Zemřel olympijský vítěz Karel Mejta z veslařské čtyřky, která zaskočila svět

V pátek 6. listopadu zemřel olympijský vítěz Karel Mejta. Společně se Stanislavem Luskem, Janem Jindrou, Jiřím Havlisem a kormidelníkem Miroslavem Korandou získal v Helsinkách 1952 asi nejpřekvapivější medaili, první zlatou olympijskou pro české veslování.

Třeboňská čtyřka s kormidelníkem tehdy opravdu zaskočila i velké favority, organizátoři dokonce tehdy neměli připravenou československou hymnu. Přitom závodila na těžké lodi z doby druhé světové války. „Všem jsme ujeli a udělali mezi nimi pěknou díru do světa,“ vzpomínal pro iDNES.cz Karel Mejta, který zemřel ve věku 87 let.

Mejta začal s veslováním na rybníku Svět během druhé světové války. V posádce nahradil svého bratra. I bez trenéra veslaři uspěli v kvalifikaci na olympijské hry. Do Helsinek 1952 však už byli připraveni dokonale. Stejná posádka pak získala ještě titul evropských šampionů.

Rozloučení s Karlem Mejtou proběhne v pátek 13. listopadu 2015 od 14.00 v krematoriu v Českých Budějovicích.

Reklama

@Olympijský tým: Je to tam! @jbofcak veze ze šermířského ME bronzovou medaili! Gratulujeme k obrovskému úspěchu! : @czechfencing_official instagram.com/p/By2…
@Olympijský tým: 1️⃣2️⃣0️⃣ let od založení Českého olympijského výboru = koncert a ocenění 4 významných osobností: Jana Železného, Oldřicha Svojanovského a in memoriam pak Věry Čáslavské a Františka Pecháčka. Děkujeme! ❤️ instagram.com/p…
Reklama