Sport a právo: nový zákon o podpoře sportu je nutností

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

„Sport svůj nový zákon hodně potřebuje. Sice pozdě, ale jsem rád, že ho budeme mít,“ řekl Jan Šťovíček, předseda Legislativní rady ČOV, která spolu s Ústavně-právním výborem Senátu Parlamentu ČR uspořádala odbornou konferenci Sport a právo. Předmětem konference byly nejen aktuální otázky legislativních změn, ale také právní úprava financování sportu, sportovní arbitráže nebo portál sportu.

V průběhu konference ministryně školství Kateřina Valachová představila vládní návrh zákona o podpoře sportu, který klade důraz na strategické řízení podpory sportu. Dále návrh počítá se zvýšením adresnosti a transparentnosti podpory sportu ze státního rozpočtu nebo navrhuje zřídit rejstřík sportovních organizací a sportovců. „Věřím, že tato novela najde podporu v Poslanecké sněmovně a následně i v Senátu, neboť přispěje ke zkvalitnění sportovního prostředí u nás“, uvedla na setkání se senátory, zástupci státní správy a sportovního prostředí ministryně Valachová. „Ten zákon, který platí teď, je z roku 2001, je velice krátký a zdaleka neupravuje to, co potřebujeme. Ta doba se mezitím vyvinula, sportovní prostředí se určitým způsobem rozvinulo a je zde řada otázek, které nejsou upravené. Ať už se jedná o antidopingové otázky, ať už jsou to třeba otázka financování sportu, institucionální otázky a podobně,“ dodal Šťovíček.

Boj proti dopingu

Jednou k probíraných kapitol byla také úprava antidopingových předpisů. Ve své přednášce se Šťovíček věnoval právě novému Světovému antidopingovému kodexu platnému od letošního ledna. Není už to slepá tvrdá právní norma, která by znamenala hon na čarodejnice. Dává větší prostor antidopingovým orgánům, aby aplikovaly kodex podle jednotlivých situací a podle svého vlastního uvážení. Ale zároveň kláde obrovské nároky na antidopingové organizace, na všechny sportovní svazy, federace, národní, mezinárodní organizace, aby měli lidi na úrovni, kteří dokáží opravdu inteligentním způsobem s tímto pracovat, aplikovat to a budou zodpovědní a nebudou krátkozrací.“

„Většina sportovců boj proti dopingu podporuje,“ potvrdil sportovní ředitel ČOV Martin Doktor a doplnil: „Ze zdravotního hlediska je doping samozřejmě nesmírně nebezpečný. Sportovci jsou navíc zvyklí bojovat ve smyslu fair play a samozřejmě nějaké použití nedovolených metod je v těžkém rozporu s tímto smyslem.“

Trestněprávní aspekty sportu

Na půdě Senátu vystoupila i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Sport se dnes neobejde bez financi, bez velkých financí. Pokud mají tyto finance spojitost ze státem, resp. jednotlivá sportovní odvětví jsou dotována státem, tak to samozřejmě státní zastupitelství zajímá.“ Bradáčová mluvila hlavně o judikátům z oblasti trestní i občanskoprávní odpovědnosti ve sportu např. u zranění. Vyzdvihla také společenský význam sportu a jeho dopad především na mládež: „Sportovci se nerodí ve 40 letech, ale přichází k vám dětí. Ti nejmenší, kteří věří v to, že budou nejlepší, kteří budou na sobě pracovat, snažit se a věřit, že možná jednou budou mít na krku medaili. Možná ne, ale oni tam nepřicházejí s tím, že o nich rozhoduje úplně něco jiného a ne oni sami. To je ten společenský význam sportu. Je to věc obecného zájmu v moderních společnostech.“

Poklona Emilu Zátopkovi

Do Prahy přijel také rozhodce Sportovního rozhodčího soudu při Mezinárodním olympijském výboru – CAS Michael Beloff, který na úvod svého vystoupení vzpomenul úspěchy a férové chování legendárního běžce Emila Zátopka: „Je mi ctí být v Praze, ve státě, kde se narodil takový sportovec, jakým byl Emil Zátopek.“ Pak se již věnoval sportovnímu právu jako svébytnému oboru, který roste a věnuje se mu čím dál více právníků.

líbil se ti článek?