ODM 2016: Vlajky krajských výprav ponesou známí sportovci, nejčastěji hokejisté

Vlajky výprav sportovců při zahajovacím a závěrečném ceremoniálu Olympiády dětí a mládeže, kterou od 17. - 22. ledna hostí Ústecký kraj, ponesou nejčastěji hokejisté. Hned sedm krajů zvolilo jako vlajkonoše právě bývalé reprezentanty v ledním hokeji, postu vlajkonošů se kromě nich ujali například i skokan na lyžích, basketbalistka, lyžařka a další. Známými tvářemi se to při ceremoniálech bude jen hemžit.

Vlajku výpravy Karlovarského kraje ponese sedmdesátiletý bývalý skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Ten se celkem třikrát ve své kariéře zúčastnil olympijských her a pětkrát se stal mistrem ČSSR. Díky svým výkonů byl vyhlášen nejlepším lyžařem 20. století Karlovarska. Po ukončení aktivní kariéry trénoval juniory a seniory.

Pardubický kraj bude reprezentovat bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. Je to pardubický rodák, který začínal hrát za tamní klub a postupem času si zahrál i za Chicago Blackhawks, Buffalo Sabres či Detroit Red Wings. Jednu zlatou, stříbrnou a čtyři bronzové medaile získal jako člen československé i české hokejové reprezentace na několika světových turnajích.

Skokům na trampolíně se závodně věnuje čtyřiadvacetiletá Zita Frydrychová, ta se stane vlajkonošem Libereckého kraje. Skokům na trampolíně se aktivně věnuje od osmi let, ve své kariéře se stala sedmkrát mistryní republiky v kategorii ženy - jednotlivci. Při Letních olympijských hrách v Londýně byla patnáctá, na Mistrovství světa v roce 2011 byla devátá. Aktuálně bojuje o nominaci na Letní olympijské hry 2016 v Brazílii. Ze zimních sportů má nejraději snowboarding.

Dalším hokejistou, který ponese vlajku kraje Vysočina, je Viktor Ujčík. Trojnásobný mistr světa z let ´96, ´99 a 2001 odehrál 165 mistrovských utkání, ve kterých dal 57 branek. Nyní trénuje mládež ve své rodné Jihlavě.

Vlajku Pražské výpravy ponese basketbalistka Kateřina Elhotová. Dvakrát se zúčastnila Olympijských her, v Londýně a v Pekingu. Stříbrnou medaili si odnesla z mistrovství v roce 2010. V sezóně ´14/´15 se stala vítězkou Euroligy žen.

Hokejista Radek Ťoupal bude vlajkonošem výpravy sportovců z Jihočeského kraje. Většinu času své hokejové kariéry strávil jako hráč Českých Budějovic, v Albertwile a Lillehameru reprezentoval republiku na Zimních olympijských hrách. Dvě sezóny odehrál ve Finsku a jednu v Německu a Rakousku. Od roku 2001 se věnuje trenérské činnosti.

Český reprezentant v rychlostní kanoistice Martin Fuksa bude vlajkonošem výpravy ze Středočeského kraje. S kanoistikou začal v roce 2006, již za dva roky získal zlatou medaili při Mistrovství ČR. Další medaile přivezl z mistrovství světa v roce 2014 a 2015 a z mnoha dalších závodů.

Jihomoravský kraj zvolil za svého vlajkonoše sprintera Jiřího Janoška. Jeho kariéra začala v roce 2011 na Olympiádě dětí a mládeže v Olomouci. Zde svými výkony zaujal trenéra juniorské sprinterské reprezentace, již po dvou sezónách v Dukle Brno vybojoval titul mistra světa a Evropy na pevný kilometr a další úspěchy navazovaly.

Karatistka Radka Tesařová ponese vlajku výpravy z Královéhradeckého kraje. Karate se věnuje od roku 1995, o tři roky později se zúčastnila prvních velkých závodů. Od roku 2002 trénuje. Ve své kariéře získala čtrnáctkrát titul mistra ČR v kategorii kumite +60 kg. Zlatou medaili si odvezla také z Akademického Mistrovství Evropy 2005 v Polsku, Mistrovství Evropy 2013 v Rakousku či z Mistrovství světa 2013 v JAR.

Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa v ledním hokeji David Moravec se zhostí role vlajkonoše výpravy z Moravskoslezského kraje. Rodák z Opavy většinu své kariéry hrál za HC Vítkovice, působil ale také v NHL v týmu Buffalo Sabres nebo v týmech v Rusku, Švédsku, Finsku či Německu.

Třiapadesátiletá Olga Charvátová - Křížová, historicky první československá držitelka medaile z olympijských her v alpském lyžování, se stane vlajkonošem Zlínského kraje. V roce 1986 ukončila studium trenérství a nastoupila jako učitelka tělocviku. Vytvořila lyžařský tým pro mladé talenty, ti patří v České republice mezi nejlepší.

Bývalý hokejový obránce a český hokejový trenér Jiří Vykoukal bude jako vlajkonoš reprezentovat Olomoucký kraj. Úspěšný hokejista si odvezl zlatou medaili z mistrovství světa v letech 1996 a 1999. Naposledy hrál z extraligový tým HC Plzeň. Poslední dva roky je sportovním manažerem a asistentem trenéra týmu LHK Jestřábi Prostějov.

Hokejistu za svého vlajkonoše zvolil také Plzeňský kraj. Bohuslava Ebermanna, přezdívaného Rychlík nebo Plzeňský expres si lidé pamatují z olympiády v roce 1976 a 1980. Pětkrát se zúčastnil mistrovství světa, jednou se stal mistrem Evropy. Za svou kariéru nastřílel 291 gólů, za národní tým odehrál 177 mezistátních zápasů, při kterých dal 80 gólů. Díky svému nadání se stal členem Klubu hokejových střelců a byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Mnohonásobný český reprezentant v ledním hokeji Robert Reichel ponese vlajku výpravy Ústeckého kraje. Zlatý hoch z Nagana, několikanásobný mistr světa se nyní věnuje trénování juniorského rýmu HC Verva Litvínov. Je členem Síně slávy českého hokeje a v roce 2015 byl uveden do Síně slávy IIHF.

Olympiáda dětí a mládeže

Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách.

Zdroj textu: tisková zpráva Ústeckého kraje