyběla ani reprezentace Švýcarska, se vždy do Brna vracel, celkem ho trénoval čtyřikrát.

V památné sezóně 1969/70 nejen jako první Čech, ale vůbec jako první hokejista z východního bloku zkusil NHL v dresu St. Louis Blues. Dostal svolení od Brna i ČSTV. Odehrál jen tři zápasy, většinu času strávil na farmě v Kansas City a stýskalo se mu po domově. „Byl jsem čerstvě ženatý. Uháněl jsem trenéra Scottyho Bowmana a pořád jsem měl sbaleno. Po zápase v Pittsburghu jsem za ním šel zase. Povídá mi: Já vím, chceš domů, viď? Tak jeď... Vyprosil jsem si propustku,“ citoval Jiřka server iDnes.cz. V jednom ze tří zápasů za Blues dal dokonce gól do sítě Los Angeles, ale sudí jej neuznal.

Jaroslav Jiřík hrál na třech olympiádách (stříbro 1968 a bronz 1964) a deseti mistrovstvích světa (stříbro 1965, 1966 a 1968, bronz 1959, 1963, 1964 a 1969). Na legendárním světovém šampionátu 1969 patřil mezi ty československé hokejisty, kteří si na protest proti okupaci Československa v zápase se SSSR přelepili pěticípou hvězdu ve znaku na dresu. Byl členem All Stars mistrovství světa 1965 a vstoupil do Klubu hokejových kanonýrů.

Reklama

@Olympijský tým: @barborastrycova + = Čirá radost, jsi skvělá, Baru! #czechteam #wimbledon instagram.com/p…
@Olympijský tým: Je to doma! @barborastrycova je wimbledonskou šampionkou ve čtyřhře! Skvěle! instagram.com/p…
@Olympijský tým: Seznamte se: Vítězové juniorské čtyřhry na @wimbledon – @leheckajiri a @jonas.forejtek Gratulujeme a děkujeme, kluci! #czechteam instagram.com/p…
Reklama