Zasedal Výkonný výbor ČOV

V pondělí 8.2.2016 proběhlo pravidelné zasedání Výkonného výboru ČOV.

Statut Olympijského kolegia schválen

Výkonný výbor potvrdil hlasování per rollam, kterým jeho členové schválili statut Olympijského kolegia. Kolegium by mělo vzniknout na půdě ČOV a jeho úkolem bude především koordinovat společný postup sportovních organizací při prosazování zásadních otázek a zájmů českého sportu, a to jednak vůči státním institucím a mezinárodním organizacím, jednak vůči podnikatelskému sektoru. Členy kolegia budou zástupci sportovních organizací v ČR.

Příspěvky od loterijních společností rostou, pozitivní výhled je i na rok 2016

Předseda ČOV Jiří Kejval a místopředseda Libor Varhaník informovali o úspěšném výběru příspěvků od loterijních společností, který za rok 2015 dosáhl skoro 528 milionů korun. Pozitivní je i výhled na rok 2016, kdy by od loterijních společností kvůli zvýšenému zdanění od loterijních společností mohlo přijít až 650 milionů korun. Možnost poslat část daní přímo na sport ale má podle připravovaného loterijního zákona od roku 2017 skončit. Předseda ČOV spolu se sportovním ředitelem Martinem Doktorem proto začátkem února vystoupili v rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny s argumenty pro zachování současného systému.

Český olympijský tým se představí na YOG v Lillehammeru

Výkonný výbor schválil nominaci české výpravy na Olympijské hry mládeže, které proběhnou v Lillehammeru do 21. února 2016. Ve výpravě bude 43 sportovců, včetně dívčího hokejového týmu. Český ženský hokej se pod pěti kruhy představí vůbec poprvé.

Nová Rada pro sport MŠMT vytváří dlouhodobou koncepci rozvoje sportu

Předseda ČOV Jiří Kejval informoval o vzniku nové Národní rady pro sport, která je poradním orgánem ministryně školství. Rada, v níž jsou zástupci různých subjektů, které se pohybují ve sportovním světě, již měla první zasedání a mimo jiné spoluvytváří dlouhodobou koncepci rozvoje sportu v letech 2016 – 2025.

ODM v Ústeckém kraji nasadila laťku vysoko

Jako nejúspěšnější v historii hodnotil letošní zimní Olympiádu dětí a mládeže v Ústeckém kraji místopředseda ČOV Filip Šuman. Kvalitní organizaci pomohl zejména velký místní organizační tým a zapojení bezpečnostních složek a středních odborných škol v kraji. Ve společné kooperaci ČOV – kraj se podařila zatím největší medializace ODM, a to i díky podpoře od ČOV, MŠMT a partnerů akce: Škoda Auto, Nadace ČEZ, Severočeské doly a Ferrero – Kinder. Všechny krajské výpravy vyjadřovaly s hrami obrovskou spokojenost.

Harrachovský areál potřebuje investice

Na situaci v obecně prospěšné společnosti Klasický areál Harrachov upozornil místopředseda ČOV pro ekonomiku Libor Varhaník. Společnost, provozující harrachovský lyžařský areál se skokanskými můstky a která patří ČOV a Svazu lyžařů, se potýká s finančními těžkostmi. ČOV i Svaz lyžařů se pokusí co nejrychleji vyřešit financování provozu areálu.

ČOV dohodl s obcemi i kraji detaily pořádání olympijských parků

Olympijské parky v Lipně, Ostravě, Pardubicích a Plzni už mají jasno v tom, jak bude zajištěna jejich organizace. Jak informoval předseda ČOV Jiří Kejval, ČOV se bude přímo podílet na organizaci parku na Lipně, který pořádá spolu s Jihočeským krajem a obcemi okolo lipenské přehrady. Organizace ostatních parků bude ležet především na městech nebo krajích. Potřebné smlouvy jsou už podepsány na lipenský a ostravský park.

Věra Růžičková navržena na státní vyznamenání

Výkonný výbor schválil nominaci paní Věry Růžičkové na státní vyznamenání Za zásluhy v oblasti sportu udělované při příležitosti 28. října. Věra Růžičková získala na OH 1948 v Londýně zlatou medaili v gymnastice. Později vychovala řadu vynikajících gymnastek v Československu i Velké Británii, mimo jiné také spoluzakládala Československý klub olympioniků. Ve sportu působí dodnes – je činná ve vedení Sokola. ČOV a Český klub olympioniků ji navrhují na státní vyznamenání nejen za její sportovní úspěchy, ale především za její celoživotní postoje a podíl na výchově mladých sportovců v duchu olympijských ideálů.

Katar nabízí špičková sportoviště pro zimní přípravu

ČOV plánuje podpis memoranda o porozumění s NOV Kataru. Došlo k tomu během návštěvy vedení ČOV v této blízkovýchodní zemi, který bude v nejbližším období pořádat řadu nejprestižnějších sportovních podniků. Česká delegace vedená předsedou ČOV Jiřím Kejvalem také navštívila místní špičková sportoviště, které Katar nabízí pro zimní přípravu českých sportovců.

Předseda Komise zahraničních vztahů ČOV Roman Kumpošt informoval o navázání spolupráce s ministerstvem zahraničí na základěmemoranda o spolupráci mezi ČOV a MZV. Ministerstvo nabízí proškolení pracovníků, které buď ČOV nebo sportovní svazy vysílají do evropských nebo mezinárodních struktur.

Virus Zika neohrožuje přípravy na OH v Riu

Podle sportovního ředitele ČOV Martina Doktora situace vzniklá šířením viru Zika v Brazílii neohrožuje přípravy na OH v Riu. Lékařská komise ČOV se na prevenci proti virové infekci připravuje, o aktuálním vývoji informuje svazy i sportovce. Podle Martina Doktora je situace vážná, ale podle zpráv od MOV i od spolupracovníků ČOV přímo z Ria zdaleka není tak katastrofální, jak ji podávají média.