​Zemřela výjimečná krasobruslařka a osobnost Ája Vrzáňová

Ve věku 84 let zemřela legenda českého krasobruslení Ája Vrzáňová. Jediná česká mistryně světa v krasobruslení získala světové tituly dokonce dva, stala se čtyřikrát mistryní Československa a jednou mistryní Evropy.

Ája Vrzáňová se díky svému talentu a píli probojovala do špičky světového krasobruslení velmi rychle. Už v pouhých 16 letech bojovala na olympiádě ve sv. Mořici, kde se ke svému zklamání umístila na pátém místě. Byla tehdy první krasobruslařkou, která skvěle zvládala dvojitého lutze. Vzhledem ke své bojovné povaze, kterou ještě tolikrát během svého života projevila, si chtěla chuť spravit na olympiádě v roce 1952. Tam už se ale nepodívala.

V tehdejším Československu se politická situace čím dál více přiostřovala a nová situace se nevyhnula ani sportovnímu prostředí. Když v roce 1949 poprvé získala titul mistryně světa, komunisté již nechtěli, aby za rok v Londýně obhajovala, a posílali ji do Moskvy trénovat a tím v podstatě ukončit kariéru. V pouhých 17 letech. Díky mamince, která se přimlouvala, kde mohla, závodila dál. V roce 1950 získala v Oslu nejprve titul mistryně Evropy a následně v Londýně obhájila i světové prvenství.

Již při své jízdě na mistrovství světa věděla, že závodí naposledy a do Československa se nevrátí. O to větší radost ze svého posledního titulu měla. Po skončení šampionátu zůstala v Londýně, kde se musela vyrovnávat s tlakem ze strany Československa. Sledovali ji, vyhrožovali likvidací rodiny. Nakonec získala politický azyl a posléze emigrovala do Spojených států amerických.

Zde ještě několik let bruslila v lední revue, kde mohla dát větší průchod i umělecké stránce krasobruslení. V roce 1969 si vzala Američana českého původu Pavla Steindlera a společně úspěšně podnikali v gastronomii. Do vlasti se Ája Vrzáňová mohla vrátit až po roce 1989 a od té doby ji často navštěvovala. I když se na ni mělo zapomenout, po revoluci se jí dostalo velkých poct. Od Václava Klause dostala Medaili za zásluhy II. stupně a byla vyhlášena i českou sportovní legendou. V Americe byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy.