Zlatá Tereza Kmochová je oficiálně nejlepší handicapovanou sportovkyní České republiky i Prahy za rok 2015

Tradiční anketa o nejlepšího handicapovaného sportovce České republiky a hl. m. Prahy, již vyhlašuje Český paralympijský výbor (ČPV) déle než patnáct let, zná své letošní vítěze. V několika kategoriích napříč svazy a různými druhy postižení je opět zvolila padesátka odborníků z řad sportovních novinářů, trenérů a svazových funkcionářů.

Do žebříčku se výrazně promítly úspěchy našich reprezentantů na nejvýznamnějších sportovních akcích uplynulého roku. Těmi byla bezesporu deaflympiáda konaná vruském Chanty-Mansijsku a Magnitogorsku a Global Games, jež hostil Ekvádor.

Právě na deaflympiádě zazářila pěti zlatými medailemi celková vítězka ankety sjezdařka Tereza Kmochová. Tímto mimořádným úspěchem předčila i svou další pětimedailovou účast z roku 2013, kdy sbírku cenných kovů přivezla z mistrovství světa.

Další člen deaflympijské výpravy – snowboardcrossař Tomáš Pazdera byl v Rusku také zlatý, což ho v anketě vyneslo až na druhé místo. Mezi tři nejúspěšnější sportovce se zařadil ještě lukostřelec David Drahonínský, jehož nejvýraznějším loňským úspěchem je titul mistra světa. Zlatou účast na MS v Donaueschingenu Drahonínský navíc vyšperkoval světovým rekordem, který v letošním roce už stihl ještě vylepšit.

V Donaueschingenu skončila těsně pod příčkami vítězů také trojice lukostřelců Klich, Zelenka a Bartoš. Zajímavostí je, že v tomto týmu, oceněném jako kolektiv roku 2015, došlo ke spojení sportovců ze dvou svazů. To je v době, kdy je mezisvazová spolupráce pro ČPV stále velkou výzvou, jednoznačně pozitivní signál.

Také členové Svazu mentálně postižených sportovců, kteří reprezentovali ČR na Global Games v Ekvádoru, byli v anketě úspěšní. Nejlepšími z nich byli plavci Vladimír Hlaváč, tomu náleží sedmá příčka, a Adéla Míková, ta desítku nejúspěšnějších uzavírá. Oba sportovce trénuje Alexandra Müller, která byla svazem zvolena trenérkou roku. Za Český svaz neslyšících sportovců byla v téže kategorii zvolena i maminka a zároveň trenérka celkové vítězky Kateřina Prokšová.

Slavnostní vyhlášení se tentokrát neslo v duchu pořadu StarDance, jehož účinkující v průběhu večera nejen vystoupili, ale zhostili se též předávání některých cen. Kromě nich přišli sportovcům blahopřát i zástupci partnerů Českého paralympijského výboru a osobnosti veřejného života jako primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová nebo generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Kompletní seznam oceněných sportovců, trenérů a kolektivů najdete na oficiálních webových stránkách Českého paralympijského výboru.

Záznam vyhlášení přinese v příštím týdnu ČT sport.

Foto: Český paralympijský výbor

@Olympijský tým: CESTA NA OLYMPIÁDU často začíná ve školní tělocvičně!‍♂️⛹️‍♂️‍♂️ Spolu s olympioniky se nám v rámci projektu @sazkaolympijskyviceboj daří každoročně rozpohybovat více než 150 tisíc dětí. instagram.com/p…